AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

„Posiadanie jasnego celu przynoszącego konkretny efekt”

Rozrywka i kultura

Z Tymonem Dominiczakiem – młodym ostrowskim filmowcem rozmawiamy o jego debiutanckiej etiudzie filmowej „Ostatni cykl”.

REKLAMA

Tuba Ostrowa: Co cię skłoniło, by porwać się na niełatwy projekt jakim jest etiuda filmowa?

Tymon Dominiczak: Etiuda powstała w ramach poszerzania mojego portfolio i przygotowań na egzaminy wstępne do szkoły filmowej, do której mam nadzieję się dostać po maturze.

TO: Miałeś już okazję robić różne filmy.

TD: Tak. Wcześniej zajmowałem się projektami komercyjnymi, jednak kiedy rozpocząłem pracę nad teledyskami, m. in. Agaty Radziszewskiej „Dotknąć nieba”, przekonałem się, że więcej frajdy sprawiają mi projekty bardziej artystyczne.

TO: Ten projekt rodził się w bólach…

TD: Pomysł na film powstał w październiku 2019 roku, lecz czas na realizację przyszedł dopiero rok później. Trzeba było przejść różne perypetie, dogrywki, ludzi którzy obiecywali pomoc a nie pomogli. I dopiero w styczniu tego roku został skończony.

TO: Wykazałeś się intuicją, gdyż film traktuje o bardzo aktualnym problemie w dobie pandemii.

TD: Etiuda porusza problematykę monotonii, otępienia i braku jasnego celu. Spokój jaki w bezcelowym życiu zapewnia posiadanie jasnego celu przynoszącego konkretny efekt jest tym czego bohater potrzebuje najbardziej.

TO: Skupiłeś się w swoim filmie nim na operowaniu obrazem.

TD: Zabiegi wizualne, montażowe i dźwiękowe pozwalają nam wbić się w cykl życia bohatera i budują dyskomfort i napięcie. Skupiłem się głównie na wizualnych metaforach z racji tego, że departament obrazu jest mi najbliższy.

TO: Oszczędnie operowałeś ruchem kamery, z czego we wcześniejszych filmach korzystałeś chętnie.

TD: Ruch kamery występuje tylko tam gdzie jest uzasadniony. Tak samo jak forma tego ruchu (równy najazd na początku, czy roztrzęsiona kamera z ręki na końcu) W ten sposób chciałem aby widz poczuł się w skórze bohatera postawionego w sytuacji w której i tak łatwo się utożsamić.

TO: Co uważasz za atut swojego filmu?

TD: Pewnie ocenią to widzowie. Starałem się, by każdy kadr był przemyślany, gotowy do analizy. Zabiegi wizualne w „Ostatnim cyklu” mają na celu utożsamienie nas z bohaterem i odtworzenie otaczającego go świata z jego perspektywy, oddania tego jak się czuje, na przykład w pracy. Mam nadzieję, że to się udało.

TO: Na razie na Youtube widzowie mogą obejrzeć trailer etiudy. Kiedy będzie można obejrzeć całość?

TD: Premiera już we wtorek 16 lutego. Zapraszam!

Tymon Dominiczak jest uczniem I LO w Ostrowie Wielkopolskim. Pierwsze filmowe kroki stawiał w szkolnej TV Gimbo prowadzonej przez Szymona Matyśkiewicza. Tajniki sztuki filmowej zgłębiał m.in. pod okiem zmarłego w roku ubiegłym nauczyciela i operatora Telewizji Proart Włodzimierza Więckowiaka. Przez kilka lat współpracował z Tubą Ostrowa.

REKLAMA
Darek Potasznik

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

8
Czwartek
Grudzień 2022
Grudzień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Delfiny, Marii, Wirginiusza
REKLAMA