AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

Spotkanie autorskie i wykład Witolda Banacha w I LO

Nauka

Wykład Witolda Banacha w I Liceum Ogólnokształcącym „Związki Radziwiłłów z Ostrowem i ostrowskim gimnazjum” zainaugurował działalność czytelni szkolnej.

Galeria zdjęć


REKLAMA

W czwartek 3 listopada 2022 roku w sali audytoryjnej I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. J. Kompałły i W. Lipskiego odbyło się spotkanie autorskie Witolda Banacha - dyrektora Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. W ciekawej lekcji historii uczestniczyli uczniowie klasy IV A i III A wraz z opiekunami. Wykład nieformalnie zainaugurował działalność odnowionej czytelni biblioteki szkolnej. Miejsce to nabrało nowego charakteru po rewitalizacji przeprowadzonej w ramach środków pochodzących z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

W trakcie spotkania prelegent przedstawił poszczególne etapy pisarskiej drogi. Od młodzieńczego zainteresowania literaturą science – fiction, poprzez badania nad historią regionalną do studiów źródłowych nad losami rodzin arystokratycznych Radziwiłłów oraz Czartoryskich. Słowo wstępne wygłosił nauczyciel historii Józef Pietrzak.

Wykład obejmował zagadnienia dotyczące wpływu rodzin ziemiańskich na historię Rzeczypospolitej od XVI wieku do II wojny światowej. Na przykładzie wybranych postaci Banach ukazywał sukcesy i porażki polityki prowadzonej przez magnaterię w kontekście przełomowych wydarzeń z dziejów Polski (wolne elekcje, konfederacje, wojny, zabory i odzyskiwanie niepodległości) i przeszłości regionu południowej Wielkopolski (donacje Radziwiłłów, losy hrabstwa Przygodzice i prywatnego miasteczka Ostrów). Na zakończenie Banach nawiązał do treści zawartej w swojej najnowszej książce „Czartoryscy czyli wieczna Pogoń”. Zainteresowani nauczyciele i uczniowie zostali również zaproszeni na premierę nowego dzieła do Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

Inf. I LO

REKLAMA
Darek Potasznik

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

8
Czwartek
Grudzień 2022
Grudzień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Delfiny, Marii, Wirginiusza
REKLAMA