AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

Grand Prix Komeda 2023: Marian Dziędziel, Katarzyna Figura, Krzysztof Zanussi

Rozrywka i kultura

Wybitne osobowości polskiego kina i teatru zagoszczą w Ostrowie Wielkopolskim. Podczas festiwalu Grand Prix Komeda zobaczymy najnowszą fabułę Krzysztofa Zanussiego „Liczba doskonała”, dwukrotnie spotkamy się z Katarzyną Figurą – po filmach „Chrzciny” i „Ajlawju”, a Marian Dziędziel opowie m.in. o obrazie „Piąta pora roku”, do którego muzykę napisał Jerzy Satanowski, gość specjalny ostrowskiego wydarzenia.

– Jako organizatorzy mamy w tym roku wielką satysfakcję. Grand Prix Komeda to już marka. Festiwal ważny nie tylko dla twórców muzyki filmowej, ale także dla najważniejszych nazwisk polskiego kina i kultury. Jestem szczęśliwy, że zaproszenie w tym roku przyjęli najwięksi artyści. Szanowani, lubiani, doceniani – mówi Łukasz Maciejewski, dyrektor artystyczny festiwalu filmowego Grand Prix Komeda. – Wielkie nazwiska to zawsze wielka radość każdego festiwalu, nazwiska takie jak Katarzyna Figura, Krzysztof Zanussi czy Marian Dziędziel to dla nas radość zwielokrotniona – dodaje szef festiwalu.

 

Z Marianem Dziędzielem festiwalowa publiczność spotka się pierwszego dnia Grand Prix Komeda. Ten doskonale znany aktor na swoim koncie ma udział w ponad 60 filmach, a do ważniejszych należą: „Perła w koronie” (1971), „Śmierć jak kromka chleba” (1994) Kazimierza Kutza, „Wszyscy jesteśmy Chrystusami” (2006) Marka Koterskiego, „Wino truskawkowe” (2008) Dariusza Jabłońskiego, „Zgorszenie publiczne” (2009) Macieja Prykowskiego, „Kret” (2010) Rafaela Lewandowskiego, „Trick” Jana Hryniaka, czy „Wesele” (2004), Dom zły” (2009) i „Róża” (2011) Wojciecha Smarzowskiego. Dwukrotnie wygrał Złote Lwy za role w filmach „Wesele” oraz „Kret”.

Marian Dziędziel w Ostrowie Wielkopolskim spotka się z widzami po projekcji filmu „Piąta pora roku” w reż. Jerzego Domaradzkiego. Nie będzie jednak jedynym gościem pierwszego festiwalowego wieczoru. Wraz z nim na scenie zasiądzie Jerzy Satanowski, który napisał muzykę do tego obrazu, a w Ostrowie będzie gościem specjalnym festiwalu – podczas finału bowiem odbierze Nagrodę Grand Prix Komeda za Całokształt Twórczości.   

Drugi dzień festiwalu – wtorek, 13 czerwca – należeć będzie do Krzysztofa Zanussiego. To jeden z najwybitniejszych reżyserów polskiego kina. Autor znanych na całym świecie filmów: „Struktura kryształu” (1968), „Iluminacja” (1973), „Barwy ochronne” (1976), „Constans” (1980), „Rok spokojnego słońca” (1984), „Gdzieśkolwiek jest, jeśliś jest” (1988), „Cwał” (1996), „Persona non grata” (2004), „Rewizyta” (2009), „Obce ciało” (2014), „Eter” (2018), „Liczba doskonała” (2022). Nagradzany na wielu międzynarodowych festiwalach, reżyseruje także spektakle teatralne, prowadzi wykłady dla studentów w wielu krajach. W swoich filmach porusza problematykę moralną, psychologiczną, ukazuje życie wewnętrzne bohaterów.

Krzysztof Zanussi pokaże u nas swój najnowszy film, „Liczbę doskonałą”, nawiązujący tematycznie do „Iluminacji” czy „Gór o zmierzchu”, pierwszych wybitnych filmów reżysera. Ewa Smolińska w rozmowie z Krzysztofem Zanussim poruszy również wątek wydanego niedawno wywiadu-rzeki, w którym twórca „Cwału” rozlicza się z przeszłością, z ciekawością przyglądając się przyszłości – mówi Łukasz Maciejewski.

 

Krzysztof Zanussi z publicznością spotka się drugiego dnia festiwalu, 13 czerwca, po pokazie filmu.

 

Kolejne pokazy specjalne odbędą się z udziałem Katarzyny Figury. To wybitna aktorka, dwukrotna laureatka nagrody „Złote Lwy” dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej za role w filmach „Ajlawju” Marka Koterskiego i „Ubu król” Piotra Szulkina, laureatka Polskiej Nagrody Filmowej za główną rolę kobiecą w filmie „Żurek” Ryszarda Brylskiego.

Katarzyna Figura, wybitna aktorka teatralna i filmowa, spotka się z ostrowianami dwukrotnie. Przy okazji projekcji najnowszego filmu, „Chrzciny” w reżyserii Jakuba Skoczenia, z wybitną pierwszoplanową rolą, oraz „Ajlawju” Marka Koterskiego. „Ajlawju” oraz „Piąta pora roku” – tutaj gościem będzie sam Marian Dziędziel – to z kolei filmy pokazane w ramach retrospektywy Jerzego Satanowskiego, tegorocznego laureata nagrody za całokształt twórczości artystycznej – wyjaśnia dyrektor artystyczny Grand Prix Komeda Łukasz Maciejewski.

Spotkania z Katarzyną Figurą zaplanowane są: na środę, 14 czerwca (po projekcji filmu „Chrzciny”) oraz w czwartek, 14 czerwca, wraz z Jerzym Satanowskim (po seansie filmu „Ajlawju”).

Jak każdego roku festiwal staje się przystankiem przed srebrnym ekranem. Nie lada gratką dla entuzjastów X Muzy z pewnością jest fakt, że wielkie nazwiska z plakatów filmowych, z ekranu małego i dużego, ludzie wielkiego formatu stają tuż obok nas i są na wyciągnięcie dłoni. Nie inaczej będzie w tym roku. To za sprawą interesującego, na miarę skrojonego programu, który pasuje wręcz idealnie do komedowego festiwalu, Ostrów znów na chwilę stanie się stolicą polskiego filmu, a w zasadzie stolicą muzyki do polskiego filmu.

To tutaj się spotykają światy – muzyka, sztuki wizualne, film. Taki miks gatunkowy z pewnością będzie propozycją dla niejednego, nawet najbardziej wymagającego odbiorcy – mówi Maria Szeląg, dyrektor Ostrowskiego Centrum Kultury i festiwalu Grand Prix Komeda.

12. Grand Prix Komeda. Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy odbędzie się w Ostrowie Wielkopolskim w dniach od 12 do 17 czerwca. Jego organizatorami są: Ostrowskie Centrum Kultury i Miasto Ostrów Wielkopolski.  

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

21
Piątek
Czerwiec 2024
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
imieniny:
Alicji, Alojzego, Rudolfa
REKLAMA