AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

OSTROWSKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU GRAŁ Z WOŚP /foto/

Miasto

To był dzień pełen muzyki i atrakcji, który zdarza się raz do roku, w którym wracamy do świata kolorowego, pełnego emocji i pozytywnej energii. Mówimy o niedzieli 28 stycznia 2024 roku, kiedy Polacy grali w całym kraju i poza jego granicami w 32 Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pod hasłem „PŁUCA PO PANDEMII”.

Galeria zdjęć


Tak też było w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie serce Finału biło w Ostrowskim Centrum Kultury. Tam odbyły się liczne koncerty, spotkania, licytacje czy akcje, z których dochód zostanie przeznaczony na zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych.  

Tradycyjnym zwyczajem w tym dniu nie zabrakło seniorek i seniorów z Ostrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku (OUTW), którzy, idąc za głosem serca pokazali, że nie patrzą obojętnie na potrzeby innych i chętnie dzielą się dobrocią, empatią i życzliwością. Widać było, jak wielu z nich spędzało aktywnie czas z WOŚP uczestnicząc wraz z dziećmi i wnukami w różnych miejscach, gdzie grała Orkiestra. Można ich było spotkać podczas koncertów, pokazów, licytacji czy innych imprez artystycznych i rekreacyjnych w mieście. Dawali w ten sposób przykład młodszym, że pomaganie innym bez oczekiwania wymiernych korzyści sprawia, że czują się lepiej, że mogą dowiedzieć się czegoś o sobie samych i lepiej poznać siebie. Wyrażali przekonanie, że wspieranie i udzielanie komuś pomocy kształtuje ludzkie charaktery, umacnia więzi między ludźmi, ma korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie. W ten sposób sprawiamy – usłyszałem od seniorów – że świat, w którym żyjemy staje się bardziej przyjazny.

Wychodząc z założenia, że WOŚP jednoczy ludzi, OUTW włączył się w organizację dwóch wydarzeń związanych z 32 Finałem. Pierwszym z nich była przeprowadzona przez seniorki – wolontariuszki Renatę Banaszak i Stefanię Frencel zbiórka pieniędzy do puszek dla WOŚP. Drugim zorganizowanie w Ostrowskim Centrum Kultury pod przewodnictwem Ewy Skibińskiej stoiska, przy którym każdy kto przekazał do puszek pieniądze dla WOŚP otrzymał paczuszkę z doskonałej jakości anyżkami. Najmłodszym osobom grającym z Orkiestrą w towarzystwie rodziców i dziadków wiele radości sprawiały wręczane im maskotki z serduszkiem, w tym książki z bajkami, czerwone baloniki i różnorodne pluszowe zabawki. To w znacznej mierze dzięki anonimowym darczyńcom, którzy przekazali Uniwersytetowi  na ten cel 12 kg ciasteczek i 500 balonów. Było gwarno i wesoło. Nie brakowało wigoru, zachwytu, sympatycznych gestów i dobrych słów. Wszystkim towarzyszył znakomity nastrój, dobry humor i pozytywna energia. Seniorki prowadzące stoisko odwiedził Paweł Rajski, Starosta Ostrowski wyrażając podziw dla ich aktywności na rzecz WOŚP. To był dzień pełen wzruszeń, fantastycznych emocji, zaangażowania i serdeczności z serca płynącej, kiedy zebrano do puszek dla WOŚP aż 8.783,34 złotych. Ostrowscy seniorzy ze środowiska uniwersyteckiego pokazali oblicze uśmiechniętej Polski. Brawo, brawo, brawo!

Od wielu z nich usłyszałem, że takie wspólne działania nie tylko przyniosły wymierne korzyści w postaci funduszy przeznaczonych na zakup sprzętu medycznego, ale integrowały ludzi, tworzyły niepowtarzalną atmosferę, dawały im ogromną satysfakcję z dzielenia się naturalną radością z innymi, z tego, że mogli uczestniczyć w inicjatywie na rzecz dobra wspólnego.

Takie wzruszające chwile, jak granie z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy pokazują, jak wiele znaczy otwarte serce, dobre słowo i traktowanie każdego z godnością i szacunkiem. To pobudza do refleksji. Kochajmy się, wspierajmy się, pomagajmy sobie, a życie wokół nas będzie łatwiejsze i nabierze lepszego smaku.

Autor tekstu – Kazimierz Nawrocki

Zdjęcia – Barbara Peukert – Adam Ulichnowski

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

21
Niedziela
Lipiec 2024
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Danieli, Wawrzyńca, Wiktora
REKLAMA