AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

Polsko-litewski projekt /foto/

Nauka

"Na sejmie w Lublinie" to tytuł międzynarodowego projektu, w którym w dniach 21-26 maja 2024 r. w Lublinie uczestniczyła grupa uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim. Licealiści spotkali się tam z rówieśnikami z Vilniaus Salininkų gimnazija z Wilna, by dokładniej poznać miejsca i okoliczności podpisania w 1569 r. unii Polski z Litwą.

Galeria zdjęć


Wstępem do działań projektowych były zajęcia warsztatowe w Muzeum Narodowym w Lublinie, podczas których młodzież poznała szczegóły unii. Odbyły się one przy obrazie Jana Matejki "Unia Lubelska" oraz w Kaplicy Świętej Trójcy. Następnie uczestnicy projektu poznali Jagielloński Szlak Unii Lubelskiej czyli miejsca związane z tym wydarzeniem, przy których ćwiczyli też scenki teatralne, bowiem jednym z celów projektu jest organizacja spaceru teatralizowanego poświęconego czasom Unii Lubelskiej.

Jeden dzień projektowy poświęcony był na poznanie wielokulturowości Lubelszczyzny. Młodzież odwiedziła Zamość, by w Muzeum Zamojskim dowiedzieć się, jakie nacje zamieszkiwały to piękne miasto założone przez Jana Zamojskiego w XVI w. a współcześnie wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Licealiści wzięli też udział w spływie kajakowym po rzece Wieprz a następnie poznali kolejną miejscowość związaną z rodem Zamojskich: Zwierzyniec.

Kulminacyjnym punktem spotkania była organizacja spaceru teatralizowanego - inscenizacji w przestrzeni miejskiej, opartej na tekstach staropolskich opisujących podpisanie aktu Unii Lubelskiej, dzięki któremu powstała Rzeczpospolita Obojga Narodów. Mieszkańcy miasta i turyści przeszli w korowodzie trasę od Zamku, poprzez Bramę Grodzką, Plac Po Farze, Rynek i kościół Dominikanów aż do Bramy Krakowskiej, zatrzymując się przy kolejnych scenach opartych na dawnych tekstach, gdzie w aktorów wcielili się uczestnicy naszego projektu - młodzież z Polski i Litwy. Odgrywali oni postaci biorące udział w wydarzeniach 1569 r.: polskich i litewskich szlachciców, lubelskie przekupki, króla, zakonników i zwykłych mieszkańców Lublina. Poczynaniom grupy projektowej przyglądał się m.in. prezydent Lublina Krzysztof Żuk. Opiekunami grupy polskiej byli Donata Konieczna i Karol Marszał.

Projekt otrzymał dofinansowanie z Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej. Realizatorem zadania było Stowarzyszenie Absolwentów i Sympatyków II Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim.

Inf. Karol Marszał

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

21
Piątek
Czerwiec 2024
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
imieniny:
Alicji, Alojzego, Rudolfa
REKLAMA