AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPrzetargi i komunikatyWybory

Wywiad z... czyli Sztuka Życia /FOTO/

Rozrywka i kultura

Gościem, którego zaprosiliśmy do rozmowy, jest pani Agnieszka Lisiak "Skórka",mieszkanka Ostrowa, laureatka wielu nagród i wyróżnień, właścicielka Pracowni Artystycznej Rzeźby i Ceramiki "Unikat" a także wiceprezes Wielkopolskiego Związku Artystów Rzeźbiarzy (Prezes Okręgu Ostrów Wielkopolski); artystka - plastyk , rzeźbiarka, ceramik, dekorator, stylistka oraz nauczyciel. Artystka w swych rzeźbach porusza tematy związane z kobietami (m.in. cykle "Ubiór ciała kobiety", "Gorsetociała", "Oczekiwanie" czy też"Transformacja") a ostatnio z rytmem życia, jego zmiennością - te stany napięć wyrażane zostały w pracach autorki, pt. "Kokony". Ostatnim, niedawnym, sukcesem pani Agnieszki jest zdobycie znaczących nagród w jubileuszowej, X edycji, Międzynarodowego Pleneru Ceramicznego, organizowanego w Zdunach.

Galeria zdjęć


Tuba Ostrowa: - Pani Agnieszko, przybliżmy nieco informacji o tym sukcesie. Pierwsze miejsce to...

Agnieszka Lisiak "Skórka" : - Pierwsze miejsce zajęłam za pracę "Kokony pogranicza".

TO: A trzecie?

ALS: Trzecie miejsce za pracę "Ślady pogranicza". Wszystko w ramach konkursu X Międzynarodowego Pleneru Ceramicznego "Miasto Pogranicza Kultur". Konkurs odbywał się na terenie Starej Kaflarni - najstarszej kaflarni, która działała do 2017 roku w Polsce.  Jeśli jednak chodzi o wątek ostrowski - artystów ostrowskich - to warto podkreślić, iż nie byłam jedyną ostrowianką. Nasze miasto reprezentowała również prof. Maria Podskarbi-Hebisz, zajmując ex aequo trzecie miejsce za pracę "Integracja-Dezintegracja". Kokony Pogranicza” mają  charakter symboliczny, trzech mieszkających w Zdunach kultur, które się wzajemnie przenikały (polskiej, niemieckiej i żydowskiej) – stąd trzy Kokony a czwarty Kokon otwarty jako coś nowego. To otwarcie się na Nowe Kultury…

TO: Zostańmy jeszcze namoment przy obiekcie Kaflarni, bo wiąże się z tym ważna wiadomość.

ALS: Tak, w moim przypadku, osoby związanej z pracą artystyczną (rzeźby i ceramiki) ta wiadomość jest niezwykle istotna. Otóż w ośrodku tym - po rewitalizacji, a została już podpisana umowa na ten cel przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego - planowane jest stworzenie stworzenie: Ceramicznego Centrum Rzemiosła Artystycznego, Muzeum Kaflarstwa oraz Muzeum pieca.  Będą tam organizowane – Międzynarodowe Plenery Ceramiczne przyciągające artystów z Polski i z zagranicy. Będzie to miejsce szeroko rozumianej kultury, sztuki i turystyki (koncerty, występy zespołów muzycznych, teatralnych, wystawy tematyczne, realizacji warsztatów ceramicznych dla uczniów liceów plastycznych czy uczelni artystycznych oraz zajęć ceramicznych w ramach działalności, mającego siedzibę w kaflarni, Cechu Zdunów Polskich. Jak jeszcze zerkniemy w historię mojej aktywności artystycznej, Zduny pojawiały się na tej mapie często. 

TO: Czy wiąże pani jakieś plany w związku z powyższym?

ALS:  Na razie nie mogę nic zdradzić - nie przez kobiecą kokieterię, lecz raczej przez dużo rozpoczętych prac. Jeśli chodzi o pomysły (bo to one pchają mnie ku planowaniu) to mam ich całkiem sporo. Bodźcem do działania są wyzwania, a miłym potwierdzeniem nagrody, które zdobywam. Zatem ta ostatnia nagroda w jakiś sposób popchnie mnie do realizacji niewykonanych jeszcze zamierzeń. Mogę jednakowoż powiedzieć, że jeśli będę nosiła się z jakimś planem, to będę chciała - tak jak dotychczas - by miejsce jego realizacji było w Ostrowie i wypełniało przestrzeń ostrowską  :). Pewne kroki już w tym kierunku przedsięwzięłam i szykuję pewną niespodziankę dla Ostrowa :). Wszystko co dotychczas wymieniliśmy, jest w jakiś sposób ze sobą powiązane, ale by mogło to się sprawdzić, wymaga czasu. 

TO: Przypomnijmy, że Pani prace znane są także poza Ostrowem.

ALS: Tak. Były to duże projekty. I tak dla partnerskiego miasta w Niemczech, konkretnie w Nordhausen, wykonywałam płaskorzeźbę z lecącymi żurawiami. Można powiedzieć, że średnia wielkość każdego z żurawii osiągała prawie dwa metry. Płaskorzeźba ta została zainstalowana na jednej ze ścian kamienicy. Drugim projektem, który wygrałam, a który czeka na realizację, jest projekt na pomnik dla miasta Kaliningrad. Następnym, dużym wyzwaniem był pomnik powstańca, realizowany tym razem dla miasta Wolsztyna na okoliczność 95 rocznicy zakończenia Powstania Wielkopolskiego [podpisania rozejmu w Trewirze, który formalnie zakończył powstanie – dop. autora]. Nie sposób nie wspomnieć o znanym w Ostrowie projekcie „Stół burmistrza Stefana Rowińskiego".

TO: Z innych dzieł, które funkcjonują już jako wyróżnienia, a wyszły spod pani ręki, wymienić można statuetkę "Laur Kultury", "Wojciechy"....Nie sposób nie wspomnieć o statuetce Grand Prix Komedy.

ALS:  Tak, to prawda. "Wojciechy" zostały powołane do życia z okazji jubileuszu 125-lecia powiatu ostrowskiego i swą nazwą nawiązuje do Wojciecha Lipskiego, pierwszego polskiego starosty ostrowskiego. Równie ważnym dla mnie projektem była realizacja statuetki Grand Prix Komedy. Ostrów jest nierozerwalnie związany z Komedą, czułam więc przy wykonywaniu tego projektu, że musi to być coś wyjątkowego. Oprócz tego są takie realizacje rzeźbiarskie jak tablice, popiersia a także medale okolicznościowe oraz moje indywidualne prace artystyczne, które wystawiam w Galeriach Sztuki, jak na przykład w Galerii Sztuki Współczesnej „PROFIL” w Poznaniu (gdzie swoje prace wystawiałam w czterech salach), czy też w BWA Wrocław i wielu innych.

TO: Zdobywa Pani wiele nagród a w tym roku 2019 to również nagroda za „Kokony” podczas Kaliskiego Biennale Sztuki. Wspominaliśmy o tym wydarzeniu na naszych łamach, jednakże jeśli mogłaby przybliżyć nam charakter prac oraz ich wymowę.

ALS: "Kokony" podzieliłam na diwe płaszczyzny - Kokony Dnia i Kokony Nocy. Żeby jednak zrozumieć istotę tego na pozór hermetycznego i ciasnego tworu, należałoby wyjść również, lub mieć to na uwadze, od hasła "nić". Nić jako element, splot życia. Wyszczególniając dalej, życie to emocje a te jako artystka staram się, poprzez swoje rzeźby, zwerbalizować. Czymże zatem jest kokon? Dla jednych ciasnym ograniczeniem, dla drugich szybką możliwością zmiany formy w coś lepszego. I tu pojawiają się emocje towarzyszące temu - głównie ciekawość, co będzie następstwem owych zmian. Stanowiąc odrębność stanowią zarazem i całość. A więc na formę końcową Kokonu składają się - jak w naszym życiu - poszczególne, małe, elementy. Każdy na swój sposób może odbierać i interpretować Kokony.

TO: Hasła tych emocjonalnych przemian kojarzą mi się niezmiennie z kobiecą stroną życia. Czy prace dotyczą tylko kobiecej sfery przeobrażeń?

ALS: Nie stawiałabym tak sprawy. Wszak przemiany dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Każdy zatem w odbiorze może zintegrować się ze swoim "ja" i zastanowić w jakim stopniu ów kokon na niego oddziaływuje. Dostrzec tu jednoczesnie można integrację przedmiotu martwego z życiem, zarówno na płaszczyźnie przenośni jak i prawie że dosłownej. Chętnych do poznania tych wrażeń zapraszam na moje wystawy. Dodam tylko że z Kokonami wiąże się jeszcze jeden mój pomysł, ale... :)

TO: ...ale w chwili obecnej nie może go Pani zdradzić. Rozumiem. Zmieniając temat - pojawia się Pani również na rekonstrukcjach historycznych. Czy to wynik pani zainteresowań?

ALS:  Raczej męża - mąż bardzo identyfikuje się z tym tematem. A ja, siłą rzeczy – jako żona – uległam tej pasji i realizujemy się w tym razem. Jest mi bliska tematyka ubioru, szczególnie kobiecego. Sama realizowałam pokaz mody, znam historię mody, więc ciekawie można odtwarzać minione epoki zarówno pod względem ubioru cywilnego jak i wojskowego. Syn w nasze działania też się wciągnął, ponieważ kiedy wyjeżdżaliśmy na jakieś rekonstrukcje, zabieraliśmy go ze sobą. Można powiedzieć, że mudur rósł razem z nim. 

TO: Ile lat ma teraz syn?

ALS:  Obecnie liczy lat 15  :).

TO: Jak Pani godzi to wszystko - życie rodzinne z pracą oraz wspólnymi pasjami?

ALS:  Oprócz tego wykłady ze studentami we Wrocławiu, praca z uczniami IV LO w Ostrowiesobotnie warsztaty dla dzieci w mojej pracowni, gdzie poznają wszystkie etapy procesu twórczego zanim dzieło osiągnie efekt końcowy... odpowiedzieć chyba mogę w ten sposóbcóż.. człowiek jest elastyczny :). Poświęcam się jednak temu, co lubię, więc nuda szybko mi nie grozi :) a może tylko cieszyć fakt, jeśli się widzi, że sprawia się komuś radość oraz przeciera nowe szlaki.      

TO: Zatem tej wytrwałości i wyzwań twórczych - tego Pani życzymy i czekamy zarazem z niecierpliwością na wyjawienie obiecanych niespodzianek.

ALS:  Dziękuję. Obiecuję, że nie zapomnę poinformować  :)Na tę chwilę zdradzić mogę, że zakładam stowarzyszenie o nazwie OSA – Unikat (Ostrowskie Stowarzyszenie Artystyczne - Unikat); będziemy żądlić na Sztukę :). Wszystkich zainteresowanych pogłębieniem tematu/ów związanych z moją twórczością, zapraszam do mojej pracowni – ul. Królowej Jadwigi 40.

 

Nagrody :

- Wyróżnienie w konkursie „Kalisz i Ziemia Kaliska” 1996,

- Nagroda Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej – konkurs „Ars Universitate” UAM w Poznaniu Wydział Pedag. - Artystyczny w Kaliszu 1997,

- Nagroda Prezydenta Ostrowa Wlkp. „Młody Artysta 2006 Roku” 2006,

- Nagroda prezydenta Piły za  za rzeźby z cyklu prac "Gorsetociała IV", "Gorsetociała V"  - 2008 rok,

- Wyróżnienie w konkursie „Pogranicze kultur” międzynarodowego pleneru ceramicznego „Decentryzm” 2009, 

- 2012 Wyróżnienie w konkursie „Pogranicze Kultur" międzynarodowego pleneru ceramicznego, Zduny,

- 2012 Nagroda „Osobowość Ostrowskiej Kultury 2012'',

- 2014 Nagroda wygrany projekt na rzeźbę dla Kaliningradu w Rosji,

- 2015 Nagroda Prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego,

- Laur Kultury - 2017 rok,

- Osobowość Roku - 2018 rok,

- Wyróżnienie Honorowe za zestaw prac: „Transformacja KOKONY DNIA, KOKONY NOCY”, w ramach Kaliskie Biennale Sztuki "A-kumulacje 2019"

Wystawy zbiorowe :

 - 1996     „Kalisz i Ziemia Kaliska”, Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej, Kalisz,

- 1997     „Ars Universitate”,  Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej, Kalisz,

- 1999     „Parkowa Rzeźba Ceramiczna”, Galeria „Refektarz”, Krotoszyn / Galeria „Wieża Ciśnień”, Kalisz / BWA, Ostrów Wlkp.,

- 2000     „Salon Jesienny”, Galeria Związku Polskich Artystów Rzeźbiarzy „ZAR”, Warszawa; „Jaskinia Sztuki”, wystawa poplenerowa,  BWA, Ostrów Wlkp.,

- 2001     „Salon Zimowy”, Galeria Związku Polskich Artystów Rzeźbiarzy „ZAR”, Warszawa,

- 2002     „Jacy Jesteśmy”, Powiatowa Galeria Sztuki Współczesnej, Ostrów Wlkp.,

- 2003      wystawa pracowni ceramicznej, ASP, Wrocław,

- 2005     „Jacy Jesteśmy”, Muzeum, Delitzsch, Niemcy, „Jacy Jesteśmy”, Muzeum, Nordhausen, Niemcy, „W zaciszu dworskiego paru”,

          wystawa poplenerowa, Dom  Pomocy Społecznej, Psary; wystawa poplenerowa, Gminny Ośrodek Kultury, Sieroszewice; „Jacy Jesteśmy”, Powiatowa                          Galeria Sztuki Współczesnej, Ostrów  Wlkp.,

- 2006      wystawa poplenerowa, Gminny Ośrodek Kultury,  Sieroszewicel wystawa poplenerowa, Galeria „Refektarz”,  Krotoszyn; XIII  Ogólnopolski Salon                    Plastyki „EGERIA”, Powiatowa Galeria Sztuki Współczesnej, Ostrów Wlkp.,

- 2007      III Biennale Sztuki – Poznań 2007, Galeria ‘Profil”, Centrum Kultury „Zamek”, Poznań; „Jacy Jesteśmy”, Powiatowa Galeria Sztuki Współczesnej,                   Ostrów Wlkp.,

- 2008     „Decentryzm”, Centrum Promocji Kultury, wystawa międzynarodowa Warszawal „Decentryzm”, Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej, Kalisz                                Muzeum Historii Przemysłu, Opatówek; „Z szeptem sobóckich pól”, wystawa poplenerowa, Powiatowa Galeria Sztuki Współczesnej, Ostrów                           Wlkp./ Sobótka,

- 2009     „Jacy Jesteśmy”,  Powiatowa Galeria Sztuki Współczesnej, Ostrów Wlkp,

- 2010     „Tożsamość” Galeria „Profil”, Centrum Kultury „Zamek”, Poznań,

- 2011     „Decentryzm”, wystawa międzynarodowa, poplenerowa, Centrum Promocji Kultury, Warszawa; „Jacy Jesteśmy”, Powiatowa Galeria Sztuki                              Współczesnej, Ostrów Wlkp.

- 2013      „Jacy Jesteśmy", Powiatowa Galeria Sztuki Współczesnej, Ostrów Wielkopolski,

- 2014      „Ostrów Artystów", Galeria „PIK", Ostrów Wielkopolski,

- 2016      „Zobaczyć dźwięk", Galeria „PROFIL", CK Zamek, Poznań

Wystawy indywidualne :

- 1998     „Jestem i patrzę – ROŚL(w)INNOŚĆ, wystawa dyplomowa, Centrum Kultury i Sztuki, Kalisz,

- 2000      wystawa dyplomowa, UAM w Poznaniu Instytut Pedagogiczno Artystyczny w Kaliszu, Kalisz,

- 2002     „Instalacja”, Galeria PIK, Ostrów Wlkp.,

- 2004     „Kobieta – GORSETOCIAŁA”, Galeria „PIK”, Ostrów Wlkp., wystawa dyplomowa, ASP, Wrocław,

- 2005     „Kobieta – GORSETOCIAŁA”, Galeria „Refektarz”, Krotoszyn, „Kobieta – GORSETOCIAŁA”, Muzeum, Turek,

- 2006     „Kobieta, Gorset, Ciało”, Ratusz, Nordhausen, Niemcy,

- 2011     „Oczekiwanie”, Powiatowa Galeria Sztuki Współczesnej, Ostrów Wielkopolski,

- 2012 „Transformacja", Galeria Ratuszowa, Zdunowski Ośrodek Kultury, Zduny, „Transformacja", Galeria Sztuki Współczesnej im. Jana Tarasina, Kalisz,

- 2013 „Transformacja", Galeria Sztuki Współczesnej PROFIL, CK Zamek, Poznań; „Rzeźba, ceramika", Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów, Gorlice,

- 2014 „Oblicza" BWA Ceramiki i Szkła, Wrocław; „Oblicza" MBWA, Leszno; „Oblicza", Galeria 33, Ostrów Wielkopolski,

- 2016 „Retrospektywa 20", Galeria PIK, OCK, Ostrów Wielkopolski

 

Zdjęcia: Tuba Ostrowa oraz materiały nadesłane; dodatkowe info na podstawie http://cpk.art.pl/News/view/4669       

więcej także na : https://tubaostrowa.pl/aktualnosci/czytaj/9589-„transformacja-kokony-dnia--kokony-nocy”-z-wyroznieniem                        

REKLAMA
Rafał Kaczmarew

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

3
Piątek
Lipiec 2020
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Anatola, Jacka, Mirosławy