AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

Inauguracja roku akademickiego w OUTW /foto/

Nauka

Inauguracja Roku Akademickiego to czas nadziei i radości, wiary w nowy początek i realizację celów. Po niezwykle trudnym czasie pandemii, masek, izolacji i dystansu społecznego wyczuwalne było wśród słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ostrowie Wielkopolskim ogromne pragnienie powrotu do aktywności, do włączenia się w nurt życia w uniwersyteckiej rodzinie.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Uniwersytet bowiem to nie tylko świątynia wiedzy - to także wspólnota tworzących go ludzi: wykładowców i słuchaczy, ale także i przede wszystkim wspólnota wartości, takich jak prawda, tolerancja, szacunek, solidarność i różnorodność.

- W podniosłym nastroju i klimacie zadumy widzę uśmiechnięte twarze, zadowolone z tego, że znów możemy się spotkać i porozmawiać bez ograniczeń o dobrych czasach naszej aktywności, których doświadczaliśmy wcześniej i planach na przyszłość - stwierdziła Aleksandra Biegańska, prezes Zarządu ostrowskiego uniwersytetu, witając słuchaczy i gości podczas inauguracji roku akademickiego 2021/2022 w auli Społecznej Akademii Nauk w Ostrowie Wielkopolskim.

- Tak było - podkreśliła - podczas zakończenia minionego roku akademickiego, a przede wszystkim podczas Ogólnego Zgromadzenia sprawozdawczo - wyborczego naszego Stowarzyszenia, na którym, po rezygnacji z kandydowania na kolejną kadencję Józefa Kozana, długoletniego prezesa OUTW, nastąpiły zmiany w składzie Zarządu. Zmieniły się też składy innych zespołów, dlatego przed rozpoczęciem obrad postanowiłam     je wszystkim obecnym przedstawić.

W następstwie powyższego zaprezentowała zespół FOTOGRAF z jego koordynatorem Kazimierzem Nawrockim, Samorząd Słuchaczy z przewodniczącą Reginą Banaszak, Komisję Rewizyjną pod przewodnictwem Eugeniusza Śniegockiego i Zarząd w składzie: Aleksandra Biegańska, prezes oraz członkowie: Maria Wojtaszek, Ewa Skibińska, Ryszard Dolata i Kazimierz Nawrocki. Jednocześnie poinformowała, że Józef Kozan, założyciel i długoletni prezes ostrowskiego uniwersytetu został jednomyślnie mianowany Honorowym Prezesem Stowarzyszenia.

- Tak poznaliśmy szanowni słuchacze tych - dodała Aleksandra Biegańska - którzy podjęli się dalej poświęcać swój wolny czas dla dobra naszej społeczności. Brawa dla nich!

W podniosłym nastroju zabrzmiał Gaudeamus igitur, czyli tak bardzo aktualny zwrot RADUJMY SIĘ w wykonaniu chóru Ostrowianki pod dyrekcją Jana Szkudlarza.

Po wykonaniu przez chór uniwersytecki studenckiej pieśni hymnicznej Aleksandra Biegańska powitała sekretarza Miasta Ostrowa Wielkopolskiego Andrzeja Baraniaka oraz sekretarza Starostwa Powiatowego Mirosława Rychlika, którym w imieniu społeczności uniwersyteckiej podziękowała za każde dobre słowo i wsparcie działalności OUTW poprzez przyznawane projekty i granty.  Jednocześnie przekazała wyrazy szacunku i pozdrowienia przybyłym na inaugurację przedstawicielkom Społecznej Akademii Nauk w Ostrowie Wielkopolskim - Katarzynie Walczak i Katarzynie Sarnowskiej - Fras, licząc na kontynuację wspaniałej dotychczasowej współpracy oraz Honorowego Prezesa ostrowskiego uniwersytetu i jednocześnie przewodniczącego Rady Seniorów Ostrowa Wielkopolskiego Józefa Kozana. W gorących słowach przywitała wykładowców poszczególnych sekcji i kół zainteresowań oraz słuchaczy, w tym 12. tak zwanych "pierwszaków".

- Nowy rok rozpoczynamy jak na razie w grupie 279 osób w 30 sekcjach i kołach zainteresowań - stwierdziła prezes Aleksandra Biegańska - Wielu innych jest w trakcie potwierdzania swojego członkostwa. Wszystkich przyjmujemy z radością, bowiem zależy nam na tym, aby seniorzy wyszli z izolacji i zaczęli cieszyć się życiem. Pełni optymizmu ruszamy w nowy rok, który poświęcimy zdrowiu i poprawianiu kondycji, tak bardzo zachwianej przez ostatnie miesiące, a z drugiej strony popracujemy nad naszym umysłem, aby odwrócić uwagę od otaczających nas problemów.                                                                                  Omawiając cele i zadania stojące przed słuchaczami uniwersytetu w nowym roku akademickim podkreśliła, że każdy słuchacz znajdzie coś dla siebie.

Nowi słuchacze, którzy wyrazili chęć studiowania w ostrowskim uniwersytecie złożyli przysięgę, po której zostali mianowani na słuchaczy przez Józefa Kozana, Honorowego Prezesa OUTW i odebrali legitymacje z rąk Ewy Skibińskiej i Ryszarda Dolaty.

Kiedy tradycji stało się zadość Maria Wojtaszek, członek Zarządu ostrowskiego uniwersytetu poprosiła o zabranie głosu przybyłych na inaugurację gości.

W imieniu Pawła Rajskiego, starosty ostrowskiego, który nie mógł być obecny na inauguracji roku akademickiego, Mirosław Rychlik - sekretarz Powiatu Ostrowskiego pogratulował władzom i słuchaczom ostrowskiego uniwersytetu podejmowanych inicjatyw i przedsięwzięć na rzecz seniorów.  Przekazując uznanie dla dorobku uniwersytetu  w okresie ostatnich 14. lat wyraził nadzieję, że po osiągnięciu wieku emerytalnego dołączy do tego szacownego grona.

- Ważna jest - mówił - każda inicjatywa, która potrafi seniorów wyciągnąć z domu i przyciągnąć do wspólnoty, gdzie można razem pobyć, porozmawiać, pośmiać się, ale też zwierzyć się komuś ze swoich problemów. To ważne dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Dobrze, że jesteście, że żyjecie i rozwijacie się. Życzył uniwersytetowi i jego członkom wielu sukcesów, zdrowia, pogody ducha i realizacji ambitnych zamierzeń, Wierzę - podkreślił - że spotkamy się w równie miłej atmosferze na podsuwaniu rozpoczętego roku akademickiego w przyszłym roku.

Zabierając głos Andrzej Baraniak - sekretarz Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, w imieniu prezydent Beaty Klimek podziękował za przesłane zaproszenie na inaugurację roku akademickiego 2021/2022 Ostrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku informując, że ze względu na wcześniej podjęte zobowiązania, prezydent nie mogła wziąć udziału w tej podniosłej uroczystości. Za pośrednictwem odczytanego przez sekretarza Miasta listu przekazała słuchaczom ostrowskiego uniwersytetu najserdeczniejsze pozdrowienia wierząc, że ten dzień stanie się początkiem wspaniałej przygody z wiedzą, którą możemy zdobywać przez całe życie. Wyraziła zadowolenie, że w naszym mieście mamy tak wielu aktywnych seniorów, którzy chcą się rozwijać, nie ustępując młodszym pokoleniom.

Wierzę, że ten rok akademicki będzie okazją do wielu ciekawych spotkań i wspólnego spędzania czasu. Całej społeczności akademickiej życzyła, aby ten inauguracyjny dzień zapoczątkował pomyślny czas edukacji seniorów oraz zasłużonej satysfakcji z poszerzania własnych horyzontów.” – napisała prezydent miasta.

Józef Kozan, Honorowy Prezes OUTW oświadczył, że chociaż nie kandydował  do władz statutowych uniwersytetu w nowej kadencji, to nie zamierza zrywać kontaktów ze stowarzyszeniem, którego utworzenie zainicjował. Poinformował, że problematyką senioralną nadal będzie się zajmował w warunkach środowiska lokalnego, a także Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej i organizacji pozarządowych w województwie i kraju.

- Bo jeszcze mi się chce, mam pomysły i będę je realizował – stwierdził -  a  Ostrowscy seniorzy zasługują na to, aby tworzyć warunki dla aktywizacji i poprawy jakości ich życia. Zaprosił seniorów z uniwersyteckiej rodziny do udziału w wydarzeniach w ramach trwających obchodów Ostrowskich Dni Seniora.

- Zależy nam na tym - dodał - aby jak najwięcej seniorów mogło poznawać sytuację społeczną miasta i brać udział w wielu imprezach oraz uroczystościach łączących ludzi. Kończąc życzył uniwersytetowi wszelkiej pomyślności na każdej płaszczyźnie pracy i aktywności, zwłaszcza pełnej realizacji kolejnych planów i zamierzeń.

Wykład inauguracyjny nt. Bez motywacji ani rusz wygłosiła mgr Katarzyna Duńska, psycholog, doradca kariery zawodowej, trener, konsultantka w Gendera - Duńska z Poznania.

Dziękując za obecność i wsparcie Aleksandra Biegańska życzyła członkom Stowarzyszenia wszystkiego, co najlepsze na kolejny rok akademicki, głównie dobrego zdrowia oraz wielu sił do realizacji ambitnych założeń programowych.

 

Inf. Kazimierz Nawrocki

Fot. Barbara Peukert, Adam Ulichnowski

REKLAMA
Darek Potasznik

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

20
Środa
Październik 2021
Październik
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Ireny, Kleopatry, Witalisa
REKLAMA