AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

Aktywność „Turystocyklistów”

Turystyka

Jednym z celów działalności statutowej Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ostrowie Wielkopolskim jest systematyczna realizacja zadań i programu edukacyjnego m.in. w zakresie krajoznawstwa, zdrowia, bezpieczeństwa i ekologii pod wieloma aspektami oraz propagowanie aktywności osób starszych.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Jak mów Ryszard Dolata, wiceprezes ostrowskiego uniwersytetu, a jednocześnie opiekun koła turystyki pieszej i rowerowej pn. Turystocykliści.

- Szczególną uwagę zwracamy na rozwój i propagowanie różnych form rekreacji, aktywności fizycznej i wiedzy o regionie, gdyż wraz z rozwojem cywilizacyjnym  są  one  coraz  ważniejszym  elementem  życia  człowieka.

W tym kontekście na podkreślenie zasługuje fakt, że członkowie OUTW wykazują m.in. potrzeby szukania motywacji do aktywności, ruchu dla ciała i umysłu poprzez realizację projektów, które uwzględniają wyżej wymienione zagadnienia. Takie działania było widać przy realizacji programu zadania publicznego pn. "Krajobrazowy debiut z NORDIC WALKING - sprawni fizycznie i aktywni intelektualnie", w ramach którego uczestnictwo w zadaniu polegało przede wszystkim na nauce oraz pokonaniu trasy nordic walking na terenie obszaru leśnego zw. Małym Borkiem znajdującego się w miejscowości Bogufałów. Wymieniona trasa znajduje się w zarządzaniu Nadleśnictwa Taczanów.

Mały Borek jest terenem leśnym niezwykle ciekawym pod względem przyrodniczym. Ważną częścią ekosystemu leśnego są nie tylko drzewa ale też krzewy oraz rośliny runa. Las stanowi zespoły dębów szypułkowych, grabów zwyczajnych, leszczyny pospolitej, częściowo przemieszanej z sosną, brzozami i innymi gatunkami drzew. Zaobserwować tu można również różne gatunki zwierząt, takich jak: jelenie, daniele, dziki, sarny, lisy, bażanty czy kaczki. Las należy do Obszaru Chronionego Krajobrazu. W centrum tego stosunkowo małego obszaru leśnego usytuowana jest leśniczówka Bogufałów, skąd można rozpocząć wędrówkę malowniczymi trasami. Tak też uczynili Turystocykliści podziwiając przepiękne widoki Chronionego Krajobrazu Wzgórza Ostrzeszowskie i Kotlina Odolanowska oraz wspaniały krajobraz łąk i pól uprawnych rozciągających się wiele kilometrów. Niezapomniany przy tym widok tworzyły wędrujące po łąkach w poszukiwaniu pożywienia bociany.

Zanim pokonano trasę marszu leśniczy Kamil Brzana zaproponował zadanie polegające na zbieraniu śmieci zalegających w lesie. Zebrano 14 worków butelek plastykowych, mnóstwo puszek oraz folii, gumy i kawałków złomu stalowego. Następnie leśniczy zaprosił na spotkanie edukacyjne o tajnikach leśnej przyrody. Ze względu na bogatą florę i faunę Małego Borku położonego w pobliżu źródła rzeki Barycz merytoryczna pogadanka edukacyjna leśniczego była bardzo atrakcyjna. Całość podsumowano przy ognisku ze smakowitym żurkiem i pieczonymi kiełbaskami.

Na zakończenie spotkania leśniczy zaprosił na zimowy kulig leśnymi trasami, zaś słuchacze ostrowskiego uniwersytetu zadeklarowali cykliczne czyszczenie Małego Borku, urokliwego obszaru leśnego w powiecie ostrowskim.

Wszystkich zainteresowanych informujemy, że Mały Borek jest oddalony od Ostrowa około 20 kilometrów i można tam dojechać rowerem lub samochodem parkując w pobliżu leśniczówki. Zapewniamy, że to doskonały teren do uprawiania spacerów techniką nordic - walking, a także turystyki rowerowej.

 

Inf. Kazimierz Nawrocki

Fot. Barbara Peuker

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

19
Piątek
Sierpień 2022
Sierpień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Emilii, Julinana, Konstancji
REKLAMA