AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

Oszczędność i edukacja w jednym

Nauka

Konewki w dłonie! Przy trzech ostrowskich przedszkolach mamy zbiorniki retencyjne, a przy kolejnym stanie jeszcze w tym roku. To oszczędność wody, ale i edukacja! Dzięki nim najmłodsi poznają obieg wody w przyrodzie i znaczenie deszczówki, ale i sami dbają o rośliny.

Zbiorniki przy przedszkolu nr 11 Calineczka oraz przedszkolu nr 14 Maluszek powstały jesienią 2020 roku. Natomiast zbiornik przy Jasiu i Małgosi został wybudowany w 2021 roku. W 2022 roku wybudowany zostanie kolejny - przy przedszkolu nr 1 przy ulicy Profesora Kaliny 2. To efekt pozyskanych przez Miasto Ostrów Wielkopolski dofinansowań z programu Województwa Wielkopolskiego “Deszczówka”. Co ważne, każdy ze zbiorników, dla bezpieczeństwa dzieci, jest zbiornikiem podziemnym.

- To najpiękniejszy efekt programu "Deszczówka". Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu, nie tylko stanęły zbiorniki dzięki którym podlewamy rośliny przy przedszkolach deszczówką. To o wiele więcej, bo ostrowianie, już od najmłodszych lat, uczą się jak ważna jest woda w przyrodzie, wykorzystują złapany deszcz do podlewania kwiatów i drzewek na terenie przedszkoli, a nawet zakładają swoje malutkie ogródki. Co ważne, maluchy przekazują te ekologiczne postawy swoim bliskim! - mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Woda ze zbiorników retencyjnych przy przedszkolach jest wykorzystywana do podlewania, roślin na terenie przedszkola, ale i do upraw w przedszkolnych ogródkach. Tu, często, asystują same przedszkolaki!

Calineczka

Zbiornik przy Calineczce ma pojemność 27 m3. Na terenie przedszkola jest wiele roślinności: żywopłot z 600 grabów pospolitych oraz śliwy wiśniowe, platany koliste, lipy drobnolistne, jarzęby szwedzkie, dęby czerwone, brzozy, jabłonie, wiśnie, czereśnie  oraz krzewy: pęcherznice kalinolistne, forsycje, migdałki, porzeczki, maliny, borówki, lawendę, miętę pieprzową i wiele innych. Posadzone są również kwiaty np. 150 lilii.

- Każda z 8 grup przedszkolnych ma swój ogródek przedszkolny z warzywami i kwiatami.  Dzieci wraz z nauczycielkami podczas zajęć przyrodniczych podlewają swoje ogródki zebraną deszczówką. Dzieci w trakcie zajęć są zapoznawane z obiegiem wody w przyrodzie, wiedzą skąd bierze się woda w wężu lub konewce. Podczas zajęć dydaktycznych  dowiadują się o oszczędzaniu wody oraz o ekologicznym celu zbierania deszczówki - mówi Renata Zielińska, dyrektor Przedszkola nr 11 Calineczka w Ostrowie Wielkopolskim.

Maluszek

Zbiornik retencyjny przy Maluszku ma 20,7 m3. Zebrana deszczówka jest systematycznie wykorzystywana do podlewania zieleni na terenie przedszkola, a łącznie to 4820 m3! O ich pielęgnację regularnie dba rzemieślnik przedszkola. To jednak nie jedyne działania, z wykorzystaniem deszczówki w Maluszku.

- W celu rozwijania postaw proekologicznych dzieci nauczyciele przedszkola zorganizowali zajęcia edukacyjne na temat: krążenia wody w przyrodzie, sposobu pozyskiwania wody deszczowej, wykorzystania wody deszczowej oraz przybliżenie budowy instalacji zbiornika retencyjnego. W okresach wiosenno — letnich dzieci z najstarszych grup wykorzystują wodę ze zbiornika retencyjnego i dokonują pielęgnacji rabat kwiatowych, znajdujących się przy wejściach balkonowych od strony południowej budynku - podkreśla Magdalena Bielska, dyrektor Przedszkola nr 14 Maluszek.

Jaś i Małgosia

W Jasiu i Małgosi wody opadowe zbierane w zbiorniku retencyjnym również wykorzystuje się do podlewania  terenów zielonych oraz dziecięcych ogródków przedszkolnych. Ten zbiornik ma pojemność 25 m³.

- Podlewanie ogródków połączone zostało z przeprowadzeniem zajęć edukacyjnych pokazujących dzieciom jak ekologicznie dbać o środowisko wokół siebie. Grupy przedszkolne otrzymały zestawy narzędzi oraz nasion  dzięki którym z łatwością posadziły swoje roślinki.  Pielęgnacja tych rośli polegała  między innymi na ich podlewaniu wodą ze zbiornika -  mówi Grażyna Rakowska, dyrektor Przedszkola Publicznego nr 3 Jaś i Małgosia.

Zbiorniki retencyjne zostały wybudowane ostrowskich przedszkolach nr 3, 11 i 14. Kolejny zostanie wybudowany przy Przedszkolu nr 1. Nowy zbiornik będzie gromadził wodę opadową, która zostanie ponownie wykorzystana do podlewania przedszkolnego ogrodu. Ten ma ponad 2 tys. m2. Rosną w nim kwiaty, krzewy i drzewa, które latem doskonale zacieniają teren. Nowy zbiornik będzie miał 12 m3.

Inf. Biuro Prasowe UM

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

27
Środa
Wrzesień 2023
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
imieniny:
Damiana, Mirabeli, Wincentego
REKLAMA