AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

Październik 2022 w OUTW

Nauka

Październik 2022 r. był miesiącem wielkiej aktywności seniorek i seniorów Ostrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Galeria zdjęć


Liczba i różnorodność wydarzeń, w jakich uczestniczyli imponuje i zadziwia. Nestorzy z tego środowiska pokazują kolejny raz, jak jesień życia może być barwna i ciekawa, przynosić radość, ukojenie i nadzieję. Zajrzyjmy tam i sprawdźmy, jakie inicjatywy OUTW w tym czasie podejmował i w jakich wydarzeniach seniorki i seniorzy z tego środowiska uczestniczyli?

Już 1. października, w Międzynarodowym Dniu Osób Starszych, liczna grupa słuchaczy OUTW wzięła udział w targach VIVA SENIOR na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Swoją obecnością w tym corocznie obchodzonym święcie ustalonym przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych przypomnieli o potrzebie promowania postulatów mających na celu poprawę sytuacji osób dojrzałych: walki z dyskryminacją, zapobiegania niepełnosprawności, zapewnienia odpowiedniej opieki zdrowotnej i równego udziału w rozwoju kulturalnym i ekonomicznym społeczeństw. Naszym celem – mówi Aleksandra Biegańska, prezes OUTW – jest poprawa jakości życia wszystkich Seniorów poprzez edukację i aktywizację. Dajemy temu wyraz w codziennych działaniach i kontaktach, m.in. w tym dniu podczas największych w Polsce targów produktów i usług dla seniorów. Ciekawym punktem tego wydarzenia był spektakl kabaretowy „Spotkanie kolesiów” w wykonaniu Zenona Laskowika z Zespołem Towarzyszącym.

W październiku rozpoczął się w Ostrowskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku szeroki wachlarz działań w 28 sekcjach i kołach zainteresowań, gdzie każdy słuchacz znalazł coś ciekawego dla siebie. Nowy rok akademicki to nowe otwarcie dla najstarszych mieszkańców miasta i powiatu skupionych w tym środowisku.

Miesiąc październik to czas, kiedy w Ostrowskim Uniwersytecie rozpoczęto realizować, przy wsparciu Starosty Ostrowskiego, we współpracy z uczniami Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim, projekt z Erasmusa+ „Podróż do świata robotyki”. Podczas tych zajęć seniorzy poznają, jak roboty mogą poprawić jakość ich życia. To jeden z bardziej ambitnych przykładów rozwijania więzi międzypokoleniowej na miarę XXI wieku.

Zarząd OUTW złożył w tym czasie w Urzędzie Miasta 3 wnioski o zgłoszenie zadania do realizacji w ramach VIII edycji Ostrowskiego Budżetu Obywatelskiego, a mianowicie: „Z Ostrowa Wielkopolskiego w świat” (nr zadania 23), „Seniorzy z radością witają lato” (nr zadania 23) i „Pełnia sił – organizacja warsztatów edukacyjnych” (nr zadania  4). Zachęcamy wszystkich, młodszych i starszych, do aktywnego uczestniczenia, zapoznania się z naszymi projektami na stronie Urzędu Miasta oraz do głosowania na te zadania bezpośrednie lub przez Internet. Seniorzy liczą na wsparcie mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego.

W dniu 7.października Seniorzy OUTW uczestniczyli w koncertowej odsłonie Ostrowskich Dni Seniora podziwiając na scenie Areny Ostrów występ Eleni, popularnej piosenkarki, która koncertuje od niemal 50 lat na krajowych i zagranicznych scenach! Zaśpiewane przez nią pełne ciepła utwory przywołały u niejednego z nich sympatyczne wspomnienia z lat młodości. Nie brakowało emocji, wzruszeń i wielkich muzycznych uniesień, kiedy cała Arena śpiewała jej największe przeboje. W tych trudnych czasach Eleni wlała w serca najstarszych ostrowian odrobinę optymizmu. Dla słuchaczy OUTW to zawsze wielkie święto w naszym mieście. Było więc ich widać podczas wielu spotkań, rozmów i kulturalnych wydarzeń z okazji Ostrowskich Dni Seniora.

W poniedziałkowy, słoneczny dzień 3. października odbyło się w auli Społecznej Akademii Nauk przy ulicy Wrocławskiej spotkanie integracyjno – organizacyjne grup kształtowania sylwetki. Warto zauważyć, że w nowym roku akademickim ponad 120 seniorek i seniorów zadeklarowało aktywne zainteresowanie działaniami promującymi zdrowy styl życia.

Następnego dnia w tym samym miejscu odbyła się uroczysta Inauguracja 16. roku nauczania w Ostrowskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku, w czasie której wykład audytoryjny wygłosił prof. SAN dr Krzysztof Przybyszewski, Dziekan Społecznej Akademii Nauk w Łodzi – Wydziału Zamiejscowego w Ostrowie Wielkopolskim. Słuchaczom OUTW życzenia wszystkiego co najlepsze, dobrego zdrowia, interesujących zajęć i miło spędzonego czasu złożył w imieniu prezydent Miasta Beaty Klimek i własnym Sebastian Górski, jej zastępca. Pomyślności w nowym roku akademickim dla Słuchaczy OUTW przekazała Wiesława Borczyk, prezes zarządu Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Po inauguracji odbyło się posiedzenie Rady Programowej OUTW, zespołu doradczego Uniwersytetu złożonego z naukowców wyższych uczelni z Łodzi, Poznania i Wrocławia oraz wybitnych postaci z lokalnego środowiska.

W dniach 6-7. października członkowie chóru OSTROWIANKI Uniwersytetu Trzeciego Wieku przebywali w Sławinie na szkoleniu chóralnym. Spędzany czas śpiewająco w pięknym otoczeniu na długo pozostanie w ich pamięci. Lubiąc przebywać w swoim towarzystwie chórzystki stwierdziły, że wspólny pobyt w tak sympatycznej atmosferze to dobry sposób na doskonalenie umiejętności wokalnych i na twórczą integrację. To przy tym dla nich zawsze powrót do młodych lat, do niezapomnianych wspomnień, a także istotny element dla poprawy zdrowia i lepszego samopoczucia. Chórzystki z radością przyjmowały przekazywane im w tym czasie bezpośrednio i za pośrednictwem Internetu życzenia pomyślności w ćwiczeniu bo, jak mówią, kto nie ćwiczy w chórze ten nie wie ile trzeba wysiłku, aby osiągać sukcesy.

W dniu 6. października słuchacze OUTW z koła plastycznego „Impresja” uczestniczyli w plenerze malarskim w Dobrzycy, zaś w dniu 7. października grupa 50 seniorów – fanów dobrej muzyki, odbyła wyprawę do Teatru Muzycznego w Łodzi na musical " Les Miserables". Dla jednych i drugich to były przeżycia pełne wrażeń i sympatycznych odczuć. 

W tym samym czasie seniorzy z koła turystyki pieszej i rowerowej „Turystocykliści”, którzy wkrótce zaczynają przygodę z robotami, spotkali się w Mediatece, gdzie zapoznali się z jej działalnością. U NAS KAŻDY ZNAJDZIE COŚ DLA SIEBIE stwierdziła podczas tej wizyty dr Bogna Skrzypczak-Walkowiak, kierownik Mediateki. Wizyta w tym Przystanku Kultury była dla tej grupy seniorów w pewnym stopniu preludium. Słuchacze UTW zwiedzili także wypożyczalnię i założyli konta w ostrowskiej bibliotece. Nie jest to ostatnia wizyta „Turystocyklistów” w Mediatece. Obie strony ustaliły, że to początek długofalowej współpracy.

W dniu 13. października członkinie koła „Tańczące seniorki” przebywały na grzybobraniu i spacerze po lesie w Sośni, połączonym z warsztatami tanecznymi. Znalazł się też czas na naukę tworzenia wiązanek okolicznościowych. Dla tej grupy seniorek taniec jest źródłem radości, pewności siebie i motywacji. Ta forma aktywności fizycznej i towarzyskiej pomaga im doskonale sobie radzić w morzu pełnym negatywnych emocji.

W dniu 18. października w Galerii Sztuki Współczesnej przy ul. Królowej Jadwigi 10 odbył się wykład dla członków klubu Podróżnika na temat „Rowerowa podróż dookoła Adriatyku” wygłoszony przez podróżnika  Kamila  Sierańskiego. W  wykładzie  uczestniczyło  ponad 100  członków  klubu Podróżnika, którzy po wysłuchaniu relacji Kamila Sierańskiego z rowerowej podróży dookoła Adriatyku wyrazili podziw dla jego jasno określonych celów i ich skutecznej realizacji, dla aktywności fizycznej i psychicznej oraz umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Po wykładzie była okazja do indywidualnych rozmów, wymiany doświadczeń i pamiątkowej fotografii.

W związku z utrzymującą się słoneczną pogodą członkowie koła turystyki pieszej i rowerowej „Turystocykliści” udali się w dniu 20. października na jesienną wycieczkę rowerową do Lewkowa w celu zwiedzenia odrestaurowanego XVIII w. pałacu – barokowej rezydencji Wojciecha Lipskiego. Dla bezpieczeństwa jazdy rowerem trasami publicznymi wszyscy uczestnicy posiadali kamizelki odblaskowe. Po zwiedzeniu pałacu seniorzy odbyli spacer po parku pałacowym (krótki opis trasy, pałacu i parku w publikacji „KRAJOBRAZOWY NORDIC WALKING”, str.25 i 26). 
W tym samym dniu w godzinach popołudniowych w I Liceum Ogólnokształcącym przy ulicy Gimnazjalnej  członkowie koła humanistyczno- historycznego OUTW spotkali się na wykładzie dr Józefa Pietrzaka nt. "Rodowody zapisane w tablicach pamięci". To kolejne spotkanie pasjonatów w dojrzałym wieku, którzy postawili na wzbogacanie wiedzy o historii swojego miasta. 

Tegoroczny Piknik Jesienny organizowany przez Samorząd Słuchaczy odbył się w dniu 21 października w Folwarku „Jurand” w Przygodziczkach. W programie była ciekawa gra terenowa i grzybobranie, a następnie zabawa przy muzyce. Dobrej atmosferze towarzyszyła konsumpcja: kawa z ciastem, zupa i przekąski. Wspominając o tym trzeba podkreślić, że takie wzruszające chwile integrują, wzbogacają treść życia seniorów, napawają optymizmem, dają nowe impulsy do działania, dlatego warto sprzyjać organizacji takich spotkań. 

W dniu 22.października w Ostrowskim Centrum Kultury słuchacze ostrowskiego uniwersytetu uczestniczyli w spektaklu Felicjana Andrzejczaka pt. „Jolka, Jolka”, aby następnego dnia, korzystając z zaproszenia Beaty Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego, wziąć udział w XVII Koncercie Papieskim, który odbył się w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego.

Już po raz trzeci seniorki OUTW przystąpiły do akcji ogłoszonej przez Urząd Miejski dotyczącej zbiórki czapek i szalików dla osób potrzebujących. Z darowanej przez mieszkańców miasta i własnej włóczki, rozpoczęły dzierganie, sztrykowanie i szydełkowanie.  Efektem ich pracy mnóstwo pięknych, kolorowych czapek i szalików „kominów”, które zostaną przekazane bezdomnym i potrzebującym, jak również dzieciom Zespołu Szkół Specjalnych. Zapał i zaangażowanie ostrowskich seniorek w kolejną akcję charytatywną zasługują na podziw i szacunek. Pokazują, jak akcja dobrej woli intryguje środowisko, pomaga chorym, niepełnosprawnym i samotnym, wnosi w ich życie radość, uśmiech i nadzieję na lepsze jutro. Podziękowania za tę piękną inicjatywę należą się Szymonowi Matyśkiewiczowi - Przyjazne Miasto i Powiat oraz Ostrów - Lubimy pomagać.

Wiele ciekawych zdjęć z tych wydarzeń autorstwa Barbary Peukert, Adama Ulichnowskiego, Jana Leśniaka, Ireny i Zbigniewa Szczembara i Edmunda Koniecznego można znaleźć na stronie internetowej OUTW www.outw.edu.pl w rubryce Zdjęcia.

Inf. Kazimierz Nawrocki
Fot. Barbara Peukert, Adam Ulichnowski, Edmund Konieczny, Jan Leśniak, Irena Szczembara, ZbigniewSzczembara

 

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

3
Niedziela
Grudzień 2023
Grudzień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Hilarego, Franciszki, Ksawery
REKLAMA