AKTUALNOŚCIPowiatGm. Ostrów WlkpGm. RaszkówGm. OdolanówGm. SośnieGm. PrzygodziceGm. SieroszewiceGm. Nowe Skalmierzyce

"EtnoMuzeum w Starej Oborze" otwarte /foto/

Gm. Raszków

W niedzielę 20 listopada 2022 r. w Starej Oborze w Skrzebowej otwarte zostało EtnoMuzeum.

Galeria zdjęć


REKLAMA

W ostatnich miesiącach, siłami członkiń Koła Gospodyń Wiejskich w Moszczance, które jest głównym realizatorem projektu, ale także członków OSP i Zespołu Tańca Ludowego "Swojacy" oraz wielu innych osób (w sumie ponad 40) odnowione zostało kolejne pomieszczenie gospodarcze skrzebowskiej parafii (dawna stajnia), które stało się lokalnym małym muzeum etnograficznym. Mieszkańcy Moszczanki, Skrzebowej i okolicy przekazali na ten cel około 300 pamiątek po dawnych czasach: dawne urządzenia do prania, sprzęty gospodarskie, sprzęty związane z hodowlą zwierząt, urządzenia do przetwarzania warzyw, narzędzia stolarskie i szewskie, sprzęty związane z produkcją chleba, kołowrotki, żelazka, pojemniki na żywność, tkaniny ozdobne i wreszcie wyposażenie kuchni.

W Muzeum można znaleźć takie perełki, jak np. żelazko z kominem, dawne termofory, skrzynie posagowe (jedna przybyła na nasz teren wraz z przesiedleńcami zza Bugu) czy "piesek" do butów. Większość z eksponatów pochodzi z I połowy XX wieku - celem EtnoMuzeum jest ich zachowanie a w szczególności zaprezentowanie młodemu pokoleniu, które najczęściej z takimi przedmiotami nie miało nigdy styczności. Powstała także dodatkowa sala z eksponatami z czasów PRL. Podczas otwarcia EtnoMuzeum, w którym uczestniczyło kilkudziesięciu miłośników lokalnej kultury, można było zobaczyć kolejne etapy odnawiania przyszłych pomieszczeń muzealnych.

Projekt został dofinansowany przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Inf. Karol Marszał
Fot. Andrzej Jarmuszczak

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

8
Czwartek
Grudzień 2022
Grudzień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Delfiny, Marii, Wirginiusza
REKLAMA