AKTUALNOŚCINa SygnalePolicjaStraż PożarnaZdrowieStraż Miejska

Kontrakt na rezonans

Zdrowie

Szpital w Ostrowie Wielkopolskim otrzymał kontrakt na badania rezonansem magnetycznym refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Decyzja ta oznacza, że pacjenci posiadający skierowanie będą mogli je mieć wykonane na miejscu w Ostrowie bez potrzeby poszukiwania usługi w innych placówkach.

nformacje o podpisaniu kontraktu przekazano podczas konferencji prasowej w ostrowskim szpitalu w dniu 20 marca 2023 r.

Ostrowski szpital przejął pracownię rezonansu, a dodatkowo dzięki konkursowi ogłoszonemu przez Narodowy Fundusz Zdrowia, pozyskał ok. pół miliona złotych na wykonywanie badań.

- „Do końca ubiegłego roku jako szpital korzystaliśmy z usług komercyjnego podmiotu. To oznaczało, że pacjenci albo czekali w kolejkach albo zmuszeni byli do dojazdów do innych placówek. Od 15 marca mamy kontrakt i możliwość wykonywania takich badań na miejscu’’ – powiedział Dariusz Bierła Dyrektor ostrowskiego szpitala.

zdjecie

Badanie rezonansem magnetycznym jest bardzo ważne w kontekście szybkiej diagnostyki wykrywania wielu schorzeń szczególnie z dziedziny neurologii, ortopedii, kardiologii, ale także innych dziedzin. Zwłaszcza dla tak dynamicznie rozwijającego się szpitala jak ostrowski ma to wielkie znaczenie. Miesięcznie wykonywano dotąd ok. 80 badań. Teraz, jak zapowiada dyrektor, powinno ich być więcej.

Kwota kontraktu pozwoli to na wykonanie kilkuset badań, których wartość uzależniona jest od diagnozowanego obszaru. Średni koszt badania to ok. 1000 zł. Badanie „na Fundusz’’ nie oznacza, że jest ono bezpłatne, ale tylko tyle, że jego koszty refunduje Narodowy Fundusz Zdrowia.

zdjecie

-„Ile dokładnie uda się wykonać badań zależy od mocy przerobowej pracowni rezonansu magnetycznego w Ostrowie.  Ile zrobi za tyle otrzyma zapłatę. Ważne jest celowe przemyślane skierowanie na takie badanie. Nie wszystkie wskazania wymagają rezonansu. Niektóre wymagają tomografu komputerowego a inne RTG. Wtedy, gdy jest uzasadnione lekarz specjalista kieruje na rezonans’’ – powiedziała Agnieszka Pachciarz, dyrektor NZF Oddział w Ostrowie.

Konferencja odbyła się w obecności Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marleny Maląg, parlamentarzystów: Katarzyny Sójki i Tomasza Ławniczaka, samorządowców oraz pracowników ostrowskiego szpitala.

-,,W ostrowskim szpitalu dzieje się dobrze. Za niedługo będzie nowy rezonans. Dzięki dobrej współpracy parlamentarzystów, NFZ oraz Dyrekcji Szpitala środki trafiają do Powiatu Ostrowskiego. Cieszę się, że samorząd powiatowy podejmuje działania, żeby ten szpital się rozwijał i piękniał’’ – mówiła M. Maląg.

-,,Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego przedsięwzięcia. Bardzo często w rozmowach słyszałem pytania naszych mieszkańców, czy ta usługa będzie realizowana tylko komercyjnie, czy jest szansa na pokrycie z Funduszu? Szpital ma wreszcie rezonans, za który płaci NFZ’’ – powiedział Paweł Rajski Starosta Ostrowski.

Podziękowania dyrektorowi NFZ, Minister Maląg i parlamentarzystom przekazał także Roman Pacholczyk Wicestarosta Ostrowski.  

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

21
Piątek
Czerwiec 2024
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
imieniny:
Alicji, Alojzego, Rudolfa
REKLAMA