AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

Zakończenie roku akademickiego w OUTW

Nauka

W dniu 22 czerwca 2023 roku w Centrum Konferencyjno - Gastronomicznym LAGUNA na Piaskach Szczygliczka odbyła się uroczystość zakończenia roku akademickiego 2022/2023 Ostrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Galeria zdjęć


W nastroju zadumy i optymizmu zabrzmiała studencka pieśń hymniczna Gaudeamus igitur wykonana przez chór „Ostrowianki” pod dyrekcją Renaty Koralewskiej. To niezwykłe spotkanie grupy 170 seniorek i seniorów było okazją do zaprezentowania cennego i wartościowego dorobku tej ostrowskiej uczelni i jej niezwykłej roli w życiu lokalnej społeczności, docenianej przez włodarzy miasta i powiatu jak i mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego.

Barwną i pełną dobrych emocji uroczystość prowadziła Maria Byzia podkreślając ważną pozycję edukacyjną i integracyjną Ostrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, który od 16 lat w codziennym działaniu pokazuje – zarówno starszym jak i młodszym – jak zdobywać wiedzę ciesząc się życiem, jak zarażać i inspirować innych do działania, jak łączyć ludzi i dbać o rozwijanie więzi międzypokoleniowych.

Zabierając głos Aleksandra Biegańska, prezes OUTW pozdrowiła Słuchaczki i Słuchaczy ostrowskiego uniwersytetu oraz jego absolwentów i przyjaciół dziękując za owocną współpracę i zaangażowanie na rzecz społeczności akademickiej. Powitała wielu znamienitych gości, a wśród nich Sebastiana Górskiego, Zastępcę Prezydent Miasta, Pawła Rajskiego, Starostę Ostrowskiego, Józefa Kozana, Honorowego Prezesa, twórcę OUTW a jednocześnie przewodniczącego Rady Seniorów Ostrowa Wielkopolskiego, Annę Drobniewską, Dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury, Cezarego Janiszewskiego, Dyrektora Galerii Sztuki Współczesnej, Katarzynę Sarnowską-Fras i Katarzynę Walczak ze Społecznej Akademii Nauk i Krzysztofa Mortę, członka Rady Programowej OUTW.

Jednocześnie poinformowała, że Uniwersytet liczy 307 członków, a w jego szeregi wstąpiło w ostatnim roku 17 osób. Słuchacze, w zależności od swoich zainteresowań, pracują w 19 sekcjach i kołach zainteresowań. Jesteśmy jedynym Stowarzyszeniem w Ostrowie Wielkopolskim – podkreśliła -  które prowadzi systematyczne cotygodniowe zajęcia edukacyjne dla osób w jesieni życia, co wpływa na zachowania i zwiększanie ich sprawności psychicznej i fizycznej. Wiedzę seniorów wzbogacają też organizowane raz w miesiącu w auli Społecznej Akademii Nauk, cieszące się dużą frekwencją, wykłady audytoryjne dotyczące różnych dziedzin nauki, kultury, literatury, psychologii, medycyny, turystyki, filozofii i spraw społecznych.

W swoim wystąpieniu doceniła wartość i znaczenie finansowe projektów, grantów i zadań publicznych, które przyczyniają się do jakościowej realizacji działalności edukacyjnej, integracyjnej i aktywności członków Stowarzyszenia. To efekt udziału OUTW w  konkursach ogłoszonych przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Starostę Ostrowskiego i Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, którym podziękowała za współpracę i wsparcie.  Wspomniała przy tym, że obok tych cennych inicjatyw pokazujących bogactwo i różnorodność działań ostrowskiego uniwersytetu na uwagę zasługuje systematyczna praca w sekcjach i kołach zainteresowań oraz organizacja 57 imprez integracyjnych, kulturalnych, turystycznych i sportowych. Przypomniała o najliczniejszych z nich, a mianowicie o spotkaniu świąteczno – noworocznym w Restauracji „Borowianka” dla 150 osób i o spotkaniu andrzejkowym w Społecznej Akademii Nauk dla 130 osób, podczas którego wystąpił zespół kabaretowo-estradowy „Pod pretekstem” z zaprzyjaźnionego UTW z Kalisza.

Omówiła szeroki zakres niezwykle ważnej dla członków ostrowskiego uniwersytetu działalności prozdrowotnej, w tym uczestnictwo słuchaczy OUTW w różnych formach ruchowych, takich jak ćwiczenia na Piaskach, wyprawy nordic-walking czy warsztaty MINDFULNESS w poradni „Perspektywa”. Zwróciła uwagę na bogatą i konstruktywną współpracę ze środowiskiem, m.in. poprzez włączanie się w akcje organizowane przez władze miasta i powiatu.

Dotychczasowe osiągnięcia są naszym wspólnym sukcesem – mówiła - to razem realizowaliśmy wiele tegorocznych działań, które zespół FOTOGRAF prezentował w licznych artykułach w mediach miejscowych i ogólnopolskich, a na stronie internetowej uniwersytetu przygotował bogatą szatę fotograficzną ukazującą wszystkie najważniejsze zdarzenia. Wiele inicjatyw podejmowanych przez Uniwersytet w roku akademickim 2022/2023 zaprezentowano podczas uroczystości zakończenia roku akademickiego na wystawie fotograficznej przygotowanej przez Ewę Skibińską i Barbarę Peukert.

Wyrażając podziw i uznanie dla podejmowanych przez OUTW działań w roku akademickim 2022/2023 Paweł Rajski – Starosta Ostrowski stwierdził, że aktywność społeczną seniorów z tego środowiska widać na każdym kroku, zarówno w mieście, jak i w gminach powiatu ostrowskiego. Podziękował   Zarządowi za realizację interesującego programu, który umożliwia najstarszym mieszkańcom udział w różnych formach aktywności, a tym samym wzbogaca jakość ich dojrzałego życia. W tym kontekście docenił w szczególności kontakty seniorów z ostrowskiego uniwersytetu z pensjonariuszami Domu Pomocy Społecznej i Dziennego Domu Seniora+ jak też z innymi organizacjami pozarządowymi i placówkami oświatowymi -  szkołami i przedszkolami. Jestem dumny za to wszystko co jest Waszym udziałem, co dzieje się w naszym powiecie.

Do gratulacji i życzeń przyłączył się Sebastian Górski – Zastępca Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego, który w imieniu prezydent Beaty Klimek i własnym poinformował, że władze miasta towarzyszą z sympatią i szacunkiem ostrowskiemu uniwersytetowi jako wyjątkowo prężnej organizacji, dzięki której jesień życia dla najstarszych mieszkańców jest czasem wielu barw, różnorodnych i ciekawych form spędzania wolnego czasu oraz nawiązywania nowych relacji z drugim człowiekiem. Życzył Uniwersytetowi wszystkiego co najlepsze na kolejne lata działalności.

Z dużym zainteresowaniem gości i starszych studentów podczas tej uroczystości spotkały się występy zespołów artystycznych Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ostrowie Wielkopolskim – chóru „Ostrowianki” pod dyrekcją Renaty Koralewskiej, zespołu „Tańczące Seniorki” pod kierownictwem Marii Wojtaszek oraz powstałego niedawno zespołu muzycznego pn. Grupa od nowa. Miłym urozmaiceniem był występ Teatrzyku „RETRO” z Ostrowiny w gminie Oleśnica, który spotkał się z żywiołowym odbiorem ostrowskich seniorów. Śpiew, muzyka i taniec były w tym wyjątkowym dniu balsamem dla duszy. Panował znakomity nastrój, dobra zabawa i optymistyczne spojrzenie w przyszłość. Wspólne zdjęcie i poczęstunek były okazją do sympatycznych rozmów i wspomnień.

Dziękując za zbiorowy wysiłek całej społeczności uniwersyteckiej prezes Aleksandra Biegańska wyraziła przekonanie, że wiedza, kontakty i przyjaźnie zdobywane w uniwersyteckim środowisku będą nadal przeobrażać życie seniorów i ich najbliższych – na lepsze, radośniejsze i uśmiechnięte.

Po zakończeniu oficjalnej uroczystości słuchacze - studenci wzięli udział w spotkaniu integracyjnym przy kawie z ciastkiem. Widać było, że seniorzy OUTW to zespól ludzi dobrze rozumiejących się, z pasją i zaangażowaniem realizujący piękną ideę integracji i edukacji środowiska.

Żegnając się z Piaskami można było usłyszeć z wielu ust słowa: To był piękny czas, piękne miejsce i piękni ludzie.

Informacja – Kazimierz Nawrocki

Zdjęcia – Barbara Peukert, Adam Ulichnowski

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

27
Środa
Wrzesień 2023
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
imieniny:
Damiana, Mirabeli, Wincentego
REKLAMA