AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

Malowany świat Wiesława Ochmana w Muzeum w Lewkowie

Rozrywka i kultura

„Malowany Świat Wiesława Ochmana” – w Muzeum w Lewkowie w budynku Dawnej Wozowni będzie można od 8 sierpnia br. podziwiać obrazy światowej sławy tenora Wiesława Ochmana. Na wystawie zaprezentowane zostanie malarstwo tworzone przez artystę od końca lat 70-tych do czasów obecnych. Są to obrazy o tematyce polskiej oraz hiszpańskiej. Dzieła pochodzą z prywatnej kolekcji Oskara i Jarosława Świtałów oraz z kolekcji Wiesława Ochmana.

WIESŁAW OCHMAN to światowej sławy tenor, malarz, kolekcjoner, poliglota i filantrop. Jest absolwentem Liceum Plastycznego w Bolkowie.  Jak możemy przeczytać w wywiadach malarstwo pasjonowało go od dzieciństwa.

- Mając trzy, cztery lata dla mnie najpiękniejszym prezentem były kredki i papier. Mieliśmy w domu (na ulicy Ząbkowskiej w Warszawie) dwa obrazy. Jeden był okropny. Myśliwy schowany za krzakiem walił ze strzelby do jelenia. Mnie fascynował nie jeleń, nie myśliwy, ale ogień z lufy. Był dobrze namalowany. A drugi, po latach skojarzyłem, że była to reprodukcja sierotki Kotsisa. Był jeszcze taki "skarbczyk" matejkowski, gdzie byli wszyscy królowie, królowe, księżniczki, reprodukowane w sepii. Bez przerwy go przeglądałem.  – mówił Wiesław Ochman w jednym z wywiadów. - Nie staram się wywrócić malarstwa do góry nogami, bo na to trzeba supertalentu i odwagi van Gogha. Malarstwo sprawia mi wielką przyjemność. Ja cały czas szukam. Jeśli maluję pejzaż, to maluję go z miłości. Z zafascynowania światłem, kolorem, konstrukcją tego pejzażu.

Obrazy malowane przez ostatnie pół wieku przez Wiesława Ochmana będzie można oglądać w Muzeum w Lewkowie od 8 sierpnia 2023r. do 10 września 2023r.

- Wisienką na torcie jednak i wydarzeniem, które już teraz warto wpisać w kalendarz, będzie spotkanie z artystą podczas finisażu wystawy. Spotkanie z Wiesławem Ochmanem odbędzie się w niedzielę 10 września 2023r. o godzinie 16.00 w budynku Dawnej Wozowni. Na spotkanie będą obowiązywały bezpłatne wejściówki – mówi Sylwia Nowicka, dyrektor Muzeum w Lewkowie- Zespół Pałacowo- Parkowy.

Spotkanie z artystą 10 września 2023r. poprowadzi Oskar Świtała – pasjonat i promotor sztuki, impresario Mistrza Wiesława Ochmana, dyr. art. Festiwalu Wiesława Ochmana, organizator wydarzeń artystycznych, konferansjer, dziennikarz kulturalny, założyciel Galerii Sympatyków Sztuki, były artysta baletu Teatru Wielkiego-Opery Narodowej. Rozmowę ubarwią wizualizacje multimedialne, ukazujące całe spektrum życia i kariery Wiesława Ochmana. Pochodzą zarówno z archiwum prywatnego Mistrza, jak i z archiwów najważniejszych teatrów operowych świata.

Czas trwania wystawy: 8 sierpnia 2023 - 10 września 2023r.
Miejsce: Dawna Wozownia Muzeum w Lewkowie
Ceny biletów:
20 złotych – normalny,
15 złotych – ulgowy,
50 złotych – bilet rodziny (2 dorosłych i maksymalnie 4 dzieci)

Finisaż wystawy 10 września 2023r. – obowiązywać będą bezpłatne wejściówki - do odbioru od 1 września w kasie muzeum.

Inf. Sylwia Nowicka

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

13
Sobota
Lipiec 2024
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Danieli, Irwina, Małgorzaty
REKLAMA