AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

Niezwykła sytuacja na rynku warzyw

Kącik Prasowy

Sytuacja na rynku warzyw jest aktualnie mocno dynamiczna. Głównie za sprawą warunków pogodowych szczególnie drogo plasują się obecnie por czy ziemniaki. U niektórych rolników marchew nadal zalega jeszcze na polach.

Warzywa warzywom nierówne - i to zarówno w naturze, jak i z perspektywy cen. Najnowsze dane pokazują, że ziemniaki odnotowały znaczący wzrost cen (odmiana Irga zanotowała 115,95% wzrostu w 2023 roku, a inne gatunki średni wzrost na poziomie 48,19%.) Wahają się także ceny pora, pietruszka notuje wzrosty na poziomie 1zł/ kg tygodniowo, a marchew, ze względu na przymrozki zalega jeszcze w ziemi i najprawdopodobniej nie będzie czego już ratować. 

W Polsce, ceny pora na rynku hurtowym w podwarszawskich Broniszach oscylowały w granicach 6,50-7,00 zł za kilogram – porównując do poprzednich okresów ceny były więc znacznie wyższe. Dodatkowo trend ten obserwowany był nie tylko u nas – importowany por na przykład z Flandrii kształtowały się w przedziale 6-7 zł/ kg​​. Pokazuje to więc skalę problemu - nie tylko polscy rolnicy mierzą się z wyzwaniami. Burze, wichury czy ulewne deszcze, a nawet powodzie – tak wygląda sytuacja meteorologiczna w Europie Zachodniej. Plantatorzy mają poważne problemy ze zbiorami pora czy ziemniaków, a także innych warzyw sezonowych.

  • Warunki pogodowe są kluczowe dla udanego zbioru – to one głównie decydują o kondycji warzyw, a ta z kolei wpływa na cały proces przechowywania. W skrócie można powiedzieć, że im lepszy stan warzyw w okresie zbiorów, tym większa ich dostępność w przystępnych cenach dla konsumentów. Wahania na rynkach, które odbiją się na naszych portfelach, to głównie konsekwencja zaburzeń w tym procesie – zaznacza Agnieszka Golombowska, koordynatorka ogólnopolskiej kampanii #regeneracja prowadzonej przez Cichowlas Polskie Warzywa.

Marchew szczególnie ciekawym przypadkiem

Tegoroczne zbiory marchwi były utrudnione i mniejsze w porównaniu z ubiegłymi latami. Główny Urząd Statystyczny szacuje, że wyniosły one około 580 tysięcy ton, co sprawia, że będą jednymi z najniższych w ostatnim czasie. Głównymi powodami są wysokie temperatury na przełomie września i października, późniejsze ciągłe opady i wczesne nadejście zimy ze śniegiem i mrozem Marchew zbierana w takich warunkach prawdopodobnie nie będzie nadawała się do przechowywania, bo po prostu – jej jakość będzie obniżona. Tymczasem eksperymentalne, długoterminowe prognozy pogody, przygotowywane przez IMGW wskazywały, że średnia temperatura w listopadzie i grudniu pozostanie podobna do średniej z ubiegłych lat.

  • Długoterminowe prognozy pogody publikowane przez IMGW mają to do siebie, że podają uśrednione wartości z całego miesiąca, a nie temperatury w poszczególnych dniach. To ważna obserwacja, że ze średnią temperaturą pozostajemy na poziomie ubiegłych lat, a jednocześnie w rzeczywistości obserwujemy temperatury, które wpływają na kondycje zbiorów. Pokazuje to, że klimatycznie idziemy w kierunku wysokich amplitud, które mają negatywny wpływ na rolników i narażają ich na straty – zaznacza Golombowska.

Znaczne dobowe wahania temperatur, czy ekstremalne zjawiska pogodowe – to powoli zaczyna być rzeczywistość meteorologiczna naszego regionu. Zacieranie się pór roku, znaczne susze w lecie, wzmożone opady deszczu czy śniegu, brak odpowiednich warunków do zbioru – na to wszystko powoli muszą się szykować europejscy rolnicy.

Rolnictwo regeneracyjne – czy może pomóc?

Rolnictwo regeneracyjne koncentruje się na zwiększeniu naturalnych procesów ekosystemowych, takich jak utrzymanie zdrowych relacji między glebą, roślinami, zwierzętami i mikroorganizmami. Jednym z aspektów, na które wpływa rolnictwo regeneracyjne jest efektywna retencja wody i zarządzanie zasobami wodnymi. To wymagający proces, chociaż w konsekwencji przynoszący wymierne korzyści.

Co ciekawe – rolnicy sami czują potrzebę zmiany, co pokazały badania przeprowadzone w ramach kampanii edukacyjnej #regeneracja. Aż 58% rolników zapytanych o znajomość pojęcia rolnictwa regeneracyjnego wskazało, że nie wie, czym ono jest. Jednocześnie aż 65% respondentów przyznało, że rolnictwo regeneracyjne kojarzy im się z metoda produkcji rolnej, która pozwala na odbudowę, utrzymanie zdrowia i żywotności gleby, zwiększenie bioróżnorodności i poprawę jakości środowiska naturalnego.

- Prowadzenie upraw w duchu rolnictwa regeneracyjnego wymaga inwestycji i czasu. Jednak to wysiłek, który warto podjąć. Mając na uwadze, że w najbliższej przyszłości będziemy walczyć o zdrowie roślin i efektywność upraw, warto podjąć działania, które nas zabezpieczą z perspektywy dostępności przystępnej cenowo żywności dla konsumentów – podsumowuje Agnieszka Golombowska.

Więcej informacji o rolnictwie regeneracyjnym oraz kampanii edukacyjnej #regeneracja znajduje się na: https://kampaniaregeneracja.pl/

Inf. Hubert Tracz-Koszela
Biuro kampanii edukacyjnej #regeneracja

 

 

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

21
Piątek
Czerwiec 2024
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
imieniny:
Alicji, Alojzego, Rudolfa
REKLAMA