AKTUALNOŚCINa SygnalePolicjaStraż PożarnaZdrowieStraż Miejska

„Bo najważniejsze jest zdrowie” – nowa oddolna inicjatywa

Zdrowie

Z inicjatywy byłego radnego Wojciecha Matuszczaka oraz stowarzyszenia Polska 2050 powstał projekt obywatelskiej uchwały „Bo najważniejsze jest zdrowie”, która ma ułatwić mieszkańcom Ostrowa Wielkopolskiego dostęp do lekarzy specjalistów.

Procedowanie złożonego już miesiąc temu projektu uchwały „Bo najważniejsze jest zdrowie” właśnie wchodzi w drugi etap. Jest to moment najważniejszy, gdyż w ciągu 2 miesięcy należy zebrać przynajmniej 300 podpisów mieszkańców popierających projekt.

- Chcielibyśmy podpisów zebrać nawet trzy tysiące – mówi inicjator uchwały Wojciech Matuszczak – gdyż byłoby to potwierdzeniem, że pomysł trafił w zapotrzebowanie mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego.

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały: „Mimo starań osób pracujących w ostrowskiej służbie zdrowia, ich zaangażowaniu i determinacji,  największym problemem jest dostęp do lekarzy specjalistów”.

Receptą na ten problem zdaniem projektodawców uchwały mogłoby być dofinansowanie z budżetu miasta indywidualnych ubezpieczeń zdrowotnych, dających możliwość dostępu do lekarzy specjalistów bez kolejek. Projekt przewiduje, że miasto finansowałoby mieszkańcom Ostrowa Wielkopolskiego 50% składki na nowo zawarte indywidualne ubezpieczenie zdrowotne lub 33% ubezpieczenia grupowego (pod warunkiem sfinansowania 33% przez pracodawcę). Niewątpliwą korzyścią tego rozwiązania, poza wspomnianym już ułatwieniem dostępu do specjalistycznych gabinetów lekarskich, byłoby zaznajomienie mieszkańców z możliwościami tkwiącymi w coraz popularniejszym systemie świadczenia usług medycznych w oparciu o prywatne ubezpieczenia medyczne, stanowiące uzupełnienie systemu opartego o NFZ. Pozwoliłoby to również choć częściowo rozładować kolejki do lekarzy specjalistów. Przede wszystkim jednak miałoby niewątpliwie pozytywny wpływ na stan zdrowia mieszkańców naszego miasta.

Co będzie musiał zrobić mieszkaniec Ostrowa chcący uczestniczyć w programie? Trzeba zrobić kilka kroków:

  1. Zapoznać się z ofertą prywatnych ubezpieczeń medycznych.
  2. Wybrać firmę ubezpieczeniową i odpowiedni dla siebie pakiet usług  (minimum 9 specjalistów).
  3. Podpisać umowę omawiając jej warunki z agentem ubezpieczeniowym, a następnie zarejestrować ją w Urzędzie Miejskim.
  4. Opłacać regularnie składki i zgłosić się po refundację odpowiedniej części poniesionych kosztów (do kwot maksymalnych określonych w uchwale).
  5. Wykorzystywać maksymalnie dostępne usługi.

- Nie traktujemy tego pomysłu jako jedynego i najlepszego – mówi Wojciech Matuszczak. – Być może w trakcie prac nad projektem uda się wypracować jeszcze lepsze rozwiązania, nie mniej jednak zapisy jakie zawarliśmy w projekcie uchwały zostały skonsultowane zarówno z mieszkańcami jak, a od strony technicznej z miejskimi radcami prawnymi i możemy zapewnić, że jest to bardzo konkretne rozwiązanie konkretnego problemu.

Jak zwykle w takich przypadkach pojawia się pytanie o pieniądze.

- W pierwszym etapie przewidujemy zabezpieczenie w budżecie miasta kwoty 1,5 miliona złotych rocznie, co pozwoliłoby na objęcie ubezpieczeniem około 2000 mieszkańców – zaznacza W. Matuszczak. – W kolejnych latach decyzję w sprawie ewentualnego zwiększenia tej kwoty podejmowałaby Rada Miejska.

Gdzie będzie można złożyć podpis pod listą poparcia dla projektu uchwały? Jak zapewniają przedstawiciele stowarzyszenia Polska 2050 – wkrótce ruszy akcja zbierania podpisów w kilku punktach miasta, a w planach jest również skorzystanie z pomocy rad osiedli.

Po zebraniu odpowiedniej liczby podpisów projekt trafi do biura Rady Miejskiej i być może będzie jedną z pierwszych decyzji podejmowanych przez nowo wybranych radnych.

Projekt uchwały prezentujemy w załączniku poniżej.

ZałącznikiDarek Potasznik

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

21
Niedziela
Lipiec 2024
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Danieli, Wawrzyńca, Wiktora
REKLAMA