AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

Powstanie Centrum Innowacji Technologicznych

Nauka

Nowoczesne Centrum Innowacji Technologicznych powstanie w Zespole Szkół Technicznych w Ostrowie. To kluczowa inwestycja oświatowa na najbliższe lata, na którą Powiat Ostrowski pozyskał ponad 70 proc. wartości inwestycji, czyli kwotę ponad 16 mln zł z funduszy unijnych.
W dniu 29 maja 2024 r. podczas briefingu w ZST przedstawiono założenia nowego projektu. Miejsce i scenografia wybrana została nieprzypadkowo. Plansze z wartością całego projektu i kwotą dofinansowania odsłoniły bowiem roboty na tle… mającego już wartość muzealną, ale produkowanego przed laty w ostrowskich firmach robota. Budowa CIT pozwala bowiem na stworzenie w szkole kilku profesjonalnych pracowni wyposażanych w roboty właśnie.

* DSC_0444

-,,Od ponad pięciu lat funkcjonuje nowoczesne Centrum Kształcenia Zawodowego – wzorcowa placówka edukacyjna. Ale świat ucieka nam do przodu. Potrzebne są nowe umiejętności i… konieczność kształcenia w tym kierunku. Centrum Innowacji Technologicznych jest odpowiedzią na zmieniający się świat. W sferze oświaty jest to największa inwestycja edukacyjna powiatu. Placówka dedykowana młodym ludziom, którzy mając dostęp do najnowocześniejszych technologii będą mogli przede wszystkim zdobyć solidną wiedzę’’ – powiedział Paweł Rajski Starosta Ostrowski.

Wartość całego projektu to ponad 23 mln zł. Władze powiatu czyniły starania o pozyskanie środków zewnętrznych na tak duży projekt. Szansa na pozyskanie funduszy zewnętrznych pojawiła się po powstaniu nowego rządu i odblokowaniu funduszy unijnych. Wówczas rozpoczęła się walka z czasem na przygotowanie projektu, gdyż czas na jego złożenie był wyjątkowo krótki. Program Funkcjonalno-Użytkowy określający oczekiwania powiatu związane z CIT liczy 180 stron. Ostateczną decyzję o przyznaniu środków podjął Zarząd Województwa Wielkopolskiego i wsparcie dla ostrowskiego CIT jest jedną z trzech największych w Wielkopolsce z tego programu. Żeby je otrzymać trzeba było mieć dobry projekt i spełnić szereg warunków.

* DSC_0486

-,,Podstawowym warunkiem pozyskania tych środków była przebudowa a nie budowa od podstaw. Udało nam się CIT wpisać rozbudowę i to nastąpi, z tyłu już istniejącego budynku. Powstanie hala przemysłowa z segmentami do nauki, a w obecnej sali gimnastycznej znajdzie miejsca kilka pracowni do robotyki, CNC, sterowników’’ – powiedział Radosław Torzyński Wicestarosta Ostrowski.

Wszystko w nowoczesnej architektonicznej formie, bez barier architektonicznych i z nowoczesnym wyposażeniem. Jak mówi Marcin Woliński z Wydziału Rozwoju, którzy przygotowywał wniosek, tylko na zakup urządzeń i wyposażenia przeznczonych będzie ponad 7 mln zł.

Zmiany są oczekiwane w ZST chociaż z nowych pracowni będą mogły korzystać także inne szkoły. Nowe pracownie wypełnią lukę i otworzą możliwości do wprowadzenia nowych specjalności.

* DSC_0599

Sławomir Szymanowski nauczyciel ZST w powstaniu CIT widzi przede wszystkim szansę na powstanie dużej hali robotów i przede wszystkim możliwość realizacji kierunku, który cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Potwierdza to także Dyrekcja szkoły.

-,,Obecnie mieliśmy tylko roboty prezentacyjne. To wyposażenie i miejsce nie spełniało warunków sali dydaktycznej, w której można było prowadzić zajęcia. A przecież jeśli dzieci mają się dobrze przygotować do pracy muszą mieć warunki, w których osobiście „dotkną’’ robotów, czasem je niezamierzenie zepsują po to by potem naprawić, umieć zaprojektować, sprawdzić czy działają, jeżdżą itd’’ – powiedziała Magdalena Wojtasz Dyrektor ZST w Ostrowie Wielkopolskim.  

Pieniądze na CIT te w wymiarze unijnego dofinansowani i jako wkład własny budżetu Powiatu Ostrowskiego są już zagwarantowane. Inwestycja zrealizowana zostanie w formule „zaprojektuj i wybuduj’’ i powinna rozpocząć się jeszcze w tym roku.

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

21
Piątek
Czerwiec 2024
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
imieniny:
Alicji, Alojzego, Rudolfa
REKLAMA