33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy był świętem wszystkich tych, którym bliska jest idea pomagania. W tym roku Orkiestra zagrała pod hasłem „Gramy dla onkologii i hematologii Dziecięcej” na rzecz zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki gwarantujących bezpieczeństwo i zdrowie dzieci.
W Ostrowie Wielkopolskim, jak co roku, akcja ta skupiła wokół siebie ludzi o wielki i otwartym sercu, a wśród nich liczne grono słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy pokazali nie pierwszy raz, że nie patrzą obojętnie na potrzeby innych, że chętnie dzielą się dobrocią, empatią i życzliwością. Seniorki i seniorzy skupieni w ostrowskim uniwersytecie, idąc za głosem serca, aktywnie spędzili czas z WOŚP, uczestnicząc wraz z dziećmi i wnukami w różnych miejscach, gdzie grała Orkiestra. Można ich było spotkać podczas koncertów, pokazów, licytacji i innych imprez artystycznych, sportowych i motorowych na dużej i małej scenie Ostrowskiego Centrum Kultury, na Piaskach Szczygliczce czy na Rynku. Dawali w ten sposób przykład młodszym, że pomaganie innym bez oczekiwania wymiernych korzyści sprawia, że czują się lepiej, że mogą dowiedzieć się czegoś o sobie samych i lepiej poznać siebie. Wyrażali przekonanie, że wspieranie i udzielanie komuś pomocy kształtuje ludzkie charaktery, umacnia więzi między ludźmi, ma korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Swoją postawą pokazywali, że świat, w którym żyjemy staje się bardziej przyjazny.
Sięgając pamięcią w przeszłość warto przypomnieć aktywność seniorek i seniorów ze środowiska uniwersyteckiego przy zbiórkach środków finansowych na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, organizacji koncertów charytatywnych w auli Społecznej Akademii Nauk, a także udział zespołów artystycznych OUTW w imprezach organizowanych przez sztab miejski WOŚP. Ponadto mój wywiad z Jerzym Owsiakiem, założycielem i prezesem Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na łamach ogólnopolskiego wydania Gazety Senior. Jurek Owsiak - Człowiek Orkiestra. Patrz na stronę internetową www.gazetasenior.pl w rubryce Wywiady.
Wychodząc z założenia, że WOŚP jednoczy ludzi, Zarząd OUTW, poza zachęcaniem seniorów do udziału w organizowanych w mieście imprezach, aukcjach i licytacjach, włączył się w zorganizowanie w Ostrowskim Centrum Kultury pod przewodnictwem Ewy Skibińskiej stoiska, przy którym każdy kto przekazał do puszek pieniądze dla WOŚP otrzymał paczuszkę z doskonałej jakości anyżkami. Wszystkich odwiedzających stoisko ostrowskiego uniwersytetu witało wymowne w swej treści hasło: Do skarbonki wrzuć grosiczek! Szepnę Ci na ucho, że to najpiękniejszy dowód na Wielkie Serducho! Najmłodszym osobom grającym z Orkiestrą w towarzystwie rodziców i dziadków wiele radości sprawiały wręczane im czerwone baloniki w kształcie serca, różnokolorowe maskotki z serduszkiem, w tym książki dla dzieci i dorosłych, puzzle, gry planszowe, płyty i atrakcyjne pluszowe zabawki dla najmłodszych. To w znacznej mierze dzięki słuchaczom OUTW, którzy wzbogacili stoisko licznymi eksponatami, w tym barwnymi wyrobami rękodzielniczymi oraz darczyńcom, którzy przekazali uniwersytetowi na ten cel ciasteczka, balony, unikatowe koszulki i inne oryginalne przedmioty. Było gwarno i wesoło. Można było zauważyć, że grający z WOŚP ostrowianie są zawsze uśmiechnięci, pozytywnie nastawieni do drugiego człowieka i w pełni zaangażowani w służeniu pomocą innym. Wszędzie dominowały kultowe już czerwone serduszka. Nie brakowało emocji, zachwytu, sympatycznych gestów i dobrych słów, po prostu ogólnej radości i ciepła, jakie zawierają takie akcje charytatywne. Do tego słychać było głosy: Serduszek ubywa, pieniędzy przybywa. Wszystkim towarzyszył znakomity nastrój, dobry humor i pozytywna energia.
O wyjątkowej więzi seniorów z odwiedzającymi stoisko OUTW mieszkańcami Ostrowa Wielkopolskiego, zarówno tymi starszymi, jak i najmłodszymi - świadczy wydanie im ponad 500 baloników w kształcie serca, jako oznaki wsparcia dla WOŚP. To wspólne tworzenie wspaniałej atmosfery przyczyniło się do tego, że widać było mnóstwo zadowolonych i kolorowych ludzi. Wielu z nich podkreślało, że co roku przywozi z tego miejsca wspaniałe pamiątki. Widoczny był wielki entuzjazm i błysk w oku, takie głębokie przekonanie, że razem można zrobić rzeczy wielkie.
Seniorki i seniorów prowadzących stoisko odwiedził wiceprezydent Sebastian Górski, który w imieniu prezydent Beaty Klimek i własnym wyraził podziw dla ich aktywności na rzecz WOŚP. Podkreślił, że to dzięki tak zaangażowanym wolontariuszom ten dzień jest pełen wzruszeń, fantastycznych emocji i serdeczności z serca płynącej. Ostrowscy seniorzy ze środowiska uniwersyteckiego pokazali oblicze uśmiechniętej Polski. Brawo, brawo, brawo! Podziękował wszystkim ostrowianom, ludziom o pięknych i szczodrych sercach, którzy w trakcie 33 Finału WOŚP dołożyli swoją „cegiełkę”. To świadczy o Waszej wielkości.
Składając wizytę przy stoisku OUTW Starosta Ostrowski Paweł Rajski podziękował słuchaczom ostrowskiego uniwersytetu za wsparcie Orkiestry w tym wyjątkowym dniu, za to, że są z nią od wielu lat. Poinformował, że do ostrowskiego szpitala płyną regularnie środki WOŚP, wzbogacające jego wyposażenie w najnowocześniejszy sprzęt. Spora w tym zasługa wielu gorących i szczodrych serc mieszkańców miasta i powiatu, którym przekazał wyrazy szacunku, uznania i poważania. To było prawdziwe święto radości, serdeczności i uśmiechu. Grajmy do końca świata i jeden dzień dłużej.
W tym miejscu warto przypomnieć, że Ostrów Wielkopolski to miasto znane z aktywnych działań i licznych akcji na rzecz pomagania i wspierania osób potrzebujących. Co ciekawe, to miasto, w którym powstało serduszko WOŚP. Jego autorem jest Krzysztof Ciechanowski, a symbol Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy narodził się w malutkiej firmie w naszym mieście. To dla ostrowian wielki powód do dumy!
To był dla ostrowskich seniorów biorących udział w 33.Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dzień pełen muzyki i atrakcji, który zdarza się raz do roku, w którym wracamy do świata kolorowego, pełnego emocji i pozytywnej energii – mówiła Aleksandra Biegańska, prezes ostrowskiego uniwersytetu dziękując im za aktywność i otwarte serce. Godny podziwu odzew i wzruszające działania naszych wolontariuszy - podkreślała - nie tylko przyniosły wymierne korzyści w postaci pieniędzy przeznaczonych na zakup sprzętu medycznego, ale integrowały ludzi, tworzyły niepowtarzalną atmosferę, dawały im ogromną satysfakcję z dzielenia się radością z innymi, z tego, że mogli uczestniczyć w inicjatywie na rzecz dobra wspólnego.
Takie wzruszające chwile, jak granie z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy pokazują, jak wiele znaczy otwarte serce, dobre słowo i traktowanie każdego z godnością i szacunkiem. To pobudza do refleksji. Kochajmy się, wspierajmy się, pomagajmy sobie, a życie wokół nas będzie łatwiejsze i nabierze lepszego smaku.
Autor tekstu - Kazimierz Nawrocki
Zdjęcia - Barbara Peukert
Komentarze
Zostaw komentarz