AKTUALNOŚCINa SygnalePolicjaStraż PożarnaZdrowieStraż Miejska

COSSW w Szczypiornie do likwidacji?

Na Sygnale

Centralny Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu-Szczypiornie – szkoła funkcjonariuszy Służby Więziennej z ponad 50-letnią tradycją, rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości ma zostać zlikwidowana w drugim kwartale tego roku.

W piątek 29 marca w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu-Szczypiornie odbyła się niezapowiedziana odprawa Komendanta Ośrodka oraz Dyrektora Biura Kadr i Szkolenia Centralnego Zarządu Służby Więziennej z Warszawy z pracownikami Ośrodka, podczas której przekazano informację, że rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości COSSW w Kaliszu ma zostać zlikwidowany w ciągu najbliższych kilku miesięcy, zaś obiekty ruchome,  nieruchomości  oraz 70 procent etatów przejmie utworzona  w roku ubiegłym Wyższa Szkoła Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie.

Likwidacja placówki z kilkudziesięcioletnią tradycją niesie ze sobą szereg konsekwencji. Według naszych informacji, pracę stracić może kilkudziesięciu pracowników, szereg poczynionych w placówce inwestycji okaże się pieniędzmi wyrzuconymi w błoto, a nade wszystko uszczerbek poniesie oferta edukacyjna regionu kalisko-ostrowskiego.

Przejęcie COSSW w Kaliszu przez warszawską placówkę nie oznacza gwarancji zatrudnienia osób pracujących i pełniących aktualnie służbę w Kaliszu, w większości mieszkańców Kalisza, Ostrowa oraz okolicznych miejscowości. Każdy funkcjonariusz może zostać zwolniony ze służby lub  przeniesiony do jednostki wskazanej przez Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, może też być zatrudniony na niższym stanowisku służbowym. Ilu z nich odejdzie ze służby?

Tylko w roku ubiegłym w COSSW wydatkowano kilkadziesiąt tysięcy złotych na projekt adaptacji budynku po wyłączonej z użytkowania kompanii 3 i przystosowanie go do  szkolenia według nowych standardów szkoleniowych dla kursów zawodowych. Obiekt ten miał pozwalać na szkolenie w realnych warunkach więzienia, gdzie w praktyce, podczas różnych symulacji funkcjonariusze mieli być uczeni radzenia sobie z najtrudniejszymi sytuacjami. Inwestycje przystosowujące infrastrukturę Ośrodka do szkoleń specjalistycznych pochłonęły w ostatnich kilku latach dziesiątki milionów złotych.

Pełnienie wielu stanowisk w Służbie Więziennej wymaga stałego podnoszenia kwalifikacji, dzięki czemu przez ośrodek w Szczypiornie przewijało się co roku kilka tysięcy funkcjonariuszy. COSSW był również atrakcyjną opcją dla wielu absolwentów klas mundurowych w naszym regionie.

U wielu funkcjonariuszy Służby Więziennej sporo wątpliwości wzbudza też nowo powołany podmiot, który miałby przejąć likwidowaną kaliską placówkę. Na oficjalna stronie uczelni wskip.edu.pl przeczytać można o „specyficznej organizacji kształcenia” i „wysoko wykwalifikowanej kadrze akademickiej” szkopuł w tym, że próżno szukać nazwisk owej kadry, trudno zatem ocenić dorobek naukowy wykładowców tej uczelni. W dziale „Aktualności” ostatni wpis pochodzi sprzed dwóch miesięcy, a poprzedni – z listopada 2018. Dla odmiany na stronie www.cossw.pl wyświetla się komunikat „Aktualnie trwa przebudowa naszej strony”.

Jakie mogą być konsekwencje zastąpienie prężnie działającego ośrodka nowo powołaną placówką, trudno dzisiaj przewidzieć. Inna kwestia – czy władze samorządowe Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej powinny przechodzić nad tym faktem do porządku dziennego?

Fot. FB COSSW

REKLAMA
Darek Potasznik

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

19
Piątek
Lipiec 2019
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Alfreny, Rufina, Wincentego