AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

Ostrowskie Dni Seniora

Miasto

Tegoroczne obchody DNIA SENIORA w Ostrowie Wielkopolskim, w mieście przyjętym przez Światową Organizację Zdrowia do prestiżowej światowej sieci Miast Przyjaznych Starzeniu miały charakter wyjątkowo uroczysty. Inauguracja Ostrowskich Dni Seniora odbyła się z udziałem prawie 3 tysięcy seniorek i seniorów w niedawno oddanej do użytku hali widowisko-sportowej Arena Ostrów, największej miejskiej inwestycji ostatniego 30-lecia.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Tego popołudnia Arena Ostrów wypełniła się dźwiękami znanych szlagierów i znakomitą zabawą. Wszystko dzięki koncertowi "Trubadurów", którzy pojawili się w Ostrowie właśnie z tej okazji.

W Arenie zasiedli seniorzy nie tylko z Ostrowa, ale z całej południowej Wielkopolski, m.in. z Górzna, Latowic, Mikstatu, Ostrzeszowa, Odolanowa, Przygodzic, Raszkowa, Skalmierzyc i Sośni. Największą i najbardziej spontaniczną, ostrowską grupą byli seniorzy    z Uniwersytetu Trzeciego Wieku pod przewodnictwem Aleksandry Biegańskiej i Klubu Seniora Optymiści z Małgorzatą Konowalską na czele. Z twarzą promieniującą radością publiczność śpiewała razem z zespołem i cieszyła opowiadanymi przez jego członków anegdotami. Seniorzy znakomicie znali grane utwory, więc ich wspólne wykonanie robiło nie lada wrażenie. Przy okazji przypomnieli jeden drugiemu, że to na utworach "Trubadurów" dorastało kilka pokoleń Polaków. Cieszyli się, że po wielu latach świętując Międzynarodowy Dzień Osób Starszych w rytm ich melodii mogli pokazać, jak są aktywni, jak potrafią się bawić, jak kochają dobrą muzykę. Szczególnie gorąco było przy piosence "Okazja jest, aby bawić się na całego", kiedy wstali z krzeseł i zaczęli tańczyć. Energii i wigoru mogą im pozazdrościć dużo młodsi. Dla wielu seniorów to był sentymentalny powrót do młodzieńczego wieku, podziw i zachwyt nad melodiami bliskimi ich sercu, po prostu niezapomniane przeżycia. Niejedną twarz w tym dniu rozjaśnił uśmiech szczęścia, tak ważny dla ludzi w dojrzałym wieku.

W okolicznościowym wystąpieniu Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego wyraziła szacunek i uznanie dla seniorów mających ogromne zasługi w budowaniu Ostrowa, w tym, że dzisiaj miasto pięknie się rozwija i jest dobrym miejscem do życia dla młodych i starszych. Podkreśliła ważną rolę w aktywizacji środowiska senioralnego, jaką spełnia Rada Seniorów Ostrowa Wielkopolskiego z jej przewodniczącym Józefem Kozanem na czele. Powitała seniorów i mentorów z całej południowej Wielkopolski wyrażając nadzieję na rozwijanie współdziałania nie tylko na szczeblu samorządowym, ale też różnych organizacji i stowarzyszeń senioralnych.

- Niech to będzie uśmiechnięte popołudnie - dodała. Wyraziła nadzieję, że tegoroczne Ostrowskie Dni Seniora z ciekawą ofertą wykładów, zajęć sportowych i warsztatów będą czasem radości i okazją do wielu interesujących spotkań. Życzyła wszystkim dużo zdrowia i energii, pogody ducha, miłości najbliższych i jak najmniej zmartwień. I tego, abyśmy mogli spotykać się jak najczęściej. Oby - podkreśliła - takiej radości i dobrej zabawy zawsze było pod dostatkiem.

W ramach obchodów Ostrowskich Dni Seniora kolejne dni października to realizacja bogatej oferty różnorodnych zajęć dla seniorów - sportowych i artystycznych, związanych ze zdrowiem, dobrostanem i bezpieczeństwem najstarszych mieszkańców.

Z myślą o seniorach, którzy spacerują z kijkami zaplanowano dwa zajęcia w plenerze z instruktorem nordic walking, który nauczy seniorów prawidłowej techniki korzystania z tego sprzętu, zaś na sali treningowej zajęcia sportowe, takie jak: stretching, pilates i zdrowy kręgosłup dostosowane do możliwości seniorów.

Ostrowska rzeźbiarka, Agnieszka Lisiak "Skórka" przygotowała w swojej pracowni warsztaty rzeźbiarsko - artystyczne. To niepowtarzalna okazja, by własnoręcznie wykonać jakąś ceramiczną dekorację, a przy okazji dowiedzieć się czegoś więcej o rzeźbie i ceramice.

W Centrum Aktywności Lokalnej przewidziano wykłady dedykowane seniorom o tematyce: Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa - st. strażak Natalia Płomińska, kpt. Tomasz Chmielecki; Polipragmazja, czyli nadmierne używanie leków - lek. med. Katarzyna Szczepaniak; "Seniora nie oszukasz" - policjanci z profilaktyką - mł. insp. Małgorzata Michaś; "Aktywność fizyczna w profilaktyce chorób wieku starszego, czyli jak dbać o kondycję na emeryturze"- Angelika Woźniak - trener instruktor zajęć typu Body Mind; Jak widzieć szklankę do połowy pełną - o radości życia w wieku senioralnym - Eliza Wolańczyk, psychoterapeuta coach.

- Wiem z rozmów z seniorami, że w roku pandemii jak nigdy doświadczyli oni izolacji i samotności, stąd w tej grupie wiekowej potrzeba spotkań jest ogromna - mówi prezydent Beata Klimek. Mam nadzieję, że tegoroczne Ostrowskie Dni Seniora, pełne różnorodnych spotkań z seniorami, będą wspominane jako czas radości, nadziei i optymizmu. To ważne, aby być wrażliwym na potrzeby ludzi w podeszłym wieku. Kierując się tym przesłaniem, jednym z naszych priorytetów jest troska o to, aby Ostrów Wielkopolski był miastem, w którym warto mieszkać i żyć w dojrzałym wieku. Służy temu i służyć będzie konsekwentna realizacja miejskiego programu pn." Ostrów Wielkopolski z sercem dla seniorów", ukierunkowanego na poprawę jakości życia seniorów.

Warto zaznaczyć, że w ramach Ostrowskich Dni Seniora, w tym roku odbyło się wiele różnorodnych wydarzeń w obszarze kultury, edukacji, zdrowia, sportu i rekreacji, min. warsztaty, spotkania i prelekcje w Centrum Aktywności Lokalnej i Przestrzeni Trzeciego Wieku, w klubach seniora, w muzeum i kinie. Ponadto rajdy terenowe, festyny i wycieczki, bezpłatne konsultacje i badania.

 

Inf.  Kazimierz Nawrocki

Fot. Małgorzata Konowalska, Archiwum Urzędu Miasta

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

20
Środa
Październik 2021
Październik
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Ireny, Kleopatry, Witalisa
REKLAMA