AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

Kolejny Złaz Hufca z rekordową liczbą uczestników /foto/

Turystyka

W miniony weekend odbył się 57. Złaz Hufca. W sztandarowej imprezie Ostrowskiego Hufca ZHP po raz kolejny wzięła udział rekordowa liczba uczestników – 275 zuchów i harcerzy z 24 drużyn.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Ostrowscy harcerze każdego roku Złazem Hufca kończą sezon biwakowo-rajdowy. Jedna z najstarszych imprez turystycznych w Południowej Wielkopolsce w ostatnich latach rokrocznie gromadzi na starcie rekordową liczbę uczestników.

W tym roku Komenda Hufca ZHP organizator złazu odbywającego się w dniach 14-16 października, przygotowała aż 5 tras. Oprócz tradycyjnych czterech dedykowanych zuchom, harcerzom, harcerzom starszym i wędrownikom przygotowano również trasę dla harcerzy Nieprzetartego Szlaku z Zespołu Szkół Specjalnych, a także trasę instruktorską – samochodową.

Głównym motywem tegorocznego rajdu było 110-lecie ostrowskiego harcerstwa, dlatego też harcerzy można było zobaczyć pod „Kamieniem 100-lecia” w Parku 3 Maja, a także innych miejscach związanych z historią harcerstwa w naszym mieście i regionie.

Najstarsza grupa – wędrownicy wystartowała już w piątek. Dzięki uprzejmości Sołectwa Szklarka Śląska mogli oni przenocować w miejscowej sali wiejskiej by w sobotę rano ruszyć w kierunku Ostrowa. Harcerze Starsi ruszyli na swoją trasę również w piątek. Z Zębcowa wędrowali do Przygodzic, gdzie czekał na nich nocleg w gościnnych murach Gminnego Ośrodka Kultury, zaś w sobotę pomaszerowali lasami do Antonina i powrotną trasą na stację PKP w Przygodzicach, skąd pociągiem wrócili do Ostrowa. Trasa harcerska wyruszyła z Nowej Krępy. Harcerze młodsi ruszyli w stronę Trąby, Bagateli i przez Czekanów, Karski dotarli na Stanicę Harcerską. Z kolei zuchy wyruszyły spod wspomnianego Kamienia „100-lecia” i zwiedzając różne zakątki naszego miasta również zawędrowały na drugi koniec Ostrowa – czyli Piaski-Szczygliczkę. Harcerze Nieprzetartego Szlaku wystartowali spod swojej szkoły na ul. Kościuszki i też wędrowali w kierunku stanicy. Owiana aurą tajemniczości „wyprawa w nieznane”, czyli trasa instruktorska pozwoliła instruktorom obejrzeć ciekawe miejsca w okolicznych gminach: Raszków, Odolanów, Przygodzice i również zakończyła się na stanicy.

Najwcześniej na Stanicy Harcerskiej „Zielona Polana” zameldowały się zuchy, a czekała na nich spora atrakcja w postaci warsztatów ekologicznych przygotowanych przez pracowników Regionalnego Zakładu Zagospodarowania Odpadów. Dzieci nie tylko mogły poznać drogę jaką przebywają nasze śmieci od momentu gdy znajdą się w koszu, ale również dowiedzieć się w jaki sposób można dawać im „drugie życie”. Towarzyszący warsztatom „Miś Panda” stał się ulubieńcem wszystkich zuchów.

Wspólnym akcentem dla uczestników złazu był apel końcowy na Stanicy „Zielona Polana”, gdzie odbyło się podsumowanie rajdu i wręczenie nagród. Zuchy otrzymały zaproszenie do Kina Helios na projekcję filmu „Tedi i Szmaragdowa Tablica”. Harcerze Starsi i Wędrownicy rajdowe przygody podsumowali przy tradycyjnym harcerskim ognisku.

Komendantem 57. Złazu Hufca był hm. Dariusz Potasznik, a poszczególne trasy przygotowali: pwd Adrian Sitarz i hm. Małgorzata Hnatyk (zuchowa), ćw. Michał Moskwa (harcerska), phm. Zuzanna Płonka i HO Jakub Dolata (starszoharcerska), pwd. Szymon Kasprzyk (wędrownicza), hm. Lidia Góralska (Nieprzetartego Szlaku) i hm. Maciej Maśliński (instruktorska).

Złaz Hufca mógł się odbyć dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, a także dzięki pomocy i wsparciu: Regionalnego Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Ostrowie Wielkopolskim, Gminnego Ośrodka Kultury w Przygodzicach, Sołectwa Szklarka Śląska a także Kina Helios Ostrów Wielkopolski.

REKLAMA
Darek Potasznik

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

8
Czwartek
Grudzień 2022
Grudzień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Delfiny, Marii, Wirginiusza
REKLAMA