AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

Seniorzy w Mediatece

Rozrywka i kultura

Seniorzy z Ostrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku odwiedzili Mediatekę.

REKLAMA

                    MEDIATEKA w OSTROWIE WIELKOPOLSKIM OTWIERA SIĘ NA SENIORÓW

Mediateka to wspaniałe osiągnięcie ostrowskiej Biblioteki Publicznej im. Stefana Rowińskiego. Dzięki niej rozszerzyła swoją ofertę o nowych odbiorców, chętnie korzystających z multimediów i lubiących przyswajać treści z takich właśnie form. Ostrowianie mają w czym wybierać, zlokalizowano tu bowiem przystanki kultury z różnych dziedzin, takich jak: muzyka, literatura, kultura techniczna, kino, sztuka, filmoteka, fonoteka, czytelnia regionalna, spotkania z kulturą czy wypożyczalnia. Wszystko w nowatorskiej i unikatowej formie zarówno w skali miasta, a także regionu. To spowodowało, że Mediateka stała się jednym z najciekawszych punktów na mapie Ostrowa Wielkopolskiego. To pierwszy tego typu obiekt w Wielkopolsce.

- Każdy znajdzie tutaj to, czym interesuje się i co lubi najbardziej. Jako miasto słynące z różnorodnej oferty kulturalnej, poszerzamy ją również dla tych, którzy preferują nowoczesne formy obcowania z kulturą. Nasz obiekt jest bardzo innowacyjny ze względu na zastosowanie najnowszych materiałów multimedialnych. Od innych oddziałów Biblioteki Publicznej wyróżniamy się tym, że oprócz tradycyjnie wydanych książek posiadamy w swoich zbiorach audiobooki, płyty z filmami i muzyką. Mamy także bogaty księgozbiór komiksów i powieści graficznych. Dzięki temu Mediateka stała się miejscem niezwykle atrakcyjnym – biblioteką przyszłości, gdzie nie ma mowy o stagnacji i znudzeniu, bo łączenie nowych technologii z tradycyjną książką stało się dla niej priorytetem i standardem – mówi dr Bogna Skrzypczak-Walkowiak, kierownik Mediateki.

Podczas rozmowy z panią Bogną dowiadujemy się, że na pierwszym piętrze w sali Spotkania z kulturą odbywają się wykłady, pokazy, warsztaty i wieczory autorskie, np. w ramach cyklu „Artysta rodem z Ostrowa”. Można też umówić się na seans filmowy w sześcioosobowym kinie. Na parterze Mediateki znajdują się działy związane z kulturą techniczną: Bajkoteka – strefa dla dzieci, Robotyka, w której odbywają się warsztaty z budowy robotów Jimu, druku 3D, LittleBits, Minecrafta. Mediateka dysponuje także profesjonalnym studiem nagrań Komeda. Dostęp do tych atrakcji jest bezpłatny. W godzinach porannych w Mediatece często organizowane są zajęcia dla grup ze szkół i przedszkoli.

Pragniemy ścisłej współpracy także ze środowiskami senioralnymi – mówi Pani Bogna Walkowiak wyrażając zadowolenie z faktu, że od roku uczestniczy w pracach Rady Programowej Ostrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. To dla mnie niezwykle cenne doświadczenie. Widząc twórczą aktywność seniorów z tego środowiska byłam niezwykle ukontentowana, kiedy mogliśmy ich gościć w Mediatece.  Spotkanie z nestorami  ostrowskiego uniwersytetu, którzy pod kierownictwem Ryszarda Dolaty rozpoczynają wkrótce przygodę z robotami, to dla mnie niezapomniane przeżycie. W tym kontekście wizyta u nas była dla nich w pewnym stopniu preludium. Traktuje ją jako początek regularnej i konstruktywnej współpracy.

Potwierdzając potrzebę rozwijania takiej współpracy Ryszard Dolata, wiceprezes Zarządu Ostrowskiego Uniwersytetu, obecny z grupą seniorów z koła zainteresowań „Algorytm” wyłonionego z grona słuchaczy koła „Turystocyklistów” na spotkaniu w ostrowskiej cyfrowej bibliotece -  MEDIATECE poinformował, że w Ostrowskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku (OUTW) od początku  jest realizowana  misja związana z edukacją osób dorosłych. Programy edukacyjne w Uniwersytecie wynikają z zainteresowań oraz potrzeb osób starszych do których m. in. należy potrzeba edukacji w zakresie nowoczesnych technologii informacyjnych,  zwłaszcza związanych z Internetem, mikro komputerami GSM, a także robotyzacją codziennego życia seniorów. Szczególne zainteresowanie słuchaczy koncentruje się na zdalnej komunikacji z lekarzem, wystawianiem e – recept,  programowaniu i sterowaniu urządzeniami, które ułatwiają lub wykonują uciążliwe prace domowo-ogrodowe,  zakupami przez Internet oraz bezpieczeństwo w sieci.

Zlokalizowany w Mediatece dorobek kulturowy z różnych dziedzin, wypożyczalnia, sprzęt, materiały, a przede wszystkim kadra biblioteki pozwoliła słuchaczom OUTW na innowacyjny i nowoczesny sposób obcowania z kulturą i techniką. Instrumentarium biblioteki umożliwiło im uczenie się dla przyjemności. Ponadto podczas dydaktycznych zajęć prowadzonych przez dr Bognę Skrzypczak – Walkowiak seniorzy zapoznali się z poszczególnymi „przystankami” pozyskując nowe kompetencje z w/w dziedzin. Poznali działanie robota Jimu, Ozobotów i robota VEX. Mogli także zobaczyć, na czym polegają zajęcia na dywanie sensorycznym w Bajkotece.  Należy podkreślić, że proces programowania małych robotów wymagał sprawności intelektualnej i był treningiem w myśleniu algorytmicznym. Większość uczestników wizyty po zwiedzeniu wypożyczalni zapisało się do biblioteki, planując wypożyczanie filmów, audiobooków oraz e-booków.

Podsumowując program wizyty w Mediatece Ryszard Dolata stwierdził, że uczestnicy – słuchacze Ostrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku rozwinęli w trakcie tego spotkania funkcje: poznawczą, tj. aktualizacji i rekonstrukcji wiedzy, kontynuacji pasji poznawczych, adaptacyjną i twórczą do nowych wyzwań, społeczno – kulturową i integracyjno – rekreacyjną.

Ryszard Dolata podziękował kierowniczce Mediateki i jej współpracownikom za owocnie spędzony czas w Bibliotece Przyszłości i pogratulował Pani Bognie Skrzypczak-Walkowiak przyznanego jej niedawno przez prezydent Ostrowa Wielkopolskiego wyróżnienia za osiągniecia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury. Niech Ostrowska Mediateka – podkreślił - dzięki niezwykle interesującej ofercie i wykorzystaniu nowych technologii stanie się dla seniorów unikatowym Przystankiem Kultury, a współpraca z nami przyniesie radość i satysfakcję obu stronom.

Współczesna andragogika i gerontologia traktuje aktywność edukacyjną osób starszych jako ważny czynnik pomyślnego starzenia się. Pobyt w cyfrowej bibliotece to było włączenie seniorów w system edukacji polegającej na uczeniu się przez całe życie na tle zmian cywilizacyjnych, społecznych i kulturowych. Była to jednocześnie pomoc w rozumieniu zmieniającej się rzeczywistości, zwłaszcza w przeddzień realizacji programu p.n. Podróż do świata robotyki, który słuchacze Ostrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku będą realizować w nowym roku akademickim.

Informacja – Kazimierz Nawrocki

Zdjęcia – Mediateka

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

christy
Witam, szukasz pożyczki konsolidacyjnej zadłużenia, pożyczki niezabezpieczonej, pożyczki biznesowej, pożyczki hipotecznej, pożyczki samochodowej, pożyczki studenckiej, pożyczki osobistej, kapitału podwyższonego ryzyka itp.! Jestem prywatnym pożyczkodawcą, udzielam pożyczek firmom i osobom prywatnym z niskim i rozsądnym oprocentowaniem 2%. Wyślij e-mail na adres: christywalton355@gmail.com

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

8
Czwartek
Grudzień 2022
Grudzień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Delfiny, Marii, Wirginiusza
REKLAMA