AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

„Ostrowskie Harcerstwo” – ukazał się 4 tom książki

Rozrywka i kultura

Ukazał się 4 tom książki harcmistrza Zbysława Jeżewskiego „Ostrowskie Harcerstwo” obejmujący lata 1935-1940.

Galeria zdjęć


REKLAMA

W piątek 18 listopada w sali konferencyjnej Powiatowego Zarządu Dróg na ul. Staszica odbyło się spotkanie autorskie i promocja najnowszego tomu książki harcmistrza Zbysława Jeżewskiego „Ostrowskie Harcerstwo”. Tom 4 prezentuje działalność harcerską na terenie Ostrowa Wielkopolskiego w latach 1936-1940.

Spotkanie zgromadziło kilkudziesięciu miłośników historii naszej małej ojczyzny i harcerstwa w szczególności – instruktorów harcerskich, przedstawicieli Ostrowskiego Towarzystwa Genealogicznego i sympatyków harcerstwa.

Występujący w roli gospodarza dyrektor PZD Piotr Śniegowski w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na rolę Zbysława Jeżewskiego w procesie rewitalizacji budynku przy ul. Staszica 1 i przywrócenia byłej siedzibie ostrowskiej straży pożarnej jej historycznego wyglądu.

Prowadzący spotkanie hm. Dariusz Potasznik przedstawił bohatera autora książki prezentacją „Harcmistrz Zbysław Jeżewski w liczbach” przybliżając w ten sposób wiele ciekawostek z jego bogatej biografii samorządowca, społecznika, badacza historii i autora książek.

Sam autor „Ostrowskiego Harcerstwa” w swoim wystąpieniu podkreślił misję jaką sobie wyznaczył – dokumentowania śladów przeszłości dla przyszłych pokoleń. Wspominał początki swojej działalności pisarskiej, zwracając uwagę, że była to naturalna konsekwencja jego pasji jaką od dziecka było zbieranie informacji historycznych na temat harcerstwa, naszego miasta oraz Krępy. Mówił też o motywacji do pisania kolejnych książek jaką jest chęć pokazywania, czy wręcz udowadniania, że nasza lokalna historia zawiera wiele nieodkrytych zakamarków, nie zawsze pasujących do powszechnie obowiązujących przekazów.

Uczestnicy spotkania mieli okazję nabyć najnowszy tom „Ostrowskiego Harcerstwa” wraz z dedykacją autora, a także zwiedzić Izbę Tradycji Harcerstwa na Ziemi Ostrowskiej” znajdującą się przy siedzibie Komendy Hufca ZHP na ul. Staszica 1.

Książka „Ostrowskie Harcerstwo” stanowi obszerne kompendium wiedzy na temat działalności ostrowskich harcerzy i harcerek, w wielu przypadkach opatrzone kontekstem historycznym i opisem sytuacji panującej w Ostrowie Wielkopolskim i w kraju. Poszczególne tomy obejmują kolejne dekady – począwszy od początków harcerstwa w Polsce sięgających roku 1910. Lata trzydzieste, ze względu na obszerność materiału wydane zostały w dwóch częściach, stąd tom 4 obejmuje lata 1936-1940. W przygotowaniu jest już tom 5 obejmujący lata 1941-1950.

Książkę można nabyć w siedzibie komendy hufca przy ul. Staszica 1 podczas dyżurów Komisji Historycznej Hufca – w każdy piątek w godzinach 16-18.

REKLAMA
Darek Potasznik

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

8
Czwartek
Grudzień 2022
Grudzień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Delfiny, Marii, Wirginiusza
REKLAMA