AKTUALNOŚCIPowiatGm. Ostrów WlkpGm. RaszkówGm. OdolanówGm. SośnieGm. PrzygodziceGm. SieroszewiceGm. Nowe Skalmierzyce

Badania terenowe na temat dziedzictwa kulinarnego

Gm. Raszków

W czerwcu i lipcu 2023 r. na terenie gminy Raszków realizowane są etnograficzne badania terenowe, prowadzone w ramach projektu "Piecki czy gomółki? Patriotyzm kulinarny jako forma szacunku dla dziedzictwa kulturowego".

Ich celem jest pozyskanie informacji na temat zapomnianego lokalnego dziedzictwa kulinarnego, szczególnie twarowarskiego i serowarskiego (surowce, produkty, potrawy) oraz rolnictwa historycznego Wielkopolski (odmiany roślin, gatunki i rasy zwierząt, potrawy, produkty itp.). Wyniki badań będą wykorzystane do dalszej części projektu (szkolenia i warsztaty kulinarne), oryginały nagrań i ankiet zostaną zachowane w archiwum projektu natomiast kopia materiału zostanie przekazana do zasobów Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Uczestnikami badań jest 25 osób, które biorą udział w wywiadach jakościowych pogłębionych, rejestrowanych dźwiękowo i fotograficznie oraz w ankietach pisemnych na podstawie zaplanowanego kwestionariusza. Docelowo planowane jest wpisanie kilku tradycyjnych produktów lokalnych na krajową Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030. Realizatorem jest Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa.

Inf. Karol Marszał

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

21
Niedziela
Lipiec 2024
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Danieli, Wawrzyńca, Wiktora
REKLAMA