AKTUALNOŚCINa SygnalePolicjaStraż PożarnaZdrowieStraż Miejska

17 przypadków zakażeń Legionellą w województwie wielkopolskim od początku roku

Zdrowie

W związku z informacjami o zakażeniach Legionellą w województwie wielkopolskim wojewoda Michał Zieliński zwołał sztab kryzysowy. Spotkanie miało na celu określenie źródeł występowania bakterii oraz wypracowanie skutecznych działań zaradczych.

Z informacji przekazanych przez pracowników Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Poznaniu wynika, że od początku roku w Wielkopolsce odnotowano 17 przypadków zakażenia Legionellą, dwie osoby zmarły (jedna pod koniec stycznia, druga 25 sierpnia br.). Pod tym względem sytuacja w województwie nie odbiega od normy z lat poprzednich. Dodatkowo biorąc pod uwagę różny wiek tych osób (37 - 60 lat), tryb  życia (wśród nich są osoby aktywnie fizycznie jak i osoby starsze pozostające w swoim domu od dłuższego czasu) oraz wykrycie Legionelli w różnych regionach Wielkopolski, nie można mówić o jednym skupisku bakterii.

 - Mimo tych ustaleń zleciłem służbom sanitarnym, by każdy przypadek występowania bakterii lub choroby, którą mogła wywołać Legionella, został szczegółowo zbadany. Musimy mieć sytuację pod pełną kontrolą – podkreśla wojewoda Michał Zieliński. 

Na polecenie wojewody wielkopolskiego pracownicy wydziału polityki społecznej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu skontaktowali się dziś telefonicznie z dyrekcją wszystkich domów pomocy społecznej w Wielkopolsce. W żadnej z tych placówek nie potwierdzono występowania Legionelli czy objawów choroby u osób w nich przebywających.

Wojewoda wielkopolski przypomina również właścicielom bądź zarządcom podmiotów leczniczych, że są ustawowo zobowiązani do przeprowadzenia dwa razy roku badania jakości wody w kierunku występowania bakterii z rodziny Legionelli.

Szczególny apel kierowany do jest do właścicieli domów jednorodzinnych, którzy nie mogą zapominać o systematycznym czyszczeniu klimatyzacji, sieci wodociągowej, przydomowych basenów, jacuzzi czy nawilżaczy powietrza.

Co roku w województwie wielkopolskim z powodu Legionellozy umiera od 5 do 7 osób.

Inf. Jarosław Władczyk
Biuro Prasowe
Oddział Mediów i Komunikacji Społecznej
Gabinet Wojewody

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

21
Piątek
Czerwiec 2024
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
imieniny:
Alicji, Alojzego, Rudolfa
REKLAMA