AKTUALNOŚCINa SygnalePolicjaStraż PożarnaZdrowieStraż Miejska

Psychiatria już po remoncie

Zdrowie

Zakończył się pierwszy etap remontu Oddziału Psychiatrycznego w ostrowskim szpitalu nazywanego przez pracowników i pacjentów ,,białym domkiem’’.

To kolejny oddział ostrowskiego szpitala, który przechodzi metamorfozę.  Symboliczne oddanie inwestycji do użytku odbyło się 7 grudnia 2023 r.

-,,Oddział psychiatryczny wiele lat czekał na swoje remontowe ,,pięć minut’’ i rzeczywiście warunki na nim odbiegały od standardów. Dziś jest to miejsce na wskroś nowoczesne i jest to dla nas wszystkich powód do dumy. Nie tylko z tego powodu, że pacjenci i personel będą mogli wreszcie pracować w warunkach godnych zarówno czasów i specyfiki leczenia. W kraju takie oddziały raczej się zamyka niż otwiera, słyszymy często o tym w mediach. I w tym zakresie jesteśmy wyjątkiem na mapie, szczególnie wśród szpitali powiatowych. To bardzo ważne, bo pacjentów potrzebujących skutecznej pomocy we współczesnym pędzącym świecie jest coraz więcej’’ – mówił Paweł Rajski Starosta Ostrowski.

Jak podkreślają lekarze na oddział trafiają nie tylko pacjenci z chorobami wrodzonymi, ale z tzw., zaburzeniami reaktywnymi,  wywoływanymi także przez czynniki środowiskowe.

-,,Najczęstszą przyczyną hospitalizacji w ostatnich latach w leczeniu szpitalnym są zaburzenia adaptacyjnych, psychozy, depresje, próby samobójcze, zespołu napadu lekowego, przebieg powikłań po uzależnieniach. Od października oddział jest składową Centrum Zdrowia Psychicznego. Zdrowie psychiczne powinno być priorytetem , bo gwarantuje o jakości i poziomie życia. Remont oddziału dla na to bardzo ważne wydarzenie’’ – powiedziała Dominika Swiniarska, kierownik oddziału Psychiatrii Ogólnej .

Jak podkreślał dyrektor szpitala Dariusz Bierła  budynek psychiatrii powstał na początku lat siedemdziesiątych  i poza bieżącymi remontami, niewiele się w nim zmieniło.

-,,Remont oddziału kosztował ok. 4,5 mln zł. Z czego wsparcie rządowe w tym projekcie wyniosło ok. 3,5 mln zł, a ok. milion zło przeznaczył na ten cel powiat z własnego budżetu. Chciałbym w tym momencie podziękować Marlenie Maląg za wsparcie z pozyskaniu funduszy rządowych, bez których trudno byłoby rozpocząć remont’’ – powiedział Roman Pacholczyk wicestarosta Ostrowski.

W I etapie wyremontowano ok. 2/3 powierzchni oddziału. Jak podkreślał Starosta P. Rajski najważniejsze jest to, że  budżecie powiatu na 2024 rok zaplanowano już środki na dokończenie prac.

Dzięki temu pacjenci będą mieli do dyspozycji o. 40 łóżek.

Zamiast przecięci a wstęgi na zakończeni uroczystości wręczono symboliczne klucze. Starosta Ostrowski przekazał je na ręce kierownika Oddziału. Wicestarosta Roman Pacholczyk i reprezentujący minister Marlenę Maląg Piotr Trybek przekazali klucz dyrektorowi w szpitala, a Tomasz Ziąbka szef Komisji Zdrowia i Polityki Społecznej Radu Powiatu dla Beaty Bartczak Pielęgniarki Oddziałowej.

Obecni byli także byli ordynatorzy i lekarze w tym Halina Czarnek –Fijałkowska, Michał Bargiel oraz Rafał Żelanowski, który w swoim wystąpieniu przypominał historię i osoby pracujące na ostrowskiej psychiatrii.

Poświęcenia obiektu dokonał ks. prałata Andrzej Szudra, proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego.

Inf. Starostwo Powiatowe

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

21
Piątek
Czerwiec 2024
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
imieniny:
Alicji, Alojzego, Rudolfa
REKLAMA