AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

SPOTKANIE PO LATACH

Miasto

Są w życiu każdego z nas chwile, o których się nie zapomina, do których wraca się z sympatią i sentymentem. To wyjątkowe dni, godziny i minuty, podczas których wspominamy wszystko co najlepszego nas w życiu spotkało. To czas wspomnień naszej największej aktywności, niezwykłych i niezapomnianych przeżyć, doznań i emocji.

Niewielu szczęśliwcom pozwala na to zbliżająca się uroczystość Jubileuszu 40-lecia szkół pedagogicznych w Ostrowie Wielkopolskim, zainicjowana przez Józefa Kozana pod patronatem Pawła Rajskiego, Starosty Ostrowskiego. Spotkanie po latach kadry nauczycielskiej szkół pedagogicznych oraz pracowników administracji i obsługi szkół pedagogicznych działających w Ostrowie Wielkopolskim w latach 1952-1994, planowane na dzień 19 października 2024 roku, będzie ważnym wydarzeniem w środowisku Ostrowa Wielkopolskiego i społeczności lokalnej. A dorobek tych placówek był i jest imponujący. Wszystko rozpoczęło się od zorganizowania w roku 1952 kursu dla wychowawczyń przedszkoli, a potem szkół: Państwowego Liceum dla Wychowawczyń Przedszkoli (1952-1956), Liceum Pedagogicznego dla Wychowawczyń Przedszkoli (1956-1973), Studium Wychowania Przedszkolnego (1973-1984), Studium Nauczycielskiego (1984-1992) i Liceum Ogólnokształcącego z siedzibą w Studium Nauczycielskim (1992-1994). W ramach działalności edukacyjnej ważnym elementem zdobywania wiedzy i umiejętności praktycznej były przedszkola i szkoły ćwiczeń, a bogata działalność pozaedukacyjna m.in. zajęcia kół zainteresowań, chóru szkolnego i zespołu muzycznego, teatru i sportu dawała możliwości wzbogacania kultury w środowisku lokalnym i ogólnopolskim.

Wydaje się zatem, że to Spotkanie po latach będzie niezwykle ważną chwilą dla ludzi współtworzących działalność tych placówek, którzy zdecydowali się uczestniczyć w tej niezwykłej uroczystości i po wielu latach uścisnąć sobie dłonie, wymienić uśmiechy i wesprzeć się dobrym słowem.

To piękna karta naszej oświaty warta upamiętnienia – mówił Paweł Rajski – Starosta Ostrowski podczas spotkania z „grupą inicjatywną”. Wyraził jednocześnie przekonanie, że za sprawą zespołu ludzi pod wodzą Józefa Kozana okolicznościowe obchody 40-lecia szkół pedagogicznych w Ostrowie Wielkopolskim będą miały wyjątkową rangę i przebiegną w atmosferze serdeczności i autentycznej przyjaźni. Przyjęcie patronatu nad tym Jubileuszem – dodał – to dla mnie wielki zaszczyt.

Dla Józefa Kozana, byłego dyrektora Studium Nauczycielskiego oraz inicjatora powołania i długoletniego dyrektora IV Liceum Ogólnokształcącego im. Fryderyka  Chopina, pomysł zorganizowania Spotkania po latach był naturalnym odzewem serca i chęcią spotkania się po okresie covidowym z koleżankami i kolegami, z którymi spędziło się wiele wspaniałych lat życia. Pomysł zrodził się w lipcu 2023 r. podczas comiesięcznego zebrania emerytowanych nauczycieli szkół pedagogicznych i IV  Liceum Ogólnokształcącego, podczas którego w rozmowach i dyskusjach nawiązywano do propozycji uczestników uroczystości jubileuszowych z 16 października 1992 r. i 8 października 2004 r. Wtedy właśnie „wybrzmiewały” pragnienia zorganizowania kolejnego spotkania.

Jesteśmy dumni – mówi Józef Kozan -  że to świętowanie”, które odbędzie się w dniu 19 października br. zbliża się milowymi krokami. Zależy nam na tym, aby w tej uroczystości wzięła udział jak największa liczba członków kadry nauczycielskiej i pracowników administracyjno-obsługowych szkół pedagogicznych. Pamiętamy i pamiętać też będziemy podczas Spotkania po latach o dużej grupie naszych przyjaciół, która odeszła na zawsze.

Wyraził przy tym podziękowanie Małgorzacie Jędroch – Dyrektor IV Liceum Ogólnokształcącego za wyrozumiałość i zaangażowanie w organizację tego historycznego wydarzenia oraz Zarządowi ZNP w Ostrowie Wielkopolskim za pomoc w jego przygotowaniu i przebiegu.

Swoje uczestnictwo w tym Jubileuszu zainteresowani mogą zgłaszać do 30 czerwca 2024 г. od poniedziałku do środy w godzinach 10.00-12.00 pod nr telefonów 62 736 50 84 lub 604 191 743 albo bezpośrednio do organizatorów uroczystości. Wszystkie informacje związane z przebiegiem tego historycznego wydarzenia można uzyskać w tych terminach w siedzibie Zarządu Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Ostrowie Wielkopolskim przy ul. Królowej Jadwigi 10.

Za pośrednictwem mediów organizatorzy tego niecodziennego Spotkania po latach kierują prośbę o wzajemne przekazywanie sobie informacji na ten temat.

Autor tekstu – Kazimierz Nawrocki

Zdjęcia – Józef Kozan, Piotr Rajski

Darek Potasznik

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

21
Piątek
Czerwiec 2024
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
imieniny:
Alicji, Alojzego, Rudolfa
REKLAMA