AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

Renowacja Kwatery Powstańców Wielkopolskich

Miasto

Jeszcze w tym roku rozpocznie się renowacja Kwatery Powstańców Wielkopolskich na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Miejsce pamięci zyska zupełnie nowe oblicze. Zmieni także swoją nazwę na Panteon Bohaterów Ostrowa Wielkopolskiego 1918-1945. Szacowany koszt I etapu prac to około pół miliona złotych. Renowacja jest możliwa dzięki środkom otrzymanym z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

W kwaterze znajduje się 57 grobów, w tym ofiary zbrodni w Winiarach i w Lesie Skarszewskim, żołnierze pochowani w latach 1918-1919 oraz weterani Powstania Wielkopolskiego. Wśród pochowanych znajduje się Jan Mertka, pierwszy żołnierz, który zginął w dniu wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

-  Ostrów Wielkopolski jest miastem bardzo dynamicznym i nowoczesnym, niebojącym się nowych wyzwań i nowych technologii. Jednocześnie jest miastem, które pamięta o swojej historii, pielęgnuje swoją tożsamość i pamięta o swoich bohaterach. Konsekwentnie od kilku lat przywracamy blask i świetność tym pomnikom, które mówią o ostrowskiej historii i jej bohaterach – podkreśla Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

W kwaterze spoczywają najwybitniejsi mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego, którzy zostali zamordowani przez Niemców w grudniu 1939 r. w ramach akcji likwidacji polskich elit oraz w styczniu 1945 r. za działalność konspiracyjną. Uznano, że należy nadać kwaterze szersze znaczenie, nie ograniczając go wyłącznie do Powstania Wielkopolskiego. Właśnie dlatego kwatera zmieni swoją nazwę na Panteon Bohaterów Ostrowa Wielkopolskiego 1918-1945.

Dzięki renowacji miejsce to zyska zupełnie nowe oblicze. Będzie miało nowoczesną, ale prostą i estetyczną formę. Pomnik zachowa swój dotychczasowy historyczny prostokątny kształt. Planowana renowacja ma rozpocząć się na przełomie roku.

- Pomnik zostanie zachowany w takiej postaci jakiej jest teraz. Pojawi się dużo więcej informacji na inskrypcjach nagrobnych. Będą mówiły, kto jest tam pochowany, w jakich okolicznościach zginął i dlaczego te osoby są ważne dla historii miasta i Polski - tłumaczy dr Adam Pleskaczyński z poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Ostrów Wielkopolski od kilku lat sukcesywnie przywraca dawny blask miejscom pamięci ostrowskich bohaterów.

- Zmodernizowaliśmy pomnik Powstańców Wielkopolskich przy ulicy Wrocławskiej, kompleksowej modernizacji została poddana Kwatera Wojenna przy ulicy Bema, zmodernizowany został Skwer Sybiraków. Takim zwieńczeniem naszej pamięci i wspólnej historycznej odpowiedzialności za nasze miasto byłoby powstanie prawdziwego Panteonu Ostrowskich Bohaterów w kwaterze przy ulicy Limanowskiego. Tam miejsce pochówku znaleźli najwybitniejsi przedstawiciele naszego miasta, którzy zostali bestialsko pomordowani albo oddali swoje życie dla naszego miasta i ojczyzny. Chcemy, aby ten panteon był żywym pomnikiem historii naszego miasta – podkreśla Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Pieniądze na renowację kwatery przy ulicy Limanowskiego pochodzić będą z budżetu Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. To właśnie do zadań wojewody należy opieka nad grobami pamięci narodowej. Renowacji kwatery podjęło się miasto.

 

Inf. Ania Woźnica

Biuro Prasowe

UM Ostrów Wielkopolski

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

13
Sobota
Lipiec 2024
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Danieli, Irwina, Małgorzaty
REKLAMA