AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

RADA SENIORÓW W OFENSYWIE

Miasto

Za kluczowe kwestie w programie Rady Seniorów III kadencji Ostrowa Wielkopolskiego uznano reprezentowanie interesów ostrowskich seniorek i seniorów wobec władz państwowych i samorządowych, zapewnienie im wszechstronnej pomocy w rozwiązywaniu bieżących problemów oraz wspieranie stowarzyszeń i organizacji senioralnych w mieście w realizacji ich zadań na rzecz seniorów. Dzięki tej inicjatywie aktualne problemy nurtujące starszych mieszkańców naszego miasta mogą być lepiej i skuteczniej rozwiązywane.

Wsłuchując się w głosy osób starszych skupionych w różnych organizacjach pozarządowych w mieście, członkowie prezydium Rady Seniorów w osobach: Dorota Grześkowiak, Krystyna Sikora-Moś, Kazimierz Nawrocki i Krzysztof Kaczmarek odbyli cykl spotkań, podczas których zaprezentowali parlamentarzystom oraz włodarzom miasta i prezesom spółek miejskich wnioski i propozycje mogące poprawić jakość i poziom życia najstarszych mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego.

Na jakie sprawy zwrócili szczególną uwagę?

Podczas odbytej w klimacie wzajemnego zrozumienia rozmowie z Panią Ewą Matecką – Senator RP  wymieniono poglądy na temat niekorzystnych dla emerytów i rencistów zapisów w wielu ustawach.  Omówiono równocześnie projekty korzystniejszych dla seniorów rozwiązań ustawowych w sferze polityki społecznej, które zdaniem osób starszych wymagają zdecydowanych działań i reakcji ze strony rządzących. Podkreślano, aby przy podejmowaniu decyzji o zmianach ustawowych dotyczących seniorów zwracać większą uwagę na elementarną sprawiedliwość, na przestrzeganie równości praw wobec wszystkich emerytów i rencistów bez względu np. na wielkość przychodów.  Senator Ewa Matecka podziękowała członkom Rady Seniorów za owocne spotkanie, obiecując, że wnioski z niego wynikające, a przekazane jej na piśmie, będą wykorzystane  w  pracach  parlamentu.  Jednocześnie  wyraziła  gotowość  do  współpracy  w  przyszłości.

Za równie ważne i pożyteczne należy uznać spotkanie członków prezydium Rady Seniorów z Mikołajem Kostką – I Zastępcą Prezydent Miasta oraz prezesami spółek miejskich – Januszem Marczakiem i Marcinem Wieruchowskim, podczas którego omówiono problemy związane z poprawą komfortu życia osób starszych w naszym mieście, zwłaszcza w sektorze infrastruktury drogowej i transportu publicznego. Ustosunkowując  się  do  przedstawionych przez Radę Seniorów propozycji, prezesi spółek miejskich obiecali przyjrzeć się bliżej tym sprawom w kontakcie z kompetentnymi pracownikami w kierowanych przez nich firmach. Zapewnili  o życzliwym spojrzeniu na uwagi osób starszych i wyjściu naprzeciw ich oczekiwaniom związanym z ułatwieniem im codziennego życia. Wiceprezydent Mikołaj Kostka, dziękując za owocną i twórczą rozmowę zapewnił, że wszystkie propozycje rozwiązań, mogące wpływać na poprawę jakości życia osób starszych w mieście, będą przez władze miasta wnikliwie rozpatrzone. Jednocześnie wyraził gotowość do konstruktywnej współpracy z Radą Seniorów w przyszłości. Podkreślił przy tym, że władze Ostrowa Wielkopolskiego będą nadal podejmować działania na rzecz seniorów i systematycznie realizować inwestycje, które mają na celu poprawę ich codziennego funkcjonowania.

Podczas spotkania w 3mk Arenie Ostrów, członkowie prezydium Rady Seniorów poinformowali Macieja Karwackiego – prezesa spółki „Ostrowskie Inwestycje Sportowe” z problemami nurtującymi ostrowskich seniorów uczestniczących w imprezach masowych na terenie Areny Ostrów, które wymagają przemyślanych rozwiązań istotnych dla zapewnienia im bezpieczeństwa w hali, głównie poprzez uzupełnienie wyposażenia Areny w urządzenia, które pozwolą bezpiecznie wejść i zejść z trybun. Podkreślili przy tym, że obecny poziom bezpieczeństwa w tym obiekcie wzbudza duży ich niepokój, stąd wymaga podjęcia zdecydowanych działań.

Podczas tego spotkania prezes Maciej Karwacki poinformował członków Ostrowskiej Rady Seniorów o funkcji i zakresie zadań realizowanych przez 3mk Arenę Ostrów, ze szczególnym uwzględnieniem organizacji imprez masowych z udziałem osób starszych i podejmowanych dotąd działaniach dla zapewnienia im bezpieczeństwa.

W toku ożywionej dyskusji członkowie Rady zaproponowali różne formy rozwiązań ukierunkowanych na poprawę bezpiecznego uczestnictwa osób starszych w koncertach i innych imprezach masowych. Odnotowali, że zdaniem seniorów, ostrowska Arena spełnia swoje funkcje. Dbając jednak o dobrą opinię, jaka jej towarzyszy, kierownictwo obiektu przy wsparciu włodarzy miasta powinno unikać rożnego typu niebezpiecznych sytuacji, a temu będzie służyć w pierwszym rzędzie zapewnienie, zwłaszcza seniorom, możliwości przytrzymania się w trakcie wchodzenia i schodzenia po schodach. Dodawali, że przy podejmowaniu decyzji w tym zakresie warto przyjrzeć się, jak w innych tego typu obiektach projektanci rozwiązali tę sprawę.

Po wysłuchaniu opinii dotyczących bezpieczeństwa w Arenie Ostrów prezes Maciej Karwacki zapewnił, że po konsultacji z projektantem budynku i rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych, Zarząd Spółki przeanalizuje możliwość zwiększenia liczby barier i poręczy, aby ułatwić przemieszczanie się uczestnikom koncertów i innych imprez po schodach. O decyzji w tym przedmiocie Rada Seniorów zostanie poinformowana na piśmie.

Te spotkania pokazały, że kierunki działania Ostrowskiej Rady Seniorów sprzyjające poprawie jakości życia osób starszych środowiska lokalnego sprawdzają się i powinny być kontynuowane. Wyrażając zadowolenie z przebiegu rozmów z Panią Senator RP i włodarzami miasta Rada Seniorów Ostrowa Wielkopolskiego potwierdza zainteresowanie takim otwartym dialogiem w przyszłości. Pozwoli to władzom miasta i parlamentarzystom lepiej poznawać kluczowe kwestie związane z wyzwaniami, z jakimi mierzą się ostrowscy seniorzy.

Autor tekstu – Kazimierz Nawrocki

          Zdjęcie – Izabela Jędrzejak-Czaja

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

20
Poniedziałek
Kwiecień 2026
Kwiecień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123
imieniny:
Agnieszki, Amalii, Czecha