W niedzielę, 28 września 2025 roku, w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gorzycach Wielkich odbył się XXXVII Przegląd Chórów Południowej Wielkopolski.
XXXVII Przegląd Chórów Południowej Wielkopolski został zorganizowany przez Południowowielkopolski Związek Chórów i Orkiestr w Ostrowie Wielkopolskim. Wydarzenie zgromadziło dwanaście zespołów z regionu, które zaprezentowały bogaty i różnorodny repertuar – od klasycznych utworów sakralnych, przez pieśni patriotyczne, aż po opracowania współczesne.
Na scenie wystąpili:
-
Chór „Radość” z Gorzyc Wielkich (dyr. Marcin Nowak),
-
Chór św. Józefa z Jankowa Przygodzkiego (dyr. Jadwiga Smok),
-
Chór Mieszany im. K.T. Barwickiego z Jarocina (dyr. Kasper Ekert),
-
Chór Mieszany im. Czesława Czypickiego z Koźmina Wielkopolskiego (dyr. Kasper Ekert),
-
Towarzystwo Śpiewacze z Odolanowa (dyr. Jan Szkudlarz),
-
Chór Konkatedralny pw. św. Grzegorza z Ostrowa Wielkopolskiego (dyr. Magdalena Nowicka),
-
Chór Męski „Echo” z Ostrowa Wielkopolskiego (dyr. Andrzej Ryłko),
-
Chór Nauczycielski im. Stanisława Wiechowicza w Ostrowie Wielkopolskim (dyr. Renata Pacyna),
-
Klub Seniorów Chóru Męskiego „Echo” z Ostrowa Wielkopolskiego (dyr. Magdalena Nowicka),
-
Towarzystwo Śpiewu z Raszkowa (dyr. Adam Szczuraszek),
-
Koło Śpiewacze „Cecylia” z Sulmierzyc (dyr. Małgorzata Wysocka),
-
Koło Śpiewacze „Harmonia” ze Zdun (dyr. Bogusława Dengusiak).
Kulminacyjnym momentem przeglądu było wspólne wykonanie utworu „Ojcze z niebios” Stanisława Moniuszki, które zgromadzeni usłyszeli w interpretacji wszystkich chórów razem - w sumie utwór zaśpiewało ponad 300 chórzystów!
Przegląd był nie tylko okazją do zaprezentowania dorobku artystycznego lokalnych zespołów, ale także do spotkania, wymiany doświadczeń i integracji środowiska chóralnego południowej Wielkopolski. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem publiczności.
Organizacja przeglądu została możliwa dzięki współfinansowaniu ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu „Moc Małych Społeczności” oraz Funduszu Grantowego Dobrego Sąsiedztwa dla Ostrowa Wielkopolskiego
Inf. Karol Marszał
Komentarze
Zostaw komentarz