AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPrzetargi i komunikatyWybory

Festiwal gwiazd muzyki i filmu w Ostrowie /video/

Rozrywka i kultura

Od 2 do 8 czerwca w Ostrowie Wielkopolskim królować będzie muzyka filmowa, a wszystko za sprawą 8. Grand Prix Komeda, bo tak od bieżącego roku brzmieć będzie nazwa Festiwalu Filmowego im. Krzysztofa Komedy.
- „Grand Prix Komeda” jest hasłem nośnym i w zupełności wystarczy – mówi dyrektor festiwalu Łukasz Maciejewski. – Ten festiwal ma swoją tożsamość, ten festiwal, wie czego chce, a mówię o tym dlatego, że większość festiwali nie za bardzo wie czego chce prezentując „wszystko i nic”. Nasz festiwal skupia się na muzyce, a Ostrów Wielkopolski to jedyne w tym momencie miejsce w Polsce, gdzie się spotykają kompozytorzy muzyki filmowej i to ci z najwyższej półki.

W tegorocznej edycji festiwalu miłośnicy kina i muzyki filmowej obejrzą 7 filmów konkursowych: 
- „Fuga” (reżyseria Agnieszka Smoczyńska, muzyka Filip Miśek) 
- „Kamerdyner”  (Filip Bajon, Antoni Komasa-Łazarkiewicz) 
- „Kler” (Wojciecha Smarzowski, Mikołaj Trzaska)  
- „Kobro / Strzemiński. Opowieść fantastyczna” (Borys Lankosz, Marcin Stańczyk) 
- „Krew Boga” (Bartosz Konopka, Jerzy Rogiewicz) 
- „Nina” (Olga Chajdas, Andrzej Smolik) 
- „Słodki koniec dnia” (Jacek Borcuch, Daniel Bloom).

Nowością tegorocznej edycji będzie nagroda dla młodego twórcy.

- Skontaktowała się ze mną wdowa po Wojciechu Jerzym Hasie, spadkobierczyni jego twórczości, pani Wanda Ziembicka Has, która zaproponowała mi, że chciałaby od tego roku przyznawać nagrodę im. Wojciecha Jerzego Hasa dla młodego twórcy – zakomunikował dyrektor festiwalu.

Oprócz pokazu filmów konkursowych, odbędzie się również tzw. „Panorama” czyli przegląd filmów, które z różnych powodów nie zmieściły się w konkursie. Tam zaprezentowane zostaną między innymi: „Wilkołak” Adriana Panka, „Powrót” Magdaleny Łazarkiewicz, grecki film „Litość” z muzyką Mikołaja Trzaski, „Ciemno prawie noc” Borysa Lankosza oraz film, który rozsławił Polskę właśnie przez muzykę, czyli „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego

Jak podkreśla dyrektor OCK Sebastian Górski, Grand Prix Komeda to również okazja do zaprezentowania muzyki na żywo:

- Swój recital zagra w Ostrowie Sonia Bohosiewicz, natomiast na finał w tym roku przygotowaliśmy spektakularny pod względem ilości muzyki występ Rebel Babel Film Orchestra – międzynarodowej wielojęzykowej orkiestry orkiestr dętych, prezentującej coś więcej niż tylko muzykę.

Tradycyjnie już ostrowski festiwal będzie okazją do udziały w warsztatach filmowych, które w tym roku poprowadzi Joanna Kos-Krauze.

Z okazji festiwalu Ostrów Wielkopolski odwiedzi plejada gwiazd, wśród których znajdą się wybitni reżyserzy, kompozytorzy i aktorzy, w tym m.in.: Gabriela Moskała, Agata Buzek, Ewa Wiśniewska Adam Woronowicz, Jacek Braciak, Anna Radwan, Sonia Bohosiewicz, Joanna Kos-Krauze, Borys Lankosz, Łukasz Simlat, Misia Furtak, Daniel Bloom, Antoni Komasa-Łazarkiewicz, Andrzej Smolik, Mikołaj Trzaska, Maciej Stańczyk, Jerzy Rogiewicz, Jan AP Kaczmarek, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Bartosz Chajdecki, Wojciech Mazolewski, Mary Komasa.

- Podczas festiwalu Grand Prix Komeda rozstrzygnięty zostanie konkurs na najlepszą muzykę w polskim filmie fabularnym, ale my w Ostrowie Wielkopolskim pamiętając o Krzysztofie Komedzie i o 50 rocznicy jego śmierci, ogłosiliśmy rok 2019 „Rokiem Krzysztofa Komedy” – mówi prezydent Ostrowa Beata Klimek. – W związku z tym oprócz festiwalu, przez cały rok odbywać się będzie szereg różnych działań upamiętniających Krzysztofa Komedę.

Szczegóły z tym związane przybliża dyrektor Wydziału Kultury i Promocji UM Ewa Janiszewska:

- Już 27 kwietnia odbędzie się inauguracja kampanii promocyjnej poświęconej Krzysztofowi Komedzie, której będzie towarzyszył koncert. Jeszcze w kwietniu pojawi się w naszej galerii Street Art w pobliżu OCK wizerunek Komedy. Z kolei 8 maja zostanie zaprezentowany medal wydany przez Bibliotekę Publiczną, a na wrzesień przewidziana jest promocja publikacji poświęconej Komedzie i braciom Kujawskim, wydana we współpracy z I Liceum Ogólnokształcącym. Odbędzie się również konkurs „Muzyka Komedy inspiracją w malarstwie” i szereg innych konkursów adresowanych do młodych ostrowian. Czynimy również starania, aby trwałą pamiątką Roku Komedy pozostał mural poświęcony osobie kompozytora.

REKLAMA
Darek Potasznik

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

16
Wtorek
Lipiec 2019
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Eustachego, Mariki, Mirelli