AKTUALNOŚCIPowiatGm. Ostrów WlkpGm. RaszkówGm. OdolanówGm. SośnieGm. PrzygodziceGm. SieroszewiceGm. Nowe Skalmierzyce

Stulecie chłopskiego strajku

Gm. Ostrów Wlkp

Równo sto lat temu w Górznie (Gmina Ostrów) wybuchł strajk pracowników rolnych, w wyniku którego śmierć poniosło kilka osób z okolicznych miejscowości. W rocznicę tych wydarzeń odbyły się uroczystości ku czci poległych.

Główne uroczystości odbyły się przy 13 sierpnia 2022 r. przy obelisku w pobliżu pałacu. Wcześniej uczestnicy spotkali się na uroczystej Mszy św. w intencji poległych.

zdjecie

W 1922 roku we wsiach Wielkopolski wybuchł powszechny strajk robotników kontraktowych zatrudnionych w majątkach. Protestujący wysuwali pw. postulaty podwyżki płac. Właściciele ziemscy do tłumienia ich angażowali policję i wojsko. Miejscem jednego z protestów był także majątek Lipskich. W tym przypadku niezadowolenie protestujących pogłębiał fakt, że strajkujących rolników właściciele próbowano zastąpić przymusowymi pracownikami w postaci więźniów z pobliskiego Szczypiorna.  Podczas próby rozpędzenia manifestantów przez policję i wojsko śmierć poniosło trzech robotników rolnych, a dowodzący oddziałem wojska młody oficer odebrał sobie życie.

zdjecie

To dla upamiętnienia poległych pracowników pochodzących z Kotowiecka, Lewkowa i Górzna ufundowana została już w latach 50-tych pamiątkowa tablica. Podczas tegorocznych uroczystości została ona zmieniona i pojawiło się na niej właściwe nazwisko jednego z zabitych, dotąd mylnie interpretowane. Tablice uroczyście odsłonili sołtysi miejscowości, z których pochodzili polegli, a poświęcona została przez proboszcza z parafii w Górznie.

zdjecie

Rys historyczny tamtych wydarzeń przedstawiła regionalistka Danuta Jonak, która na te okazje przygotowała broszurę pt. „Strajk rolny w Górznie”, wydaną staraniem Gminnej Biblioteki w Gorzycach Wielkich.

zdjecie

Uroczystości zgromadziły wielu gości: parlamentarzystów, samorządowców, przedstawicieli rodzin, organizacji społecznych, Wielkopolskiej Izby Rolniczej, okolicznych mieszkańców i przebiegały w podniosłej atmosferze. Władze Powiatu Ostrowskiego reprezentowali: Paweł Rajski Starosta Ostrowski, Piotr Walkowski Przewodniczący Rady Powiatu, Józef Wajs Radny powiatowy.

zdjecie

Gospodarzem uroczystości był wójt Gminy Ostrów Piotr Kuroszczyk, a współorganizatorami Przewodniczący Rady Powiatu Piotr Walkowski oraz sołtys Górzna Marian Orłowski.

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

27
Środa
Wrzesień 2023
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
imieniny:
Damiana, Mirabeli, Wincentego
REKLAMA