AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

OUTW w okresie wakacyjnym /foto/

Miasto

Aktywność i zaangażowanie słuchaczy Ostrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku na rzecz miasta i środowiska jest powszechnie znana i doceniana. Nie dziwi więc fakt, że i podczas okresu wakacyjnego seniorów z tego środowiska było widać wszędzie. Nie tylko w sanatoriach, uzdrowiskach czy ośrodkach SPA oraz miejscach wypoczynkowych w górach i nad morzem, ale przede wszystkim, kiedy brali udział i włączali się czynnie w organizację wielu imprez inicjowanych przez włodarzy miasta i Zarząd Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ostrowie Wielkopolskim.

Warto więc wspomnieć o kilku wakacyjnych wydarzeniach pokazujących, jak w Ostrowie Wielkopolskim - mieście przyjaznym starzeniu, osoby w jesieni życia potrafiły w czasie letnich miesięcy w sposób piękny zagospodarować wolny czas, zrobić z niego najlepszy użytek, wpływać na poczucie swojej wartości, na poprawę zdrowia i życiowego optymizmu w trudnym procesie zdrowego i bezpiecznego starzenia się. Włączając się w podejmowane przez władze  miasta i Zarząd Ostrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku działania, ukierunkowane na twórczą integrację, w których dominował duch młodości, seniorzy z tego środowiska byli tam, gdzie tętniło życie, gdzie liczyła się żywotność, sprawność fizyczna, dobra energia i sympatyczne relacje między ludźmi. Świadczy o tym ich liczny udział w wydarzeniach kulturalnych, rekreacyjnych, sportowych i patriotycznych, jakie odbywały się w tym czasie w Ostrowie Wielkopolskim.

Kolejny raz udowodnili, że są otwarci na ćwiczenia ogólnorozwojowe na Piaskach Szczygliczce. Dla nich ruch na świeżym powietrzu to ulubiona forma terapii, okazja do wspólnej zabawy, rozmów i wspomnień, dzielenia się radościami i smutkami, umacniania przyjacielskich relacji i poznawania nowych ludzi. W tym roku w czasie ćwiczeń na Piaskach poznali między innymi tajniki Qigong (tai chi). Dla niezorientowanych dodam, że to wewnętrzna medytacyjna praktyka, w czasie której najczęściej używa się powolnego, subtelnego ruchu i pracy z oddechem w celu pobudzenia i zrównoważenia przepływów energii wewnętrznej Qi. Miło było popatrzeć, z jaką pasją i zaangażowaniem uczestnicy tych spotkań podchodzili do ćwiczeń oddechowych, ruchowych i medytacyjnych w przekonaniu, że qigong i tai chi mają wiele korzyści dla zdrowia, takich jak wzmacnianie ciała oraz ducha, poprawa równowagi, koordynacji, elastyczności, krążenia, odporności i samopoczucia. Takie postawy ludzi w dojrzałym wieku pokazują, jak zwiększona świadomość starszych ostrowian po okresie pandemii spowodowała, że wzrosło wśród nich zainteresowanie zajęciami związanymi z różnymi formami rekreacji, aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia. Znalazło to odzwierciedlenie w założeniach programowych Uniwersytetu na nowy rok akademicki.

Z ciekawszych wydarzeń, inicjowanych w okresie wakacyjnym przez Zarząd OUTW warto wymienić wyprawę członków kola turystyki pieszej i rowerowej do Bogufałowa, gdzie sprzątali las i poznawali jego piękno, spotkania malarskie członków koła plastycznego „Impresja” w plenerze, występ chóru „Ostrowianki” z programem dla pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej, udział seniorek w warsztatach żywienia, czy wyjazd członków koła „Turystocykliści” do Mojej Woli, gdzie w Ośrodku Biały Daniel realizowali w ciągu dwóch dni bogaty program związany z poprawą jakości ich życia.

Wzorem lat ubiegłych członkinie chóru Ostrowianki wzięły udział w Narodowym Czytaniu 2023 w ostrowskim Amfiteatrze. W tym roku, wspólnie z Robertem Gonerą, aktorem teatralnym i filmowym czytały lekturę „Nad Niemnem” – powieść społeczno – obyczajową Elizy Orzeszkowej z 1888 roku.

Na uwagę zasługuje uczestnictwo 60- osobowej grupy podróżników z ostrowskiego uniwersytetu w festiwalu „Odyseja Antonińska”, jaki odbył się w Ośrodku Wypoczynkowym LIDO w Antoninie oraz podobnie licznej grupy seniorów z różnych sekcji i kół zainteresowań w Targach VIVA SENIORZY 2023 w Poznaniu.

Nie mogło też ich zabraknąć na święcie ostrowskich organizacji pozarządowych, stąd w sobotnie popołudnie w dniu 2.09.2023 r. uczestniczyli na polanie w Parku Miejskim w III Pikniku Organizacji Pozarządowych. Z satysfakcją odnotowujemy, że dużym zainteresowaniem mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego i powiatu cieszyło się stoisko promujące Ostrowski Uniwersytet, w ramach którego Słuchaczki koła plastycznego „Impresja” wystawiły swoje prace, a członek Zarządu OUTW Andrzej Kosiarek przygotował pokaz gry w boule. Przy tej okazji pokazano wszystkim, czym Uniwersytet się zajmuje i jakimi sukcesami może się pochwalić. Ponadto zaprezentowano program działania ostrowskiego uniwersytetu na rok akademicki 2023/2024.

Przed jego rozpoczęciem seniorzy, pełni werwy i optymizmu, otwarci na nowe wyzwania, wyruszyli w świat. Podróżnicy wypoczywali na 7-dniowym turnusie wczasowym w Rumunii, zaś członkowie sekcji kształtowania sylwetki na 8-dniowym wyjeździe rehabilitacyjnym w Ciechocinku.

Wyrażamy nadzieję – mówiła nam Aleksandra Biegańska, prezes Zarządu OUTW podczas III Pikniku Organizacji Pozarządowych, że nowy rok akademicki będzie czasem uśmiechniętych i zadowolonych z życia ostrowskich seniorów.

Inauguracja nowego roku akademickiego w Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Ostrowie Wielkopolskim odbędzie się w auli Społecznej Akademii Nauk w dniu 10 października 2023 roku o godzinie 16.00.

Informacja – Kazimierz Nawrocki

     Zdjęcia -  Barbara Peukert, Adam Ulichnowski

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

21
Piątek
Czerwiec 2024
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
imieniny:
Alicji, Alojzego, Rudolfa
REKLAMA