AKTUALNOŚCINa SygnalePolicjaStraż PożarnaZdrowieStraż Miejska

Apel Okręgowej Rady Lekarskiej

Zdrowie

Okręgowa Rada Lekarska Wielkopolskiej Izby Lekarskiej zaapelowała o bezwzględne stosowanie przepisów dotyczących warunkowego prawa wykonywania zawodu lekarza/lekarza dentysty dla osób, które uzyskały dyplom poza UE. Przepisy wprowadzone w czasie pandemii SARS-CoV-2, a następnie przedłużone dla obywateli Ukrainy od samego początku były wadliwe i do dziś nie są należycie egzekwowane.

Apel podjęty 21 października jest skierowany m.in. do Ministra Zdrowia, Prokuratora Generalnego, Wojewody Wielkopolskiego, organów założycielskich placówek ochrony zdrowia i osób zarządzających placówkami ochrony zdrowia. Wielkopolska Izba Lekarska z niepokojem obserwuje bowiem, że przepisy umożliwiające uproszczony dostęp do wykonywania zawodu m.in. lekarzom z takich państw jak Ukraina czy Białoruś są naruszane, zarówno przez samych lekarzy, jak i zatrudniające ich podmioty lecznicze.

Wadliwe przepisy

W 2020 roku ustawodawca wprowadził dwie możliwości uzyskania uprawnień dających możliwość szybkiego rozpoczęcia pracy w Polsce medykom spoza Unii Europejskiej. Pierwszą z nich było warunkowe prawo wykonywania zawodu, drugą prawo wykonywania zawodu na określony zakres czynności zawodowych, czas i miejsce zatrudnienia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (dające możliwość pracy w zakresie swojej specjalizacji). Największą popularnością cieszyło się pierwsze z wymienionych, dawało jednak możliwość pracy jedynie w podmiocie leczniczym przeznaczonym do udzielania świadczeń zdrowotnych pacjentom chorym na COVID-19. Po zniesieniu stanu zagrożenia epidemicznego osoby posiadające warunkowe prawo wykonywania zawodu mogą nadal leczyć pacjentów, jednak wyłącznie jako lekarze ogólni. Obecnie o uprawnienia w tym trybie mogą się ubiegać tylko obywatele Ukrainy, którzy przekroczyli granicę po 24 lutego 2022 r.

Samorząd lekarski już w momencie uchwalania przepisów alarmował, że są one wadliwe. Ustawodawca nie wymaga egzaminu potwierdzającego znajomość języka polskiego, nie ustanowił też minimum wymaganych kwalifikacji zawodowych. Brak też precyzyjnej i jasnej regulacji określającej uprawnienia lekarzy posiadających warunkowe prawo wykonywania zawodu, co prowadzi do licznych nieprawidłowości.

W swoim apelu Okręgowa Rada Lekarska pisze m.in.:

  1. warunkowe prawo wykonywania zawodu lekarza albo lekarza dentysty nie uprawnia do pracy w charakterze lekarza specjalisty. Posługiwanie się tytułem lekarza specjalisty, a także umieszczenie informacji wprowadzających w błąd pacjentów, że lekarz posiadający warunkowe prawo wykonywania zawodu lekarza albo lekarza dentysty udziela świadczeń zdrowotnych w takim samym zakresie jak specjalista stanowią naruszenie obowiązujących zasad wykonywania zawodu lekarza;
  2. udzielanie specjalistycznych świadczeń zdrowotnych przez lekarzy lub lekarzy dentystów,  którzy posiadają dyplom potwierdzający uzyskanie tytułu specjalisty wydany poza Unią Europejską,  jest dopuszczalne w przypadku uzyskania prawa wykonywania zawodu lekarza/lekarza dentysty na określony zakres czynności zawodowych, czas i miejsce zatrudnienia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przyznawanego przez okręgową radę lekarską na podstawie art. 7 ust. 2e ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty.

Z trybu uproszczonego dającego możliwość leczenia specjalistycznego (pkt. 2) skorzystało jednak znacznie mniej osób. Do dziś Wielkopolska Izba Lekarska przyznała takie prawo wykonywania zawodu 50 lekarzom i 2 lekarzom dentystom. Natomiast warunkowym prawem wykonywania zawodu legitymuje się w naszym województwie 177 lekarzy i 34 lekarzy dentystów. W ich przypadku posługiwanie się tytułem lekarza specjalisty, umieszczanie takich informacji na pieczątce, a co gorsza udzielanie specjalistycznych świadczeń zdrowotnych stanowi naruszenie prawa. Niestety, nie należy to do rzadkości. Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej WIL został powiadomiony już o 9 podobnych sprawach.

Zawiadamiamy śledczych

W skrajnych przypadkach Wielkopolska Izba Lekarska nie wahała się zawiadomić prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa. Zawiadomienie dotyczyło m.in. lekarki posiadającej warunkowe prawo wykonywania zawodu, która pracowała w charakterze anestezjologa dziecięcego. W innym przypadku świadczeń zdrowotnych udzielali lekarze, którym izba lekarska odmówiła przyznania uprawnień ze względu na brak znajomości języka polskiego. Osoby te nie odwołały się od tych decyzji i nie mają prawa leczyć pacjentów. Pomimo tego zostały zatrudnione w jednym z wielkopolskich szpitali.

Warunkowe prawo wykonywania zawodu nie uprawnia także do rejestrowania prywatnej praktyki lekarskiej. Zidentyfikowaliśmy już jednak trzy osoby w samej Wielkopolsce, które zarejestrowały działalność gospodarczą o nazwie sugerującej działalność leczniczą.

Wszystkie wymienione powyżej przykłady są wysoce naganne, a w konsekwencji stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa pacjentów. Z informacji, jakie spływają do nas od lekarzy oraz pacjentów wiemy, że ich skala jest większa niż przytoczone tu liczby, jednak samorząd lekarski nie ma środków i narzędzi do szybkiej weryfikacji każdego sygnału.

Pomagamy w nauce

Z negatywną decyzją ze strony Wielkopolskiej Izby Lekarskiej spotkały się jak dotąd 73 osoby ubiegające się o prawo wykonywania zawodu w trybie uproszczonym. Powodem najczęściej była niedostateczna znajomość języka polskiego, bez której trudno sobie wyobrazić prawidłowe zebranie wywiadu od pacjenta, prowadzenie dokumentacji medycznej czy komunikację z personelem.

Dlatego zaraz po wybuchu wojny za naszą wschodnią granicą uruchomiliśmy darmowe kursy języka polskiego dla lekarzy i lekarzy dentystów z Ukrainy. Lekcje są kontynuowane do dziś, a udział w zajęciach wzięło ponad 100 osób. Intensywna nauka pozwoliła wielu lekarzom z pozytywnym skutkiem ubiegać się o warunkowe prawo wykonywania zawodu. Okręgowa Rada Lekarska WIL stoi jednak na stanowisku, że kompetencje językowe powinny przysłużyć się lekarzom spoza UE do nostryfikacji dyplomu lub złożenia Lekarskiego (Lekarsko-Dentystycznego) Egzaminu Weryfikacyjnego, a więc nabycia pełni uprawnień. Niedoskonałe rozwiązania z czasu pandemii powinny natomiast zostać zniesione.

Inf. Przemysław Ciupka

Rzecznik Prasowy Wielkopolskiej Izby Lekarskiej

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

21
Piątek
Czerwiec 2024
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
imieniny:
Alicji, Alojzego, Rudolfa
REKLAMA