Umowę o dofinansowaniu na kwotę 2,5 mln euro podpisał we wtorek, 2 stycznia, w przygodzickim GOK wicemarszałek woj. wielkopolskiego Krzysztof Grabowski i oboje prezesi Wielkopolskiego Partnerstwa dla Doliny Baryczy Piotr Kryszczak i Inga Demianiuk-Ozga.
Jak mówił Krzysztof Grabowski:
- Pieniądze wdrażane za pośrednictwem lokalnych grup działania (LGD) docierają w konkretne miejsca, bo LGD to takie organizacje, które funkcjonują w terenie po to, aby zabezpieczać potrzeby mieszkańców, a środki, o których decydują, mogą być przeznaczane na różnorakie cele" - mówi sygnatariusz umowy Krzysztof Grabowski.
Środki z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 oraz Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027 zostaną wdrożone na edukację, rozwój działalności gospodarczej, ekoturystykę, aktywizację społeczną, tworzenie miejsc pracy, czy infrastrukturę rowerową.
LGD są lokalnymi inkubatorami aktywizującymi społeczności lokalne. To są partnerstwa trójsektorowe, z udziałem sektora społecznego, gospodarczego i publicznego i jest to w zasadzie jedyne takie miejsce, gdzie rzeczywiście te trzy sektory współpracują na rzecz wypracowania wspólnych kierunków rozwoju pewnych obszarów.
- Cały czas monitorowaliśmy, jak wygląda programowanie w nowej perspektywie finansowej UE. Gdy zorientowaliśmy się, że Wielkopolska zabezpiecza środki na wielofunduszowość, to wyszliśmy z taką inicjatywą powołania własnej, bliźniaczej LGD. Dlatego jesteśmy w tej wielkopolskiej rodzinie lokalnych grup działania, by realizować nasze kolejne przedsięwzięcia - powiedział Wójt Gminy Przygodzice Krzysztof Rasiak.
Przez swoje projekty LGD nie tylko aktywizują lokalne społeczności, ale też dużo pieniędzy przeznaczają na realizację projektów przez innych beneficjentów. Ten wymiar aktywizacyjny obejmuje dzieci i młodzieży poprzez organizację np. zajęć edukacyjnych, animacyjnych, kulturalnych oraz całą społeczność na rzecz rozwoju swojego obszaru.
Wójt Krzysztof Rasiak ocenia, że lokalne projekty „budują system zrównoważonego rozwoju. "Chodzi też o to, żeby beneficjentami unijnych środków stały się społeczności lokalne, nie tylko za sprawą uzyskania wsparcia z tytułu dopłat, ale też zadań, które wprost będą służyć celom publicznym" - zaznacza.
- Jeśli chodzi o konkretne nasze inwestycje, czy plany - na razie ich nie ma, ponieważ jednym z zadań LGD jest ogłaszanie konkursów, a więc będziemy wybierać do dofinansowania te najlepsze wnioski, które będą realizować nam lokalną strategię rozwoju - wyjaśnia prezes Wielkopolskiego Partnerstwa dla Doliny Baryczy Piotr Kryszczak. "Nie są to oczywiście środki na wszystko, ale dzięki nim będzie można podejmować i rozwijać: działalność gospodarczą, czy gospodarstwa rolne poprzez zagrody edukacyjne, gospodarstwa agroturystyczne.
Mamy ofertę dla JST na budowę infrastruktury rowerowej i oczywiście środki dla organizacji pozarządowych, które można spożytkować na aktywizację świetlic wiejskich, które często w Dolinie Baryczy są wyremontowane ze środków unijnych, ale nie ma w nich aktywności. Piotr Kryszczak podkreśla, że "bliźniacze stowarzyszenia reprezentują w dalszym ciągu jeden region Doliny Baryczy i to się nie zmienia. Dolina nie ma granic administracyjnych, jest specyficzna. Jedyną zmianą jest to, że na tym obszarze będą teraz funkcjonować dwie LGD - każda będzie realizować swoje zadania czy to po części dolnośląskiej, czy też wielkopolskiej" - przekonuje.
W całej Wielkopolsce funkcjonuje 30 LGD, które swoim zasięgiem podejmują obszar całego województwa. Mogą sięgać po środki rzędu 30,5 mln euro.
W konferencji w Przygodzicach uczestniczył m.in. starosta ostrowski Paweł Rajski, radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Andrzej Pichet, zastępca wójta Lucyna Koczorowska, przewodnicząca rady gminy Janina Wojtasiak, radni, sołtysi, włodarze gmin i przedsiębiorcy spod znaku Dolina Baryczy Poleca, a także przedstawiciele lokalnych mediów.
Inf. Tomasz Wojtasik
Źródło: www.przygodzice.pl
Komentarze
Zostaw komentarz