Ważnym ogniwem w realizacji zadań edukacyjnych Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ostrowie Wielkopolskim są, mające charakter otwarty, wykłady audytoryjne odbywające się raz w miesiącu w auli Społecznej Akademii Nauk. Dotyczą różnych dziedzin nauki, kultury, literatury, medycyny, psychologii, turystyki, filozofii i spraw społecznych. Duża frekwencja podczas tych spotkań edukacyjnych dowodzi, jak wielkie wzbudzają zainteresowanie wśród starszych mieszkańców miasta.
Galeria zdjęć
Tak też było w dniu 26 listopada 2024 roku podczas seminarium prowadzonym przez Panów prof. Jerzego Jackowskiego, Dziekana Wydziału Inżynierii Mechanicznej, prof. Mirosława Gidlewskiego, Dyrektora Instytutu Pojazdów i Transportu i mgr. Inż. Tomasza Mantura z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie na temat: Bezpieczne uczestniczenie seniorów w ruchu drogowym.
Witając licznie zgromadzonych słuchaczy i zaproszonych gości moderator tego spotkania Ryszard Dolata, wiceprezes Zarządu ostrowskiego uniwersytetu podkreślił niezwykle istotną rolę, jaką spełnia Uniwersytet w propagowaniu i realizacji różnorodnych zadań na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa seniorom, co ma duży wpływ na jakość ich życia. Podziękował wykładowcom za ich obecność wśród ostrowskich seniorów a studentów OUTW zachęcił do wysłuchania wykładu i zapoznania się z prezentacją, jak seniorzy mogą długo i bezpiecznie uczestniczyć w ruchu drogowym korzystając ze środków transportu indywidualnego.
Zabierając głos prof. Jerzy Jackowski wyraził zadowolenie z możliwości spotkania się z tak licznym gronem seniorów z Ostrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wyraził podziw dla ich postawy życiowej, uśmiechniętych twarzy, wzajemnych relacji nacechowanych życzliwością oraz dążeniem do poznawania rzeczy nowych, do zdobywania wiedzy i poszerzania swoich umiejętności. Z takimi ludźmi warto się spotykać i dzielić wiedzą niezbędną dla bezpiecznego poruszania się po drogach. Służy temu – podkreślił – powstałe przy Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie jako pierwsze w kraju Centrum wiedzy o dostępności w obszarze transportu i mobilności, którego działania doprowadziły do wypracowania rozwiązań ułatwiających codzienne funkcjonowanie seniorom, osobom chorym i niepełnosprawnym oraz ofiarom wypadków drogowych. W tym roku działalność Centrum poszerzona zostanie dodatkowo o przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu poprzez rozwijanie i doskonalenie kompetencji cyfrowych seniorów. To dla nas zaszczyt i ogromna satysfakcja – mówił – że możemy dzisiaj o tych sprawach porozmawiać ze znanymi z aktywności ostrowskimi nestorami.
Seniorzy są ważną siłą społeczną i powinni bronić swoich praw. Nie ulegać dyskryminacji, bo to nie oni powodują największą liczbę wypadków – stwierdził na wstępie swego wykładu prof. Mirosław Gidlewski, Dyrektor Instytutu Pojazdów i Transportu WAT. Dlatego, jeżeli znajdujemy w tym przyjemność, to powinniśmy jak najdłużej korzystać ze środków transportu indywidualnego, dbając o swoje bezpieczeństwo. Biorąc to pod uwagę Instytut pod moim kierownictwem - dodał - postanowił organizować szkolenia specjalistyczne dla seniorów – stacjonarne lub zdalne za pomocą platformy Microsoft Teams, aby uświadomić im, jak długo i bezpiecznie mogą uczestniczyć w ruchu drogowym korzystając ze środków transportu indywidualnego. Poinformował, że z takimi propozycjami Instytut wystąpi do wszystkim Uniwersytetów Trzeciego Wieku w kraju.
Prof. Mirosław Gidlewski wyraził zadowolenie z nawiązania współpracy z ostrowskimi seniorami ze środowiska uniwersyteckiego. Przybliżając im ten temat wyraził przekonanie, że to dobry początek na rozwinięcie stałego współdziałania. W swoim wykładzie zwrócił szczególną uwagę na wiek uczestnika ruchu drogowego a zagrożenia wypadkowe i ich skutki oraz przyczyny, przebieg i skutki wypadków drogowych, których sprawcami są seniorzy. Ponadto na możliwości zwiększenia ochrony kierowców i pasażerów w czasie zaistnienia wypadku drogowego oraz na urządzenia i systemy bezpieczeństwa czynnego w samochodach wspomagające pasywnie i aktywnie kierowcę przydatne seniorom. Jednocześnie omówił dobre praktyki ukierunkowane na wzrost mobilności osób starszych, ze szczególnym zwróceniem uwagi na przejazd przez skrzyżowanie, przejazd przez przejście dla pieszych i jazdę w kolumnie. Z dużym zaciekawieniem przyjęto przeprowadzone przez niego symulacje w ruchu drogowym oraz informację, jak korzystać z pomocy Centrum Wiedzy o Dostępności (CWOD) w życiu codziennym.
To był pokaz dużej kultury osobistej i poprawnej polszczyzny, docierający skutecznie do ludzkiej wyobraźni. Widać było emocjonalną reakcję słuchaczy. Słychać było liczne głosy, że ta prelekcja zostanie przez obecnych tego dnia w auli SAN na długo zapamiętana ze względu na interesującą tematykę, dużą wiedzę, wysoki poziom empatii i dynamiczny, humorystyczny sposób przekazu wykładowcy. Częste oklaski podczas prelekcji były wyrazem podziwu i uznania dla prowadzonych zajęć, zwłaszcza za umiejętność nawiązania dobrego kontaktu ze starszymi i stosowanie metod aktywizujących słuchaczy posiadających duże doświadczenie i różnego rodzaju nawyki.
Kolejny wykładowca mgr. inż. Tomasz Mantur z Wydziału Inżynierii Mechanicznej Instytutu Pojazdów i Transportu Wojskowej Akademii Technicznej omówił temat: Senior w nowoczesnym samochodzie. W trakcie swojego przekazu zwrócił uwagę na funkcjonowanie systemu Człowiek-Pojazd-Otoczenie, na przyczyny wypadków drogowych i bezpieczeństwo samochodu. Zapoznał zebranych z bazą dydaktyczną Centrum wiedzy o dostępności do transportu i mobilności osób o szczególnych potrzebach, uczulając ich na tematykę programów szkoleń dla seniorów i rozwiązania innowacyjne. Zakomunikował, że z obszerniejszą informacją na ten temat można zapoznać się przeglądając stronę internetową http://cwod.wim.wat.edu.pl
Jednocześnie zachęcił seniorów do sprawdzenia swoich predyspozycji do bezpiecznego prowadzenia samochodu korzystając z SelfTestu – testu online. Ponadto do wzięcia udziału w badaniu intensywności eksploatacji pojazdów przez kierowców w różnym wieku. Nadmienił, że informacje do wypełnienia takiej ankiety są łatwo dostępne dla każdego właściciela/użytkownika samochodu na stronie internetowej historiapojazdu.gov.pl.
Treść wykładu i główne myśli płynące z zajęć młodego naukowca, jak też wyczerpujące odpowiedzi na pytania zadawane przez słuchaczy, zostały pozytywnie przyjęte przez obecnych na zajęciach seniorów. Wszyscy mieli świadomość, że pogłębiona wiedza z tego zakresu leży w żywotnym interesie każdego z nich.
Ryszard Dolata podziękował wykładowcom za przyjęcie zaproszenia na spotkanie z ostrowskimi seniorami i za wysoki poziom przeprowadzonych zajęć edukacyjnych. Wyraził nadzieję, że to początek dobrej i konstruktywnej współpracy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ostrowie Wielkopolskim z Wojskową Akademią Techniczną w Warszawie.
Po zakończeniu seminarium był czas na bezpośredni kontakt słuchaczy z wykładowcami. W rozmowie ze mną prof. Mirosław Gidlewski – Dyrektor Instytutu poinformował mnie, że głównym celem działania Centrum wiedzy o dostępności do transportu i mobilności osób o szczególnych potrzebach (OSP) to rozwijanie zagadnień projektowania uniwersalnego oraz opracowywania, promowania i upowszechniania innowacyjnych rozwiązań produktów oraz standardów usług powszechnych, prowadzących do zwiększenia poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym, głównie seniorów korzystających ze środków transportu indywidualnego. Centrum realizuje liczne inicjatywy edukacyjne i popularyzatorskie. Jednym z przykładów takich inicjatyw było, przebiegające w fantastycznej atmosferze, spotkanie w Ostrowie Wielkopolskim.
Zdjęcia – Tomasz Mantur, Ewa Skibińska, Adam Ulichnowski
Autor tekstu – Kazimierz Nawrocki
Komentarze
Zostaw komentarz