Mistrzostwo na "Piątkę"!!!

Drużyna koszykarska chłopców UKS "Piątki" z ostrowskiej SP 5 zdobyła mistrzostwo Polski pokonując w wielkim finale SP 5 z Ełku 33:30 na turnieju Energa Basket Cup rozgrywanym w Gdańsku!

Ostrowianie dotarli do wielkiego finału po wyczerpujących bojach, m.in. z brązowymi medalistami – SP 152 z Warszawy.

W piątkowym finale długi czas po pierwszym gwizdku sędziego żadna z drużyn nie mogła trafić do kosza. W końcu jednak sztuka ta udała się Nikodemowi Suskiemu. Chwilę później po szybkiej akcji oraz rzutach wolnych to zespół z Ełku objął prowadzenie (2:4). Dobrze jednak spisywał się w ekipie ostrowskiej Mikołaj Zaremba, który rzucał, podawał, dużo biegał,  co pozwoliło ostrowianom odzyskać prowadzenie 9:6. W końcówce pierwszej kwarty lepiej spisali się jednak rywale, którzy rzutem równo z syreną wyszli na prowadzenie ustalając wynik pierwszej kwarty na 9:10.

Z początkiem drugiej kwarty ostrowianie po rzucie wolnym szybko wyrównali stan meczu, a już chwilę później prowadzili 12:10. W szybkich akcjach, które były atutem ostrowskiej Piątki brylował Kacper Pietrasik, wyprowadzając swój zespół na prowadzenie 18:14, w końcówce znów punkty zdobyli rywale i ostatecznie pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 18:16.

Trzecia kwarta ostrowianom ewidentnie nie wyszła. Szybkich ataków, które były ich sporym  atutem nie udawało się zamieniać na zdobycze punktowe. Ekipa z Ełku szybko doprowadziła do wyrównania (18:18). Wydawać się mogło, że jeśli nie z akcji, to może punkty uda się zdobyć po rzutach wolnych, jednak faulowany Mikołaj Zaremba trafił tylko jeden z dwóch rzutów. Rywale po kolejnej akcji objęli prowadzenie (19:20), ostrowianom zaś w dalszym ciągu akcje się nie kleiły. Kolejne rzuty wolne, tym razem na 2 punkty zamienił Nikodem Suski. Przeciwnicy znów jednak popisali się lepszą końcówką i na 10 sekund przed końcem kwarty ponownie objęli prowadzenie. Po trzech kwartach mieliśmy wynik 21:22.

Niemoc strzelecka utrzymywała się również na początku kwarty czwartej, którą od celnego rzutu rozpoczęli rywale. Ostrowianie szybkie akcje przeplatali przemyślanymi akcjami w ataku pozycyjnym stosując efektowne wysokie wrzutki pod kosz, niestety w dalszym ciągu brakowało wykończenia akcji, co skrzętnie wykorzystywali rywale uciekając na 5 punktów (21:26). Nikodem Suski zakończył wreszcie jedną z kolejnych akcję trafieniem, na co  przeciwnicy bardzo szybko odpowiedzieli tym samym, utrzymując bezpieczną przewagę (23:28). O czas poprosił zatem trener Krzysztof Cnotliwy, aby tchnąć ducha w chłopaków na ostatnie trzy minuty gry. Zaraz po przerwie Tomasz Marek po profesorsku wykonał dwa rzuty wolne kolejny raz zmniejszając dystans do 3 punktów, zaś po kolejnej akcji Mikołaja Zaremby mieliśmy już 27:28! Zespół z Ełku opanował nerwy i znów odskoczył na 3 punkty, jednak w tym momencie ponownie dał o sobie znać Nikodem Suski którego celny rzut pozwolił doskoczyć na 1 punkt (29:30).

Na minutę przed końcem trener Cnotliwy ponownie poprosił o czas, piłkę jednak mieli zawodnicy z Ełku, którzy pokazali wcześniej, że potrafią rozgrywać długie akcje. Tym razem popełnili fatalny błąd, który po szybkim ataku ostrowianie zamienili na punkty dające im prowadzenie 31:30! W natarciu jednak znów byli przeciwnicy, którzy mieli „piłkę meczową” na kilkanaście sekund przed końcową syreną. W zamieszaniu podkoszowym jaki powstało po niecelnym rzucie piłkę przejęli ostrowianie i to oni wyprowadzili dosłownie i w przenośni „mistrzowską kontrę”, którą przypieczętowali zwycięstwo 33:30 w całym meczu oraz w turnieju.

- Stawka meczu była bardzo wysoka i to sparaliżowało zawodników. Obawialiśmy się czy gra będzie układała się zgodnie z planem – przyznaje trener Krzysztof Cnotliwyte nerwy było widać, nie byliśmy w stanie odskoczyć rywalom przez większość meczu, jednak w kluczowym momencie przyszedł spokój. Oddaliśmy dwa decydujące rzuty i urwaliśmy zwycięstwo – dodaje.

Tytuł MVP turnieju zdobył Nikodem Suski, podkreślić jednak należy wspaniałą grę całego zespołu – na wyróżnienie z pewnością zasłużył wszechstronny Mikołaj Zaremba, dynamiką imponował Kacper Pietrasik, niezwykłe opanowanie w kluczowym momencie meczu wykazał Tomasz Marek. A oto pełny skład Mistrzów Polski szkół podstawowych 2016:

Asystent trenera: Jacek Wawrzyniak

Po 10 latach trener Krzysztof Cnotliwy ponownie doprowadził do mistrzostwa prowadzony przez siebie zespół chłopców z ostrowskiej Piątki. Ze składu 2006 kilka nazwisk znanych jest obecnie na koszykarskich parkietach w Polsce. Zapewne w gronie świeżo upieczonych mistrzów znajdują się kolejni koszykarze, których wkrótce podziwiać będziemy na parkietach polskiej ekstraklasy, a może nie tylko.

Sportowcy mówią, że zdobyć mistrzostwo jest trudno, jednak powtórzyć ten sukces jest jeszcze trudniej. Cichy i skromny pan Krzysztof dokonał tego we wspaniałym stylu, co zasługuje na ogromy szacunek i uznanie. Mamy nadzieję, że sukces ten zostanie doceniony w naszym mieście, którego sport stał się w ostatnim czasie najlepszą wizytówką.

Więcej o turnieju Energa Basket Cup pisaliśmy TUTAJ.