AKTUALNOŚCISportPiłka nożnaŻużelKoszykówkaPiłka ręcznaLekkoatletykaTenis stołowySiatkówkaPozostałe sporty

Łukasz Błaszczyk Mistrzem Europy w klasie Standard!

Pozostałe sporty

18. Szybowcowe Mistrzostwa Europy w klasie Standard i 15 metrowej rozgrywane na włoskim lotnisku Rieti przejdą do historii, po tym, jak fantastycznie spisał się nasz pilot Łukasz Błaszczyk (Aeroklub Ostrowski). Latając w bardzo trudnym terenie nad Apeninami, w zmiennej burzowej pogodzie, w pięknym stylu wygrał mistrzostwa, zdobywając złoty medal i tytuł Mistrza Europy w klasie Standard. W klasyfikacji zespołowej polska drużyna zajęła 4. miejsce.

– Latanie w Apeninach jest bardzo wymagające i dostarcza niezapomnianych wrażeń. Zaprocentował intensywny trening zapoczątkowany w ubiegłym roku na lotnisku Rieti. Rywalizując z najlepszymi europejskimi pilotami w tak trudnym a zarazem pięknym terenie, zdobyłem kolejne cenne doświadczenie, które pozwoliło mi wspiąć się na wyższy poziom zaawansowania w lataniu szybowcowym – powiedział Łukasz Błaszczyk.

Podczas Mistrzostw w Rieti Łukasz wykazał się wielkim kunsztem i odpornością psychiczną. Nie miał sobie równych, a w klasyfikacji generalnej mistrzostw prowadził niepokonany przez trzy konkurencje. 

Zwycięstwo Łukasza Błaszczyka cieszy podwójnie. Po pierwsze nigdy w historii Polak nie zdobył medalu podczas mistrzostw rozgrywanych w Rieti. Po drugie, jest to pierwszy złoty medal Błaszczyka. Poprzedni – brązowy – zdobył podczas mistrzostw Europy rozgrywanych dwa lata temu w Ostrowie Wielkopolskim. 

Mniej szczęścia mieli pozostali nasi zawodnicy. Przemysław Bartczak (Aeroklub Włocławski) zakończył rywalizację w klasie standard na 17. miejscu. W klasie 15 metrowej nasi młodzi zawodnicy dzielnie walczyli w tym trudnym terenie – Jędrzej Skłodowski (Aeroklub Kujawski) zajął 10. lokatę, a Łukasz Grabowski (Aeroklub Włocławski) uplasował się na 13. miejscu.

W klasyfikacji zespołowej nasza drużyna wywalczyła 4. miejsce.

Nasza pozycja w świecie

Dzięki znakomitym wynikom naszych zawodników, Polska od dwóch lat zajmuje pierwsze miejsce w Światowym rankingu szybowcowym. Francja jest na drugim, a Niemcy na trzecim miejscu. W klasyfikacji indywidualnej prowadzi nasz zawodnikSebastian Kawa. Trzeci jest Karol Staryszak. W rankingu sklasyfikowano ponad 5000 pilotów z 39 krajów całego świata. Pozostali nasi reprezentanci w światowym rankingu pilotów szybowcowych, zajmują następujące miejsca:

51 – Łukasz Błaszczyk
84 – Jędrzej Skłodowski
222 – Łukasz Grabowski
242 – Przemysław Bartczak

 

 

Źródło: lotniczapolska.pl

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

4
Poniedziałek
Grudzień 2023
Grudzień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Barbary, Hieronima, Krystiana
REKLAMA