AKTUALNOŚCINa SygnalePolicjaStraż PożarnaZdrowieStraż Miejska

Wsparcie unijne dla ostrowskiej kardiologii

Zdrowie

Szpital w Ostrowie otrzymał ponad 4,3 mln zł dofinansowania na zakup nowoczesnego sprzętu dla oddziału kardiologicznego. Środki na ten cel pochodzą z funduszy unijnych, których dysponentem jest Urząd Marszałkowski w Poznaniu.

Ostrowska lecznica znalazła się w gronie dziewięciu placówek z Wielkopolski, które w tej transzy otrzymały wsparcie. Podpisanie umowy z Marszałkiem Województwa Wielkopolskiego odbyło się 20 lipca 2023 roku w Poznaniu. Środki unijne pochodzą z programu Poddziałanie 9.1.1 WRPO 2014+: „Infrastruktura ochrony zdrowia”.

-,,Zależało nam na tym, aby w konkursie, wzięło udział i otrzymało dofinansowanie jak najwięcej podmiotów. Szpitale znalazły się w niełatwej sytuacji finansowej, na co patrzymy z dużym niepokojem. Część z nich, zwłaszcza tych powiatowych, niestety zmierza w kierunku dużej zapaści finansowej. Dlatego cieszę się, że możemy im pomóc, zwalniając samorządy z części wydatków na zakup potrzebnego sprzętu’’ – powiedział Marek Woźniak Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Dofinansowanie do ostrowskiego szpitala, kwota ponad 4,3 mln zł była drugą pod względem wielkości przyznanych dotacji.

-,,Dziękujemy i bardzo cieszymy się z kolejnego wsparcia dla naszego szpitala. Pozyskane fundusze przeznaczymy na zakup nowego angiografu na potrzeby ostrowskiej kardiologii. Obecne urządzenie znajdujące się w pracowni hemodynamiki ma już 10 lat. Wykonano na nim tysiące zabiegów, ale w każdej chwili może ulec awarii. Możliwość zakupu nowego jest więc bardzo ważnym elementem w zabezpieczeniu potrzeb zdrowotnych, tym bardziej, że nie bylibyśmy w stanie zrobić tego z własnych środków’’ – powiedział Paweł Rajski starosta Ostrowski.

Starosta podkreślił także, że od 2010 roku w ostrowski szpital zainwestowano ponad 140 mln zł, które pochodziły z różnych źródeł: budżetu powiatu, funduszy rządowych, środków unijnych oraz organizacji pozarządowych, a także sponsorów i różnych darczyńców. 

-,,Ważny dzień dla naszego szpitala. To kolejne pozyskane środki unijne które zasilą nasz szpital. Dziękuję za merytoryczne wsparcie wszystkim zaangażowanym w przygotowanie wniosku‘’ – powiedział Piotr Walkowski Przewodniczący Rady Powiatu Ostrowskiego, który wraz ze starostą odebrał symboliczny czek na dotację.

Nowy angiograf wyłoniony zostanie w postępowaniu przetargowym.

Angiografia jest już standardem we współczesnej diagnostyce kardiologicznej. Za pomocą angiografii można prześledzić przepływ krwi przez naczynia i w ten sposób wykluczyć lub potwierdzić ewentualne niedrożności, zwężenia lub anomalie, czego nie można ocenić na podstawie klasycznego badania rentgenowskiego. W badaniu można ocenić naczynia mózgowe, wieńcowe (w tym konkretnym przypadku badanie nazywa się koronarografią), krążenie płucne, naczynia jamy brzusznej i kończyn.

Inf. Starostwo Powiatowe

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

21
Piątek
Czerwiec 2024
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
imieniny:
Alicji, Alojzego, Rudolfa
REKLAMA